טיפולי מגע וחשיבותם בטיפול ההוליסטי

מרגע יציאתו לעולם, יש לאורגניזם האנושי צורך בסיסי וקיומי במגע. המגע, חשוב להתפתחות תקינה של המערכות הפיזיולוגיות של התינוק וכמו כן גם להתפתחות עולם הרגשי והרוחני. מתוך תפיסה שורשית זו של איכותו המרפאת של המגע, עולה חשיבותו של המגע במפגש הטיפולי השלם.

מרגע יציאתו לעולם, יש לאורגניזם האנושי צורך בסיסי וקיומי במגע.
מחקרים רבים מציעים שמגע עור לעור בין האם לתינוקה בימים שלאחר הלידה משפר את סיכויי ההנקה, מייצב את חום גופו של התינוק ועוזר לו לאזן את מערכות הגוף המתאקלמות למציאות החדשה מחוץ לרחם. המגע בין האם לתינוק מגביר גם את רמות האוקסיטוצין, "הורמון האהבה", אשר בין שאר פעולותיו הפיזיולוגיות התומכות בהנקה והתאוששות האם מהלידה, מהווה בסיס לביסוס הקשר בין האם והתינוק.

ישנם עדויות לכך שילדים מהם נחסך מגע אימהי אוהב בילדותם, סבלו בהתבגרותם מפיגור התפתחותי, דיכאון ונטייה לחלות.

חשיבותו של המגע אינו רק בהתפתחות פיזיולוגית תקינה אלא גם בהתפתחות תקינה של העולם הרגשי והקוגניטיבי. מגע נוכח ויציב של הורה בילדו תומך בבניית תחושת הביטחון והאמון של הילד ויכולתו לתקשר עם העולם.

בחיינו הבוגרים אנחנו למדים כי המגע, כשהוא נכון ומדוייק, יכול בצורת חיבוק לנחם אותנו ולהעניק לנו מקלט אנושי כאשר אנו מוצפים רגשית. מגע בצורת עיסוי יכול במקרים רבים להוריד את רמות הסטרס ולאפשר לנו לשחרר מתחים ולחצים. מגע עדין באיזור שהרגע חטף מכה יכול לשכך מעט את הכאב.

לאור כל מה שנאמר עד כה, ניתן לראות שמגע פועל על האורגניזם האנושי במגוון פתלתל של מנגנונים, פיזיולוגיים ונפשיים.
דבר נוסף שראוי לציין בהקשר לעבודה עם הגוף הפיזי הוא העובדה שניתן בעזרת הגוף לאבחן דברים אשר לעיתים קרובות נמצאים בלא-מודע של המטופל ובכך לעבוד עם תכנים ששיחה בלבד לא תוכל לגעת בהם. בעזרת מגע ניתן להביא את הקשב של המטופל לאיזורים שונים בגוף ובכך להעצים את התקשורת הפנימית והיכולת להרגיש פיזית ומנטלית את אשר חבוי בגופנו. ניתן לראות כי באבולוציה המודרנית של הפסיכולוגיה המערבית, אסכולות שעוסקות בין היתר בעבודה עם הגוף, נהיות יותר ויותר פופולריות.

כפי שקשר אם-תינוק מתבסס ומתעצם לנוכח המגע, כך גם ניתן להעצים את הקשר הטיפולי. מטפל שמשלב בארסנל הכלים הטיפוליים שלו מגע אנושי אוהב וחומל, ויכולת להרגיש את המטופל שלו גם בעזרת ידיו המיומנות, זוכה להרחיב את יכולתו המופלאה להבין את החידתיות המורכבת שהיא בני האדם.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל