האם מלח ים באמת יותר בריא?!

הרצון שלי לכתוב על מלח התעורר בעקבות שמועות ומידע לא בדוק, שחשבתי שהוא נכון, שיש הבדל בין מלח שולחן למלח ים. חשבתי שמלח שולחן הוא מלח כימי, תוצר מעבדה, ואילו מלח ים הוא מלח טבעי, ולכן מומלץ לצרוך מלח ים שהוא יותר בריא. אמנם מלח ים יקר לפחות פי שלושה, אבל מה לא עושים בשביל הבריאות?

אולי עובדים עלינו?

הרצון שלי לכתוב על מלח התעורר בעקבות שמועות ומידע לא בדוק, שחשבתי שהוא נכון, שיש הבדל בין מלח שולחן למלח ים. חשבתי שמלח שולחן הוא מלח כימי, תוצר מעבדה, ואילו מלח ים הוא מלח טבעי, ולכן מומלץ לצרוך מלח ים שהוא יותר בריא. אמנם מלח ים יקר לפחות פי שלושה, אבל מה לא עושים בשביל הבריאות.

כשהתחלתי לחקור את תהליך יצור המלח בעולם התברר לי עד מהרה שאין מלח כימי או מלח שמיוצר במעבדה. הרי ההרכב של המלח הוא נתרן וכלור NACL, וחשבתי שלוקחים נתרן, ולוקחים כלור ומרכיבים אותם במעבדה, וכך זה ניראה בפרט שאתה רואה את גרגרי המלח כל כך דומים אחד לשני.
אבל זה לא נכון!!
גם מלח שולחן וגם מלח ים מופקים בצורה טבעית מהים, והפלא הגדול שמלח שולחן עוד יותר בריא ממלח ים, מאחר ויש בו פחות חומרים כימיים מבחוץ.

כדי להבין את זה טוב, נסעתי לאילת למפעל, אמנם לא כל כך רצו לתת לי להסתובב אבל נתנו לי לפגוש את המדענית הראשית של המפעל, היא בודקת במעבדה שלה במפעל את איכויות המלח, היא עובדת שם כבר הרבה שנים ובקיאה בכל תהליכי היצור. היא הייתה גלויה לחלוטין והשיחה קלחה ללא שום ניסיון להסתיר משהו, הכול מונח על השולחן גלוי.
תהליך הייצור של המלח הוא כזה:
1. שואבים מי ים לבריכות. אחוז המלח במים של הים האדום הוא 4% מלח (בדיוק כמו אחוז המליחות בעין). המים מתאדים מהחום והרוח עד שמגיעים ל25% ואז המלח מתחיל להתגבש, כי אין בכוח המים להמיס אותו יותר. כשמגיע לריכוז של 30% מנקזים את המים החוצה חזרה לים והמלח ששקע בבריכות נאסף.
2. המלח נאסף בעזרת טרקטורים ומשאיות שמביאות אותו לשטח המפעל, וזה נעשה פעם או פעמיים בשנה.
3. המלח עובר שטיפה ראשונה שמסלקת את שאריות המגנזיום הגבס והחול שנשארו בערימות המלח .
4. אחרי השטיפה הראשונה המלח עובר לשטיפה שניה וכפי שאתם יכולים לראות בתמונות שצילמתי בעצמי, הוא כבר הרבה יותר לבן.
5. מכאן לוקחים אותו לתנורי הייבוש.
6. כשהוא יבש הוא עובר לניפוי, וזה כל הסוד!


מכונות הניפוי המשוכללות מנפות אותו ומתקבלים ערימות מלח בעוביים שונים, יש שמות לכל עובי מלח, ומייעדים אותו לפי עוביו לתפקיד אחר.
זהו זה!

עכשיו ניראה כל עובי למה משמש, ולפעמים אותו עובי משמש לעניינים שונים.
1. המלח הדק ביותר שהוא כמו אבק משמש בדרך כלל לפיצוחים, לגרעינים ולבוטנים, לתת להם את הטעם המלוח העדין.

2. מלח ים יבש גודל גרגירים 0.6 מ"מ (30 מש) מכיל 2 תוספים רעילים, מונעי התגיישות ומשפרי שפיכה E535 וE505. כאשר ההרכב הכימי 99.8% NALL, 0.04% קלציום, 0.03% מגנזיום גופרית 0.1% וחומר בלתי מסיס 0.01%.

3. סלית – מלח שולחן גודל גרגירים 0.8 מ"מ (25 מש) שהוא הרבה יותר זול, וחשבונו שהוא הרבה פחות בריא, והנה ההפתעה! הוא יותר בריא!

יש בו רק תוסף רעיל אחד E535 שהוא מונע התגיישות, אבל אין בו משפר שפיכה וE505. ההרכב הכימי שלו בדיוק כמו מלח ים יבש. כלומר כל ההבדל הוא בניפוי, שקודם כל נפלו הגרגירים של 0.6 מ"מ שהם יותר קטנים, ואחר כך הגרגירים של 0.8 מ"מ. שאמרתי למדענית שאומרים שיש הבדל בטעם היא גיחכה, אמרה שכל ההבדל הוא גודל הגרגיר!

4. מלח מטבח רגיל, למליחת בשר ולבישול גם הוא בהרכב כימי בדיוק כמו הקודמים, רק שגודל הגרגירים 2.8 מ"מ, והפלא ופלא, הוא היותר בריא כי אין בו שום תוסף רעיל. ונדמה לי שהוא גם הזול ביותר.

אמנם יש למפעל מוצרים נוספים כמו מלח ים יבש עדין 0.3 מ"מ (50 מש) ומלח ים יבש 0.6 מ"מ (30 מש) אבל בכולם ישנם החומרים E55 וE535.

יוצא שמבחינת הבריאות עדיף לקחת מלח בישול ולטחון אותו, לפחות להשתמש בו לבישול, ובעדיפות שניה מלח שולחני רגיל שהוא הרבה יותר זול וגם יותר בריא.
אם כן כל העניין שמלח ים יותר בריא הוא טעות גדולה, או שהטעינו את עצמינו, או שאיזה גוף כלכלי שיחרר איזה שמועה כדי למכור לנו מלחים במחיר פי 3. מכל מקום זאת האמת הברורה, היא גם כתובה בחוברת "מלח הארץ" של המפעל, בעברית ובאנגלית כך שהמפעל בעצמו אינו מסתיר דבר, הכול בשקיפות מלאה.


ואם כן למה מלח ים יותר יקר?


או בגלל אריזה או בגלל ביקוש או בגלל.....?!
ייצור מיוחד
מאחר ומלח משמש לעוד הרבה עניינים מגוונים בתעשיות השונות, גם בתעשיית המזון, וגם בתעשיות אחרות, המפעל מייצר מלחים מיוחדים.
1. מלח מופחת נתרן: כאשר במקום 50% מהנתרן שמים אשלגן, וזה מפחית את בעיות לחץ הדם. אבל יש בו תוספים רבים, משפרי טעם ומונעי התגיישות: E353, E504, E331, E450, E636.
2. מלח מועשר ביוד: מעניין שלרשות הפלסטינית, כל המלח שמשווק להם מועשר ביוד, בארץ זה ייצור מיוחד שלא נמצא בכל מקום. (אולי בגלל שהם לא אוכלים דגים וחסר להם יוד).
מלח זה גם מקבל תוספים E535 וE551.
3. מלח ים יבש עדין ולא עדין: נמכרים לתעשיית המזון בשקים של 25 ק"ג במשטחים של טון ומכילים E535 E551.
4. מלח מיוחד למדיחי כלים: בקרטונים של ק"ג מלח והוא הכי בריא, אין בו שום תוסף, עובי גרגירים 2.8 מ"מ הרכב כימי NACL 98% 0.01% חומר בלתי מסיס.
5. טבליות מלח לריכוך מים 99.8% NALL 0.0.1% חומר בלתי מסיס.
נמכר בשקים של 25 ק"ג.
6. מלח גביש A לתעשיית המים: 2.83 מ"מ ללא תוספים. בשקים של 25 ק"ג.
7. מלח גביש C: לתעשיית המזון והטקסטיל. 1.75 מ"מ, שקים של 25 ק"ג, ללא תוספים.

 


מידע מצומצם על התוספים במלח

E535

נתרן פרוציאניד – מונע התגיישות
נפוץ מאוד במוצרי מלח שולחני, חלב מיובש, קמח סוכר ומוצרי אבקות לאפיה וכו'
בויקיפדיה עדיין אין שום מידע, אבל שתחפשו פרוציאניד תקבלו מידע שזה רעל מסוכן!
הוא מותר לשימוש על ידי משרדי הבריאות בעולם, כנראה בכמויות זעירות.


E551


צורן דו חמצני – משפר שפיכה
משמש להמון דברים, וההשפעות הבריאותיות שלו, ששאיפת אבק שלו עלולה להוביל לסיליקוזיס (מחלת ריאות) ולסרטן!

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל