מקרה מרטין אינדיק

אירוע מרטין אינדיק הוא מגלה הטמירין של המדיניות הנקוטה ע"י הממשלה

מקרה מרטין אינדיק מגלה טמירין


אירוע מרטין אינדיק הוא מגלה הטמירין של המדיניות הנקוטה ע"י הממשלה. האיש הזה, יהודי, שהיה שגריר ומשתתף שנים בצוות האמריקאי שמנסה לנווט את ישראל להישאר מדינה דמוקרטית שרוב אזרחיה יהודים. בנאום שנשא בוושינגטון על המו"מ ביקר את שני הצדדים בחריפות והפעם העז לגעת בציפור הנפש של הלאומנות היהודית ואמר בבהירות כי עניין ההתנחלויות הוא שהביא את אבו מאזן לנעול את ההשתתפות במו"מ.
ומיד עלה לטלוויזיה השר שטייניץ לגעור גערה גדולה בהתבטאות הלא צודקת על משקל ההתנחלויות בשיבוש המו"מ. והנימוק – אופייני לשיטת ההטייה – הוא (אינדיק) ידע שממשלת ישראל לא מקפיאה את ההתנחלויות. במקום זה היא הסכימה לשחרר אסירים. אבל, אינדיק לא טוען שהוא לא ידע על עמדת הממשלה. הוא טוען – ומציין בבהירות – כי שר השיכון בכוונת מכוון ולא בפעם הראשונה פרסם את המכרזים לאלפי דירות בשטחים ויצר מצב שהפלשתינאים לא יכולים לעמוד במו"מ.
שטייניץ אף שהוא בדיסציפלינה פילוסוף מייצג בפוליטיקה את היפוך הפילוסופיה העברית. מה טען אברהם העברי ב"לך לך" שלו מול העולם האלילי? – אתם מחלקים את העולם לנחלאות של אלים שונים, נפרדים בהווייתם. אני קובע: יש עיקרון אחד לעולם ולייקום. אל אחד המכליל הכל בכל-. כל דבר קשור לכל דבר ורוח האחד הזה היא ההווייה הקיומית.
והנה הפוליטיקה הישראלית כל חוכמתה היא ההפרדה בין מלכויות: אין קשר בין התנחלות להתקוממות הפלשתינית; אין קשר בין ההתנחלות לסיכויי שלום; אין קשר בין מפעל ההתנחלויות לבין ההבשלה של פורעי תגי=מחירים; גם אין קשר בין גולדשטיין ובין תורת המלך: "האיסור להרוג גוי אינו נובע מעצם היוקר של חייו, שבעצם אינם לגיטימיים כפי שהם"; אין קשר בין המחתרת היהודית שפיגועיה המתוכננים סוכלו לבין מתנחלי יצהר. ואין קשר בין רבנים ידועים ליגאל עמיר ולדיון ביצהר אם מותר לפגוע בחייל. ובכלל אין קשר בין הכיבוש לטרור. היה טרור נגד הבריטים? איך אפשר להשוות! ואין קשר בין שבועת חייל צה"ל להילחם ואף להקריב את חייו להגנת המולדת וחרות ישראל, לבין – עפ"י תשומת לב של מאיר שלו – להפיכת השבועה ע"י הרב הצבאי ביום העצמאות: "....להקריב את חייו למען השם, העם והארץ".
כל שאני יכול לגלות לשטייניץ, שהוא צעיר, שהמחזור שלי התגייסנו בני 16 ו – 17 לפלמ"ח. ז.א. שכל פלשתיני בן 16 הוא טרוריסט בפוטנציה עבורינו ולוחם שיחרור עבורם ורע מאד כנראה גם בעיני רוב העולם. ואין אלמנט אחד בסיכסוך הקשה אתם שמעורר את הפוטנציאל הזה מאשר ההתנחלויות.
אני יכול לכבד שטייניץ שאומר ביושר: אין לנו ברירה אלא לנהל את הסיכסוך בלי לוותר על א', ב' וג'. ואני מבין שזה מביא את הפלשתינים לתגובות הרעות לנו. אני יודע שיש קשר בין התנחלויות קיימות ומתרחבות לבין המרי והניסיונות של הפלשתינים ללחום בנו באו"מ ובעולם. אבל, ויתורים נוספים מסוכנים יותר.
אבל לטעון שאין קשר בין הכיבוש למה שקורה לא רק מסביב עם הערבים והאמריקאים והאירופים אלא גם בחברה הישראלית ובגילויי האלימות, הזילות בחיי אדם, דעיכת הסולידריות והשירותים החברתיים, במה שקורה בכנסת בחקיקה להדעכת הנורמות הדמוקרטיות והדברים ידועים: יש קשר נמרץ מאז הניצחון ב – 67 ולכל שקורה אתנו לאמור: פלשתינים בבוקר, בצהרים, בערב ובאשמורת הבוקר התשליל של מדינת ישראל. הכל קשור.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל