הפתרון לגירעון - רפורמה יסודית במיסוי

עד היום ממש, התעסק שר האוצר בתקציבים, גזירות ו"צרכים דחופים" יותר (או פחות...). משיאושר התקציב, עלינו לצפות משר אוצר עם ראש פתוח ורעננות-ביצועית, להפנות מאמציו לרפורמות יסודיות במשרדו, כאלו אשר הועלו כבר בעבר אולם לא אושרו בגלל לחצים קואליציוניים, בעיקר מצד החוגים החרדים.

חוק חובת הדיווח ואיחוד הגביה

יש להעלות להצבעה בכנסת בהקדם את חוק חובת דיווח על הכנסות של כל אזרח במדינה מעל גיל 16. הדבר יבטיח שאחוז ניכר של אזרחים שלא משלמים מס יחוייבו לחשוף עצמם, וכאן צפויה הכנסה נוספת של כמה מיליארדים! הדבר יוכל להתבצע כמו בארה"ב. האזרח יקבל בסניף דואר כרטיס עליו הוא ירשום שמו, כתובתו, מספר תעודת זהות, הסכום שהרוויח באותה שנה וכמה שילם למס הכנסה ולביטוח לאומי. פקיד הדאר מחתים את הכרטיס ונותן את ספח הכרטיס למצהיר. ללא ספח זה לא יקבל האזרח כל שירות שהוא מהמדינה, (לא רשיון רכב, לא פספורט, לא בחירה בקלפי ולא כל קצבה שהיא).
במקביל, ניתן לאחד את גביית מס ההכנסה משכירים עם גביית הביטוח הלאומי משכירים. פה הקשר במחשב קיים והינו פשוט וקל, וידרש רק מחצית מכוח-האדם לעשות זאת.

ביטול מס הכנסה על שכר נמוך

יש לחשוב שוב על ביטול מס-ההכנסה לשכירים ועצמאיים עד לשכר הממוצע במשק (או עד לסכום שיקבע שר האוצר, למשל 70.000 שקל בשנה...כמו הפטור על מע"מ...) .אנו מביטים פה על ייעול בגביית מס-הכנסה ממאות אלפי שכירים שהטיפול בהם עולה אולי על ההכנסה מהם... הערך הגדול ביותר מצעד כזה הוא שאם השתמטות ממס הכנסה לפי הערכה באוצר הינה כ-30% מפוטנציאל הגביה וזה מגיע כל שנה למיליארדי שקלים - ואם, כמו שנאמר לנו שהעמקת הגבייה וההגעה לרמאי מס ולמשתמטים מתשלום הינה פונקציה של כח אדם, הרי שביטול מס-ההכנסה לשכר הנמוך ישחרר מאות עובדים ברשות הגבייה. כוח אדם עודף זה יתועל לטפל בבעיית ההשתמטויות הגדולות - ויכול להיות שהסכום אשר יגבה מנוכלי המס יהיה גבוה בהרבה יותר מהסכום שלא נגבה מהפטורים.

העברת "סל החינוך" ל"ביטוח לאומי"

כמו שיש "סל בריאות" וביטוח בריאות, רצוי כיום להעביר את נושא "סל-החינוך" לביטוח-לאומי, להעלות את ביטוח לאומי בעוד 2% ולתת ביטוח של ממש לחינוך הדור הצעיר מגיל 3 עד גיל 18 ולאפשר לכאלה המוכנים לשלם קצת יותר מידי חודש גם לקבל ביטוח לחינוך גבוה. סל החינוך חייב להבטיח לא רק כיתות שאין בהם יותר מ-32 תלמידים, אלא גם יום חינוך ארוך, ארוחה חמה וכיסוי כל ההוצאות לספרים, ביטוחים וטיולים. כיום ההוצאה החודשית למשפחה עם 2 ילדים במערכת הקיימת כביכול של "חינוך חינם" גורמת להורים הוצאה מכבידה מידי חודש. לעומת זאת רק 2% יותר לביטוח לאומי, (שהם כ-30 ₪ לחודש) תקל על רוב המשפחות. הפעולה הזו תשאיר בידי הממשלה את האחריות לבניית בתי ספר ולשימור המיבנים.

הפסיכולוגיה של תשלום מיסים

הממשלה צריכה לשאוף שרוב המיסוי לאזרח יהיה לביטוח הלאומי, דהיינו , עבור ביטוחים (ביטוח אבטלה, ביטוח בריאות, ביטוח נכות,ביטוח סיעודי, ביטוח זיקנה, ביטוח קיצבאות למילואים, ביטוח הריון ולידה, ביטוח קבורה וכיו"ב) האזרח מבין פה, בדיוק עבור מה הוא משלם ומדוע (במאמר מוסגר, רצוי גם להעלות את סכומי קיצבת הזיקנה והסיעוד תמורת עוד חצי אחוז מס לביטוח לאומי).
אף שמס-ההכנסה הינו מס הכרחי לממשלה למען תפקודה ותפקוד כל המערכות במדינה, הרי שלגבי השכיר מס זה שנוא במיוחד מכיוון שזה כאילו ב"ערבו של יום" מישהו גוזל ממך חלק מפרי עמלך...וכאמור להבדיל מביטוח הלאומי שנחשב למס הגיוני וצודק יותר מבחינת האזרח - זה המבטיח את רוב צרכיו.

מקור תמונות FreeDigitalPhotos.net


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל