שש מאות החלונות-ספר מאת אוריה באר

ספר ובו 21 סיפורים קצרים

לאחרונה יצא ספר מעניין ומרתק בהוצאת קונטנטו. המדובר בקובץ ספורים של הסופר אוריה באר, שהוא גם עורך דין במקצועו. בספר מצויים 21 ספורים קצרים, חלקם פורסמו בעבר בביטאונים שונים כולל" מאזניים", " אפריון" ו"מאסף ירושלים" וחלקם מתפרסמים בספר לראשונה.

סגנונו של המחבר הוא ריאליסטי ומזכיר את הספורים האמריקנים כמו אלה של המינגווי ודומיו.

סיפוריו מצטיינים בכושר תיאור מעולה, ובכמעט כולם ישנו שיא ופואנטה בלתי צפויה, המשאירה לעיתים את הקורא פעור פה ובהלם.

הספורים משתרשים על פני תקופות שונות. יש סיפורי שואה, ספורים מאוצר חוויותיו המגוון כעורך דין, כאלה השאובים מחוויותיו כקצין נפגעים ומודיע במלחמות ישראל וגם כאלה מילדותו הרחוקה. אתה קורא ספור בנשימה עצורה ופונה לאחר סיומו, כמעט בתשוקה לספור הבא.

הסופר הנודע נתן שחם, שהוציא לאור את קובץ סיפוריו הקודם בספריית פועלים, כינה את אוריה באר " כמי שיודע לספר סיפור". הסופר ובעל העיתון האינטרנטי אהוד בן שחר טוען באחד מגיליונותיו שבאר הוא סופר מקופח שלא מתייחסים אליו כראוי, שכן הוא אחד מטובי מספרי הספורים הקצרים בישראל.

ואכן, כל הספורים מרתקים וכתובים היטב. הספור " שש מאות החלונות" הוא ספורה של נערה כבת שתים עשרה, שאביה היהודי מפקיד אותה בידי אם מנזר בצפון צרפת לאחר הכיבוש הנאצי ורדיפות היהודים. אם המנזר, מפרה את הבטחתה לאביה. היא מתנכלת לה ודורשת ממנה ללא הרף להתנצר. כאשר הילדה מסרבת בתוקף,היא מאלצת אותה לנקות את שש מאות החלונות של המנזר הגדול, כמעט עד עלפון חושים.

" אפוטרופוס לדין", הוא סיפורו של עורך דין, המטפל במסירות נדירה בחסוי אומלל ונותן לו מעט אושר ותקווה.הוא מופתע לחלוטין, כאשר אותו חסוי, כותב בצוואתו, שהוא מעניק לו לאחר מותו את שעונו של ביסמרק.

" מרושקה" הוא ספורו של סופר גרמני זקן, ששימש כחייל ברוסיה בימי המלחמה שלא מרצונו. הוא מקבל את חייו במתנה בשבי הרוסי רק משום שהתברר לשוביו שהוא סיפר את מרושקה, פרטיזנית רוסית אמיצה, לפני הוצאתה להורג, ונתן לה רגע של נחת לפני מותה.

הזכרתי רק כמה מהסיפורים שבספר.גם הספורים האחרים עזי ביטוי,מענינים ומרתקים .

אוריה באר הוא כותב ריאליסטי, חריג בנוף הספרות של מקומותינו, המלא עד לעייפה בסופרים שכותבים ספורים בלי יכולת לרתק את הקורא, הכתובים לרוב בלשון גבוהה וחסרים יכולת לבנות ספור כהלכה.לראות או לא לראות: המלצה לקריאה לאוהבי הספור הקצר הקלאסי.

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל