רכישה או אימוץ כלבים, מה נכון?

נושא רכישת כלבים גזעיים ודמוי-גזעיים שנוי במחלוקת קשה בקהילת מצילי כלבים נטושים ברחבי הארץ. אין ספק שהנושא רגיש ובעיקר בשל רבבות רבות ואף יותר מכך של כלבי בית הננטשים על ידי בעליהם בכל שנה.למעלה מ-100 אלף כלבים מומתים בכל שנה ועדיין אין רואים את קצה האופק החדש.

רקע כללי

כפי שציינתי בפתיח, למעלה מ-100 אלף כלבים מומתים בכל שנה. זו כמות אדירה של כלבים המומתים באין דורש ומנגד יש אנשים שרוכשים כלב גזעי במיטב כספם. האם יש כאן סתירה ואטימות או שעלינו לקבל בהבנה את הצרכים והרצונות הייחודיים של אנשים שבוחרים לרכוש כלב גזעי ולא לאמץ כלב נטוש.
בכל אחת מן הבחירות הללו, אימוץ או רכישה, יש את היתרונות והחסרונות שלה ואל לנו להפוך לתובעים, שופטים ומוציאים לפועל של גזר דין פוסל לכאן או לכאן.
במאמר זה נעמוד על היתרונות והחסרונות של האימוץ וכמו גם הרכישה, נעלה כאן את הטיעונים השונים בעד ונגד. אלא שכאן לא נגיע להכרעה כיוון שלכל אחד מאיתנו סדרי עדיפויות שונים, אפשרויות שונות וצרכים שונים. אין האימוץ נעלה על הרכישה או להיפך.

אך לפני הכל עליכם לבחון את עצמכם באופן שיענה על שאלת היסוד: האם אתם נמצאים בנקודת הזמן הנכונה לאימוץ או לרכישת כלב ולהוסיפו כחבר נוסף בתא המשפחתי שלכם. יש מצבים שמראש אפשר לשלול את היכולת לגדל כלב בזמן הנתון מתוך התשובות של בני הבית. במקרה כזה, נכון לכם לא להיכנע ללחץ "הקבוצתי" של הילדים או של אחד מהם, אלא לראות גם את טובת הכלב.
 

אימוץ כלבים נטושים

לאמץ כלב נטוש זה מעשה אצילי ומאוד הומני; אלא שחשוב לדעת למה נכנסים. עשרות רבות ואף מאות כלבים מגיעים בכל שבוע לעמותות ולהסגרים לאחר שננטשו על ידי בעליהם המקוריים. לצד הכלבים הבוגרים הננטשים, אנחנו נתקלים לא אחת בנטישה של כלבה בוגרת עם כל גוריה או שגר של גורים צעירים מאוד ולעתים צעירים מדי.
סיבות רבות ומגוונות יש לנטישה. בהרבה מקרים הנטישה היא רק פלטפורמה לאימוץ ו/או רכישה של גור או כלב אחר. ויש כמובן את הנוטשים הסדרתיים.
לרבים מכלבים אלה יש בעיות שונות שבעטיין ננטשו ואחרים מפתחים בעיות התנהגות וחרדות כתוצאה מן הנטישה, כמו גם תוקפנות בשל הצפיפות בעמותות ובהסגרים שהיא בלתי נסבלת וכלבים רבים נפצעים ו/או מתים במלחמת ההישרדות על חייהם.
המשפחה המאמצת לא מגלה את הבעיות הנלוות לכלב שהן מאמצות אלא לאחר תקופת הסתגלות של הכלב לסביבתו החדשה. חלק מאותן משפחות לא מתמודדות עם הבעיות המתגלות אלא מחזירות את הכלב לעמותה/הסגר משם הוא נלקח וזה במקרה הטוב, אחרים פשוט נוטשים את הכלב באיזה ישוב נידח נעלמים, כאילו מעולם לא היה דבר בינם לבין הכלב הננטש.
בכל פעם שכלב ננטש על ידי משפחתו, רמת החרדות וחוסר הביטחון האישי של הכלב עולה ואיתם גם תופעות הלוואי כמו: הרסנות, השתנה בלתי נשלטת, נבחנות ויללות אובססיביות ועוד.
כלבים ששורדים התקפות פיזיות בזמן שהייתם בעמותה/הסגר, מפתחים במקרים רבים תוקפנות מתגוננת אשר מוצאת את ביטוייה ביחסים הנוצרים בין הכלב למשפחתו החדשה. זהו מצב של שיח חירשים, כיוון שהמשפחה לא יודעת דבר על עברו של הכלב (לרוב לא מספרים למשפחה את האמת על הכלב המוצע לאימוץ), לא מזהה את סימני האזהרה של הכלב (בעיקר ילדים קטנים שהם ספונטניים בהתנהגותם) ואז באה הנשיכה הבלתי נמנעת.
ובכל מקרה, גם אם נפל בחלקה של המשפחה כלב שלא שהה זמן ארוך דיו והוא עדין, נחמד ומחונך, הכלב עובר תהליך התאקלמות של שבועיים שלושה ולעתים עד חודש וחצי בטרם תעמוד המשפחה על אופיו האמיתי של הכלב.
לא רק זאת, לצערי הרב, המתנדבים (שעושים עבודת קודש אמנם) לא באמת מעבירים את הנתונים האמיתיים על הכלב המועמד לאימוץ; בין אם המדובר בגילו, בהיסטוריה ההתנהגותית שלו, בחוויות שצבר בזמן השהייה בהסגר/עמותה וכדו'. יתרה מכך, אם המשפחה מאמצת כלב צעיר מגיל שנה, רבים מן הנתונים והתחזיות החיצוניות פיזיולוגיות לא נאמנות למציאות (לדוגמא משפחה שמחפשת כלב קטן/בינוני עלולה למצוא את עצמה עם כלב גדול שאינו תואם את ציפיותיהם).

לכן, כאשר באים לאמץ כלב נטוש יש לקחת בחשבון שסביר להניח שהכלב יזדקק לאילוף והדרכה שתכוון את היחסים בין הכלב למשפחה באופן שיעלה יחסים אלה על פסים נכונים ועל דרך נכונה מלכתחילה, דבר שיקטין משמעותית עד כדי מניעה של בעיות בעתיד.
מאלף טוב שמבין בהתנהגות כלבים יוכל לסייע לכם הן בבחירה הנכונה של הגור/הכלב בתהליך האימוץ עצמו וייצור איתכם סביבת חיים בטוחה וטובה לכלב ולבני הבית, תוך יצירת סדר יום נכון לכלב בהתאמה לצרכים הספציפיים של כל משפחה ומשפחה.
 

רכישת גור/כלב גזעי

שוק מכירת הכלבים הגזעיים פרוץ והתחום איננו בפיקוח. זה נכון לעשות בהתבסס על חוק חופש העיסוק, אבל זה מעביר הרבה מן האחריות אל הלקוח הפוטנציאלי. יש יותר מדרך אחת לרכוש גור וכדאי לשים לב איך נכון לבצע את הרכישה באופן שיחסוך מאיתנו בזבוז כספי ועוגמת נפש מיותרת.

לפני הכל, כאשר באים לרכוש גור גזעי ולאחר שבדקנו שאנחנו באמת נמצאים בנקודת הזמן הנכונה לצרף גור/כלב כחבר נוסף למשפחה, מתחיל מסע שעדיף שיהיה ארוך ומייגע ולא ספונטני וגחמני. בשלב הראשון מומלץ בחום לבחון את הטמפרמנט המשפחתי, את שעות העבודה, את מבנה המשפחה (ילדים כן או לא, כמה ובאיזה גילאים) ורק אז לבחור באופן מאוד כללי האם תחפשו כלב אתלטי, ספורטיבי, אנרגטי שיש להקדיש לו זמן או שיהיה זה כלב "שטיח", כלב "ספה" חמוד, מתלטף שלא מצריך הרבה תנועה או כלב עצמאי באופיו שכמעט ולא דורש תשומת לב ומגע פיזי.
לאחר שבחרנו את תכונותיו של הכלב ניגש לאתר ההתאחדות הישראלית לכלבנות (http://www.ikc.org.il/Dev2Go.web?id=246183&sPID=18) או לכל פורטל של חיות מחמד ונחפש בקבוצות הגזעים השונים את הגזעים שתכונותיהם מתאימות לצרכים שלנו ורק אז נחפש מבין כל הגזעים הללו את הגזע שמוצא חן בעינינו במיוחד.

למי שמרגיש שהולך לאיבוד בתוך שלל הגזעים והמראה של הכלבים, כדאי לפנות למאלף כלבים שהוא גם מגדל כלבים ויהיה מסוגל ללוות אתכם גם בתהליך המיון.

רכישה הפוכה על סמך מראה ו"התאהבות" ממבט ראשון היא מתכון כמעט בטוח לרכישה כושלת שתגרור אחריה הרבה עוגמת נפש וכאב לב.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל