האם מטוסי חיל האוויר שוב ביצעו ביקור רועם בסוריה, בחסות האירועים במצרים.

ב 7 לחודש מאי השנה לאחר תקיפה אווירית משמעותית בפרברי דמשק, איים הנשיא אסד כי באם תתרחש תקיפה אווירית ישראלית נוספת, הוא יגיב מיד ובחריפות רבה. גם בישראל היו מביני דבר כגון ראש אמ"ן לשעבר האלוף זאבי פרקש, שהתריעו והזהירו מביצוע תקיפה נוספת שתאלץ את הנשיא אסד להגיב. על פי מספר אינדיקציות, דומה שמטוסי חיל האוויר פעלו בסוף השבוע האחרון שוב בסוריה

עד כה לא נתקבלו אינדיקציות לסוגי מערכות הנשק שהותקפו באזור לטקיה (האם אלו כללו גם אלמנטים ראשונים של סוללות ה 300-S ? מסופקני). יותר מכך, נראה שהסורים עצמם פועלים להורדת פרופיל בכל האמור לתקיפה, ואף מייחסים אותה לאיזה צירוף מיקרים מוזר של רקטה שהציתה אש שהגיעה למחסן תחמושת וכד'. מנתונים חלקיים שפורסמו אודות התקיפה, עולים מספר מאפיינים שבהחלט אינם תואמים את דפוס הפעולה או אף היכולות של מתנגדי המשטר בסוריה. הייתה זו תקיפה כירורגית שנעשתה ככל הנראה בחימוש מדויק וארוך טווח. התקיפה הייתה ממושכת יחסית ופיצוצי המשנה ביעד המותקף, העידו על איכות המידע המודיעיני שהיה בידי התוקפים. בנוסף לעובדות הללו, הרי שמיקום התקיפה, מחליש עוד יותר את האפשרות שזו בוצעה ע"י המורדים במשטרו של הנשיא אסד. אזור לטקיה שבו בוצעה התקיפה, מצוי בלב האזור העלאווי. המקום מבודד ומוגן גם מבחינה טופוגרפית ואכן במלחמת האזרחים הממושכת הזו, שרר שקט יחסי באזור לטקיה וסביבתה. יותר מכך, הנמלים הימיים באזור, נמלי לטקיה וטרטוס, משמשים כשער ימי להכנסת וקליטת מערכות נשק החיוניות כל כך להמשך הלחימה. בהחלט יתכן שהתקיפה נועדה להשמיד אמצעי לחימה שהגיעו ממש לאחרונה ודרך נמלי ים אלו, לידי הצבא הסורי. דומה שמישהו מאוד ספציפי בנינו, החליט לנצל את מיקוד העניין העולמי במצרים, על מנת להעביר לנשיא הסורי מסר כפול. הראשון, שמענו את האיומים שלך אדוני הנשיא ולא כל כך התרשמנו. אנו נחושים להמשיך ולעקוב ובמידת הצורך אף לתקוף, כל מערכת נשק שתפר איזון בנינו ואו שאספקתה לחיזבאללה, תגרום להפרת המאזן הנוכחי עימם. מיותר לציין שהנשיא אסד יודע היטב אילו מערכות נשק, אכן הותקפו באזור לטקיה ומדוע. המסר הנוסף נועד להזהיר את הנשיא אסד, לבל יטעה ויחשוב שתשומת הלב העולמית שאינה מופנה כיום לסוריה דווקא, יכולה לשמש לו כהזדמנות פז, לבצע מהלכים שבישראל הכבר הוגדרו מזמן כחציית קו אדום.
יהיו אשר יהיו ההתפתחויות העתידיות במצרים, גם אם אלו יהיו דרמטיות ומדממות, תשומת הלב של מקבלי ההחלטות בארץ, תמשיך ותתמקד ובצדק, בצפון הכל כך נפיץ ומסוכן.

 

תמונות: freedigitalphotos.com, http://www.iaf.org.il

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל