מכתב לחבר הכנסת יחיאל (חיליק ) בר

על הבושה שעשה למחנה המואר של הפוליטיקה הישראלית

מכתב לחבר הכנסת בר

לכבוד
ח"כ חיליק בר
המזכיר הכללי של מפלגת העבודה,
סגן יו"ר הכנסת,
יו"ר שדולת הח"כים לפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי.
ח"כ בר הנכבד,
הנדון: ביישת.
בסבך המציאות, אני מורגל בכעס על מדינה ומלואה. הפעם לא כעס אלא בושה באה עלי: בן בקרנו, מזכ"ל "העבודה", שהציב עצמו בראש השדולה לשלום בכנסת, חובר לפתע לח"כ מירי רגב להצעת חוק לאישור תפילות יהודים על הר הבית. בושה גדולה! למה?
אתה מדבר בשם ערכים, ערך הפלורליזם, שבגינו אין למנוע מיהודים את התפילה. ועוד "אני מאמין שחיים משותפים בין יהודים וערבים מתחילים בשוויון מלא בהר הבית". מי יכול לכפור בהתעלות אנושית כזאת? צדיק בשגיאתו יחיה.
תיאוריה: כיוון שמה שהפעיל אותך הם ערכים, כדאי לעיין בכך, ושים לב מבין. ערכים זה רובד רחב מפוליטיקה: כל ערך, אם מנסים לממש אותו בטוטאליות – מרוצץ את עצמו. חופש בטוטאליות = לאנרכיה; שוויון בטוטאליות = לקצץ את הראשים לגבוהים; לאומיות בטוטאליות = לאומנות חשוכה (פשיזם, בלועזית); חברוּת בטוטאליות = לסייע לחבר להעלים פשע; אהבה בטוטאליות = אוהב שמבטל את אישיותו, שהיא נשוא האהבה. אתה מבקש לממש פלורליזם פולחני בטוטאליות, והתוצאה תהיה דומה: תפילה תחת משמר משטרה וצבא.
חמור מזה. מאז חורבן הבית, ההלכה הדתית אוסרת באיסור חמור, בחוכמת על, לעלות להר הבית. רק הרבנים המשיחיים הציונים, בראשותו של הרב גורן, העזו בלאומנותם ובהתנחלותם לחלל את הפסיקה ההיסטורית. את אלה, הפלורליזם הפורמלי שלך בא לשרת.
חמור מזה. אתה מודע לכך שפועלת ומתחזקת הקהילה של נאמני ובוני בית המקדש. האם למדת אי פעם את אורחם וריבעם? הם מכינים את העצים, ואתה מציע ניצוץ אש להדליק מדורה של ל"ג בעומר רבתי!
וחמור מזה ואף מבייש. אתה מנסח "…חיים משותפים בין יהודים וערבים מתחילים בשוויון מלא בהר הבית". מאין זה בא לך? פלורליזם בין רוכב לסוסו מתחיל בתפילה בשיוויון. אולי זה יתחיל כשהרוכב ירד מהסוס? המשטרה שתצטרך לרסן את ההתפרעויות הפלסטיניות תפעל בשוויון? ברגישות? האם מותר להזכיר לך את פתיחת מנהרות הכותל?! את עשרות ההרוגים משתי הקהילות?! אין עולם מוסלמי, אין אירופה, אין דה לגיטימציה של מדינת היהודים?! איך אתה, מהאזור המואר של הפוליטיקה בארץ, נותן יד לאשר את טענתו של טרומן? – לחצו על טרומן לקבל את ויצמן, והוא לא התלהב; לחצו וטענו שהיהודים סבלו כל כך, וטרומן אמר: נכון, אבל כשיהיה להם כוח הם ינהגו כמו כל האחרים! אז אתה, המזכיר הכללי של מפלגת רבין, צריך להוכיח שטרומן צדק?
אתה חייב לקרוא את הספר ירושלים, הביוגרפיה של סיימון מונטפיורי, כדי להבין מה היא ירושלים גם למוסלמים וגם לנוצרים, לא פחות מאשר לנו.
עד הנה בנימוקים, כפי שהציע יושב-ראש המפלגה. דיברתי גם עם ח"כ זהבה גלאון, שתודיע כי לא יראו בך יושב-ראש השדולה לשלום בכנסת, אם לא תבין שעליך לבטל את חלקך ברעה הזאת.
בצער רב,
צביקה כסה.
 
תמונה: Hilik Bar, CC-BY-SA-3.0
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל