פרשת הקומנדו הצרפתי

בערבות ההדדית טמון סוד חורבננו וסוד קוממיותנו. זהו סוד גלותנו וסוד גאולתנו.

בשורות הקומנדו הזה לחם פחמה אבוקסיס. את זהותו נחשוף בסוף המאמר. הגיבור הזה היה בין לוחמי קומנדו צרפתי ייחודי, שלחם בשורות צבא הגנה לישראל, בקרבות מלחמת העצמאות.
 

מפקדה של היחידה המיוחדת הזו, היה רב סרן תדי איתן, קצין צרפתי (שמו המקורי היה תָדֶה דִיפְרה - 1912–1971), מתנדב צרפתי קתולי, אוהב ישראל, סרן בצבא המחתרת הצרפתית במלחמת העולם השנייה. כשפרצה מלחמת העצמאות החליט דיפרה להתנדב לעזרת היישוב. הוא יצר קשר עם אנשי ההגנה בצרפת, על סיבת התנדבותו הצהיר בפניהם: "אני קתולי מאמין ואני רוצה להילחם עם היהודים. לחמתי למען דה גול, תחת פיקודו של גנרל לקלרק. הערבים הם אויבי צרפת, וכל מי שמכה בהם פועל לטובת צרפת. המלחמה שלכם צודקת, ואני אוהב מלחמות צודקות. המלחמה הזאת מעניינת אותי כחייל ואני רוצה לראותה מקרוב".
 

גדוד 75 שכונה "הקומנדו הצרפתי" מנה כמאה לוחמים דוברי צרפתית, רובם עולים יהודים ממדינות צפון אפריקה. הלוחמים מוינו ע"י רס"ן דיפרה מקרב כשש מאות מתנדבים, והתאמנו בהדרכתו באזור קיסריה, עד שהיו כשירים ללחימה. זו היתה יחידת גח"ל היחידה שתפקדה כיחידת חי"ר אורגנית.
 

במסגרת הגדוד התשיעי השתתפה הפלוגה במבצע יואב ובמבצע חורב. במסגרת מבצע יואב, באוקטובר 1948, הייתה פלוגת הקומנדו הצרפתי בכוח שפרץ לבאר שבע וטיהר את השטח הבנוי (במבצע משה). לאחר כיבוש העיר ביקשו כמה מאנשי היחידה לנקום את דם חבריהם, ופגעו בשבויים ואזרחים ערבים. במבצע חורב שנערך בדצמבר 1948, השתתפה היחידה בקרבות לכיבוש משלטי האויב המצרי על כביש באר שבע - ניצנה. בקרבות אלה כבשה היחידה את אחד המשלטים. בהתקפת הנגד של המצרים החל הכח לסגת והשאיר את ההרוגים על המשלט. את הפצועים הסתירו תחת מעביר מים והמשיכו להשתתף בקרב עד שהמשלט נכבש מחדש. כאשר שבו אנשי היחידה אל מעביר המים גילו כי המצרים רצחו את הפצועים והתעללו בצורה קשה בשמונה גופות, והדבר עורר זעזוע קשה. בין הלוחמים בקומנדו הצרפתי הנועז היה פחמה אבקסיס, שמו המקורי של האלוף והרבצ"ר גד נבון זצ"ל. גם הוא היה מזועזע. גם אנחנו.
 

אך הזעזוע היה חמור במיוחד, לנוכח העובדה כי מפקד הקומנדו הצרפתי והלוחמים קראו נואשות לעזרה לכוחות הפלמ"ח הגדולים שחנו רק כמה קילומטרים ספורים משם. מדוע לא הגיעו הפלמ"חניקים לסייע לקומנדו הצרפתי כפי שנאמר בתכניות המקוריות בקרב? מדוע לא פעלו לוחמי ומפקדי חטיבת הנגב על פי הקודים של הרעות? היסטוריונים מסתירים את פרשה המוזרה והעצובה הזאת בה למעשה הופקרו אנשי הקומנדו הצרפתי.
 

אז מה קרה בליל ה-25.12.1948 שמנע ועיכב את לוחמי הגדוד של חיים בר-לב? בעת שהקומנדו הצרפתי נלחם בקרב הישרדות נואש על גבעות חשופות במדבר, הגדוד של חיים בר-לב נהנה מהופעה מהנה של להקת הצ'יזבטרון. בר-לב לא רצה למנוע מלוחמיו את התענוג. בבוקר, לאחר נסיגת הקומנדו הצרפתי מגבעות המוות, הגיעו לבסוף לוחמי הגדוד התשיעי של הפלמ"ח, אחרי שרוב הלוחמים המצרים כבר נסוגו, וכבשו בקלילות את מוצב התמילה. על רקע הפקרת הקומנדו הצרפתי, פורק גד' 75, "הקומנדו הצרפתי", ותדי התפטר מצה"ל (אף על פי שמונה למג"ד 42) וחזר לצרפת.
 

אכן "פרשה קשה" שבוחנת את ערך הרעות ואחוות הלוחמים . זו "פרשה קשה" החוזרת על עצמה כדפוס הרסני בעם היהודי. הפקרת לוחמי "הקומנדו הצרפתי" מזכירה לנו כיום את הפקרת לוחמי צה"ל אל מול הפורעים הערבים הפלסטינים. היא מזכירה לנו את הפקרת המתיישבים החלוצים ביש"ע אל מול הפורעים הערבים הפלסטינים. היא מזכירה לנו את הפקרת לוחמי צד"ל במהלך הבריחה של אהוד ברק מלבנון. היא מזכירה לנו את הפקרת אזרחי מדינת ישראל ולוחמיה אל מול הטרור הערבי הפלסטיני ופגזיו במשך שנים ארוכות ועקובות מדם. היא מזכירה לנו שהערבות ההדדית בתוך העם היהודי וכלפי בני בריתנו חייבת להיות מונחת על סדר היום הלאומי והחינוכי בצבא ובאזרחות. בערבות ההדדית טמון סוד חורבננו וסוד קוממיותנו. זהו סוד גלותנו וסוד גאולתנו.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל