כוחה של מנוחה

רק בעת האחרונה המודעות העצמית לכוחה של מנוחה גוברת.המנוחה תורמת רבות לבריאות שלנו.במאמר אתייחס לספר "כוחה של מנוחה" (הוצאת פוקוס)המרחיב בתחום זה העשוי לשפר את איכות חיינו לאין ערוך.

המלצה על ספר מהפכני: "כוחה של מנוחה" מאת רונית חיימוביץ מקובר

תמונה: mendhak

 

באופן פרדוכסלי בניגוד לעולם המערבי ,מערכת הבריאות בארץ לא טרחה לעשות חישוב מהיר המראה כי רפואה מונעת יעילה פי עשרת מונים מאשר סכומי העתק אשר נאלצת המערכת להשקיע בתחלואה שנוצרת בשל חוסר מודעות לכוחה של רפואה מונעת.
הספר "כוחה של מנוחה" בהוצאת פוקוס הינו ספר נוסף מבית ההוצאה לאור ,אשר החזון שלה הוא שיפור איכות החיים ,העלאת המודעות לדרכים אשר מובילות לחיים שלווים מופחתי לחץ ומתחים,חיים אשר יעמיקו את חדוות החיים שלנו את המראה שלנו,את המשקל שלנו ואת אריכות החיים שלנו.
בעוד שרובנו משקיעים יותר בגורמים חיצוניים כגון קוסמטיקה,ביגוד איפור ועיצוב השיער ,הרי שדווקא אנו מתעלמים מאלמנטים טבעיים כגון שינה ומנוחה אשר עשויים לחולל פלאים בהשקעה מינורית מסדר היום שלנו.
המוטו של רובנו להספיק כמה שיותר בסדר יום תובעני !מה שנעלם מעינינו היא הברכה הסמויה במנוחה כל יום, מנהג מבורך שאם נקדיש לו תשומת לב, ההספק היומיומי שלנו יעלה באורח פלאים
ובהתאמה גם מצב רוחנו!

הגוף שלנו הינו מכונה אדירה אשר פועלת לפי קודים מסויימים.בבסיס של גופנו אין תפקוד יעיל ללא שינה בת כ-8 שעות בממוצע במהלכה במהלך השינה המערכות בגופנו מסוגלות לאזן את הדרוש כדי לשמר את בריאותנו.
מנוחה במהלך היום לאחר שינה תקינה וסדירה נתפסת בעיני ההמונים כביזבוז זמן בעוד שהמנוחה בעצם מהווה "אוויר לנשימה" נתון שבלעדיו אין חיים בריאים.המנוחה היא צורך ביולוגי שנועד לשיקום לחיזוק ולהתחדשות של הגוף. אנחנו זקוקים למנוחה בדיוק כפי שלא נוכל להתקיים בלי מזון. הבעיה היא שבלי מזון אנחנו חשים בחולשה שגורמת לנו לאכול באופן מיידי ובלעדי מנוחה מתהווה נזק אינטנסיבי לגופנו מהפן הנפשי-פיסי שאותו אנחנו לא מרגישים באופן מיידי וגם אם אנחנו מרגישים אנחנו משייכים אותו לגורם אחר.

לדוגמה אנשים נוטים להגיד אמירות שכיחות כגון :"אין לי מצב רוח, כמה מטלות עליי לבצע היום ולא הספקתי אלא רק מחציתם". אנשים לא מבינים שמה שנתפס כמותרות עשוי להוביל אותם לאריכות ימים באופן מוכח מחקרית.רבים סבורים שעייפות זו גזירת גורל ,כורח החיים המודרניים שאין לה מזור.קריאה בספר מובילה למחוזות אופטימיים ואופרטיביים ומראה שיש דרך אחרת בהשקעה קלה.
הד"ר מבדיל בין מנוחה פסיבית שהיא מנוחה לא מודעת-כמו שינה או צפייה בטלוויזיה לבין מנוחה פעילה הדורשת תכנון ומחשבה שתי המנוחות הפעילה והפסיבית יכולות להתבצע במקביל בסינרגיה אולטימטיבית.
בספרו המהפכני משרטט ד"ר מתיו אדלונד כי השינה לא מספיקה לבדה לחדש כוחות ולהעניק לנו תחושה של רעננות אמיתית,בנוסף לשינה נדרשים לנו סוגים נוספים של מנוחה. הד"ר מזהה ארבעה סוגים של מנוחה פעילה:
מנוחה שכלית:התמקדות נבונה בסביבה בצורה שמסייעת לגוף להתאושש.,טכניקות למנוחה שיכלית מאפשרות להגיע לנינוחות לריכוז רב יותר למודעות ולהישגים טובים יותר בין השאר במו"מ במבחנים,בשיווק ,ביחסים בינאישיים.
מנוחה חברתית:שימוש בקשרים חברתיים כדי להירגע להתאושש ולהשיב לגוף את נעוריו .מנוחה מסוג זה מעניקה תחושת שייכות וקירבה שמונעת מחלות לב וסרטן בשל העובדה שהיא גורמת לכם תחושת הנאה וקירבה.מחקרים רבים ברב אוכלוסיות מאריכות חיים בעולם גילו שמנוחה חברתית חשובה להישרדות הכללית ולתוחלת חיים שעולה בהרבה על תשעים שנה.
פעילות מינית מהווה צורה מהנה של מנוחה חברתית בהיותו מספק חיבור חברתי עוצמתי אך במקביל מוביל למנוחה שיכלית גופנית ונפשית.הד"ר ממליץ על מין לאחר שינה ו/או מנוחה ולא הסוף היום כאשר האנרגיה כבר אינה בשיאה.

מנוחה רוחנית: מעניקה אחווה ומשמעות בחיים בשל העובדה שאנחנו מתחברים עם דברים נעלים מאיתנו.מנוחה מסוג זה יוצרת תחושה חשובה של איזון פנימי וביטחון אישי.
מנוחה גופנית: מספקת רגיעה,נינוחות ,ערנות שכלית ובריאות טובה יותר.
בין שלל העיצות הד"ר מוביל אותנו ליצירת טקס שינה שכולל בין השער אמבט חם והימנעות מצפייה בטלוויזיה סמוך לשינה.
הספר מתווה תוכנית מנוחה חדשנית והדרגתית בת שלושים יום אותה תהפכו לטבע שני וכפי שנמנעתם מליישם אותה תכניסו אותה לחייכם ,באמצעות טכניקות פשוטות ומהנות תוכלו ליישם את כל סוגי המנוחה בכל מקום בו תהיו ובכל סיטואציה.בתוך זמן קצר תיווכחו בתוצאות שיובלו לחיים בריאים ורגועים למראה בריא יותר ולפיכך יפה יותר ולטווח הרחוק לאריכות ימים.
בספר מתמקד המחבר במה שהעולם המערבי מדגיש יותר ויותר :בחשיבותה של השינה ! תוכלו להינות ממהפך בהרגלי השינה שיוביל להפחתה ניכרת במשקל שכן שינה עריבה מסייעת לעיכול ומקזזת מאכילה ריגשית הזיכרון יהיה חד יותר ,תיהנו ממראה טוב יותר ותיהנו מעירנות לאורך כל היום.
הספר "כוחה של מנוחה" חושף את הסודות הזמינים בטבע בהשקעה כל כך מינורית מצידנו שבצידה תשואה כל כך עצומה.
ספר מתנה לעצמכם ולכל מי שאתם מפרגנים.
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל