אלוהים עושה לנו נסים

ניצחנו כשאנו מאוחדים ומלוכדים. אחדות זאת, הביאה את הנס. אלוהים מחולל ניסים כשאנו עם אחד בלב אחד.

הנס הגדול של מלחמת ששת הימים הוא שבתום היום הראשון של המלחמה השמיד חיל האוויר הישראלי את חילות האוויר של מצרים, ירדן וסוריה, עיראק ולבנון. את הנס מפרסמת מגילת ששת הימים, מפרי יצירתו של ד"ר חגי בן ארצי. מגילה שכולה הארה לקראת יום ירושלים ומציעה לנו לחגוג ששת ימי חג כנגד ששת ימי הישועה במלחמת ששת הימים.
 

למרות כושרם, מסירותם וגבורתם של הטייסים ואנשי חיל האוויר, הם לא היו יכולים להצליח במבצע 'מוקד' להשמדת חילות האוויר הערביים. חיל האוויר הישראלי היה קטן, ומנה כמאתיים מטוסי מיראז' ומטוסי ווטור וסופר-מיסטר צרפתיים מיושנים. מולו מספר מטוסי המיג של חילות האוויר הערביים היה גדול פי שלוש וממיטב תעשיית המטוסים הרוסית.
 

הניצחון על חילות האוויר הערביים הושג בזכות הניסים הגלויים: כל מטוסי חיל האוויר הישראלי יצאו להתקפה על חיל האוויר המצרי ושדות התעופה שלו. במתקפה זו לא התגלה אפילו מטוס אחד בדרכו אל היעד. לא זאת בלבד, אלא שלמרות שמערך הנ"מ המצרי פעל בגל השני של המתקפה במלוא עצמתו, כמעט כל המטוסים הישראלים יצאו ללא פגע לאחר ביצוע כל המשימות.
 

איך הנס הגדול הזה התרחש? שר המלחמה המצרי יצא לסיור אווירי עם המטכ"ל שלו והורה לכל יחידות הנ"מ לנצור את האש באופן מוחלט בין השעות 07:00 ל – 08:00 בבוקר. בדיוק השעה בה טסו מטוסי חיל האוויר ליעדם. עובדה שלא היתה ידועה למודיעין הישראלי לא בזמן התכנון ולא בזמן הביצוע.
 

לא זאת בלבד, אלא שסיור אווירי של 4 מטוסי מיג 21 חדישים, שהיה אמור לצאת בשעה 07:30 התעכב עקב השכמה מאוחרת של מפקדו אל דגידי, לאחר נשף לילי שערך מפקד חיל האוויר המצרי, סידקי מחמוד, לטייסים המצריים. האיחור הזה מנע מחיל האוויר המצרי לגלות מבעוד מועד התקפה אווירית ישראלית. איחור זה לא היה ניתן לחיזוי על ידי המודיעין הישראלי.
 

הנס נעשה עוד יותר גלוי ומופלא, כאשר התגלה כי תחנת מכ"ם ירדנית חדישה זיהתה את ההתקפה הישראלית, והעבירה למטכ"ל המצרי את ההתראה בזמן, אך המודיעין המצרי לא הבין אותה. זאת מכיוון שבדיוק ביום המתקפה הישראלית הוחלפה מילת הקוד המצרי להתראה על מתקפה ישראלית.
 

הנס הוא גדול. הלקח גם הוא גדול: ערב המלחמה פנתה ישראל למדינות העולם, ולארצות הברית בכללם, שיעמדו בערבות הבינלאומית, שניתנה לישראל תמורת נסיגתה מסיני לאחר מבצע 'קדש', עשר שנים קודם לכן. הערבות הבינלאומית נועדה להגן על ישראל, במקרה שמצרים תפר את התחייבויותיה. התברר שכל ההבטחות וההסכמים נשכחו והיו כלא היו. כשראו מדינות ערב, שהעולם הפקיר את מדינת ישראל, כרתו ברית צבאית ביניהם, שמטרתה השמדת מדינת היהודים. מדינת היהודים עמדה לבדה מול הערבים.
 

מה שהביא את הנס הגדול של ניצחון מדינת היהודים על הערבים במלחמת ששת הימים, הוא הרצון העז שלנו להתאחד ולהתלכד. מתוך כך הוקמה לראשונה בתולדות המדינה, ממשלת אחדות לאומית. למרות שכל המעצמות הזהירו את ישראל באזהרה חמורה לבל תצא למלחמה, יצאנו למלחמה. ניצחנו כשאנו מאוחדים ומלוכדים. אחדות זאת, הביאה את הנס. אלוהים מחולל ניסים כשאנו עם אחד בלב אחד.
 

מפקד חיל האוויר, האלוף מוטי הוד, כתב בפקודת הקרב למבצע 'מוקד': "רוחם של גיבורי ישראל בכל הדורות תלווה אותנו בקרב. גבורתם בת האלמוות של לוחמי יהושע בן נון, גיבורי דוד המלך, המכבים, ולוחמי מלחמת הקוממיות וסיני תשמש לנו מקור ממנו נשאב כוח ותעצומות רוח להלום באויב המאיים על בטחוננו, עצמאותנו ועתידנו. במיגורו המוחץ, נבטיח שלום ובטחון לנו, לבנינו ולדורות הבאים. טוסו, עוטו על האויב, הכו בו עד חרמה, השמידו מלתעותיו, הפיצוהו במדבר לכל עבר למען ישכון עם ישראל לבטח בארצו לדור ודור". כך חתם אלוף פיקוד הדרום, ישעיהו גביש, בפקודת הקרב שלו: "ויהי ה' עמכם".
 
תמונה ראשית: אילן ברונר
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל