אירו-ביזיון

לנוכח מה שהתרחש באיירויזיון האחרון,כאשר השיר הישראלי זכה במשאל בין המשלחות השונות כשיר הטוב ביותר לפני חצי הגמר. אני מביא שוב מאמר שלי מלפני מספר שנים בנושא להוכיח ששום דבר בעצם לא השתנה לגבינו למעט בחירה גועלית בשיר של השנה.


לנוכח מה שהתרחש באיירויזיון האחרון,כאשר השיר הישראלי זכה במשאל בין המשלחות השונות כשיר הטוב ביותר לפני חצי הגמר. אני מביא שוב מאמר שלי מלפני מספר שנים בנושא להוכיח ששום דבר בעצם לא השתנה לגבינו למעט בחירה גועלית בשיר של השנה.
-----------------------------------------------------
במאמר שכתבתי כמה שנים לפני כן, עמד להופיע כנציגנו באירויזיון הראל סקעת. כתבתי אז ששלחנו אותו לקו-האש הראשון של המדינה לשיר שיר יפה מול חומות השנאה, הקנאה והאנטישמיות של אירופה. אמנם לא כולנו חשבנו שזה השיר הכי טוב, אבל, לפי מרבית המומחים למוזיקה האירופאים, לשיר שלו היה סיכוי להגיע גבוה ואפילו לזכות. (הוא הגיע אגב למקום ה-14...)
כתבתי שהמוזיקה פה שווה לאפס, הכל פוליטיקה ולכן לא היה לו כל סיכוי מול הקליקות של אירופה כמו רוסיה וכל כנופיית המדינות שמסביבה, מאוקראינה וגאורגיה ועד אזרביג'אן, מולדבה ובלרוס, לטביה, וכו'.
הזכרתי את הקליקה הבלקנית, שרק עכשיו אולי יצאה מביצת הפרימיטיביות הפוליטית, בראשות סרביה וקרואטיה, מונטנגרו, בוסניה-הרצגובינה, סלובניה ומקדוניה , המצביעות אחת למען השנייה ולא חשוב כמה מחורבן הוא השיר. שלושת המדינות הבלטיות פועלות כמובן לפי העיקרון של אחת למען השלושה והשלושה למען אחת (וגם לא שוכחות את אמא רוסיה ואבא גרמניה). חמשת הסקנדינביות הנאורות כביכול, גם הן מפגינות את הניטרליות הידועה לשמצה שלהן וכולן שומרות על "סולידריות צפונית" מגעילה ויהיה השיר מכוער ככל שיהיה...המיעוטים המוסלמים המפחידים בגרמניה, צרפת, ספרד, בלגיה , דנמרק ושבדיה יצביעו רק לשיר של מדינה מוסלמית כטורקיה או אלבניה וכבר הזכרנו את אותה סולידריות חולנית ומשונה משונה ששרדה בגוש הקומוניסטי לשעבר (הן בינן לבין עצמן, והן בהצבעה של עבד נרצע ל"אמא רוסיה"...).
אסור לנו לשכוח את אפקט ההצבעה למדינות שכנות,(או בעלות שפה משותפת) כמו בין ספרד לפורטוגל, צרפת שוויץ ובלגיה. נזכור את קפריסין למען יון ו-יון למען קפריסין, אנגליה תומכת במלטה, ואז מלטה תמיד למען אנגליה, בקיצור : לא היה להראל כל סיכוי לנצח מלכתחילה.

פעם , לפני כ-30 שנה הייתה קצת הגינות באירוויזיון וניסו לבחור לפי הפופולריות של השיר עצמו, היום אירופה הפכה לשוק עם פי-שתים של מדינות שרובן אינן בדיוק מפותחות מבחינה תרבותית אובייקטיבית, והפוליטיקה כיום משדרת משם בקביעות אי הגינות בסיסית בכל שטח, בייחוד כלפי ישראל.

זה משגע את כל האנטישמים בעולם שישראל יוצאת טובה במשהו... אומרים לי יודעי דבר שזה קשור ליחסי-הציבור שלו בחו"ל...בולשיט.. אם היינו רוצים לדאוג שההופעה של ישראל בתחרות תהיה לטובת יחסי הציבור של מדינת ישראל, היינו צריכים לשלוח את מקהלת הסתדרות-הגננות שתשיר את "התקווה" עם הרבה דגלי כחול-לבן ברקע זה היה מספיק...אולי את דנה אינטרנשיונל עם שפם.. הדבר אולי לא היה זוכה במקום ראשון אבל לבטח היה נראה מכובד ליחצני משרד החוץ
 
תמונה ראשית: A&D
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל