כולם רוצים להיות הורים נהדרים הקשבה – כלי לאיתגור מערכות יחסים

פעם כשהילדים היו בגן הם הביאו ציורים והדבקות מעשה ידיהם לתפארת.אני, שהייתי תמיד אמא מסורה אך עסוקה בענייני גם הייתי מעיפה מבט ואומרת: "אוי זה נהדר, מקסים", אחרי כמה פעמים כאלה אמר לי בני הצעיר: "אמא את סתם אומרת, את אפילו לא מסתכלת"יירוט ישיר ללב אמא, לכן עד היום אני זוכרת.

מה הוא בעצם אמר לי? "אמא, את לא בהקשבה מלאה אלי, ולמה שהבאתי, ומי אני בתוך זה", בשל גילו הצעיר לא יכול היה לבטא במילים את ההרגשה.
אז מה אנחנו מקשיבים? מקשיבים לילדים שלנו? מקשיבים לבני הזוג שלנו? ואיך יודיעם שמקשיבים? מביטים בעיניים? מהנהנים בראש? עונים?
איך הילד שלנו ידע שאנחנו מקשיבים לו? הידיעה במובן הריגשי, איך הוא ידע שהיינו בשיחה הזו שם למענו בלבד?
איך אנשים יודעים שהקשבנו?
מכירים את הסיפור על האישה שבאה לספר לחברתה, איך הבן זוג שלה מנוכר לאחרונה? איך הוא מתעלם ממנה? ואפילו על כך שהיא בכלל חושדת שיש לו מישהי אחרת? כולה רועדת כשהיא מספרת על הכאב שלה לחברתה הטובה. וזו מקשיבה לה, מביטה בה מהנהנת בראשה, מעיפה מבטים לנייד שנדם, ושוב מהנהנת בראשה ולבסוף אומרת לה: "עכשיו אני אספר לך על הבן זוג שלי, איזה מגעיל יש לי בבית...."
מוכר?
אז מה אתם אומרים, היא הקשיבה לה?
מה מרגישה המספרת?
נו אז איך נדע שהקשיבו לנו?
התרגיל הכי קל שאנו יכולים לעשות על מנת לוודא שהקשיבו לנו הוא לחזור על מה שנאמר, באמת, תנסו ותווכחו. נסו לחזור על מה שהאחר אמר לכם.
הצלחתם? אז הקשבתם.
בהקשבה לזולת אנו נדרשים לשתי מיומנויות ממש ידידותיות:
1. לשקף לאחר את מה שהוא אמר
אך כדי להצליח בכך עלינו
2. להיות נוכחים בלי שיחות פנימיות כלומר יש לרוקן את הראש מהמחשבות שיש לנו.
בשיחת החברות שהובאה לדוגמא איך שעלה נושא בן הזוג, "למקשיבה" עלו שיחות פנימיות שלה, על הזוגיות שלה, היא היתה רק בציפיה לספר גם....
כשבני הצעיר הביא את הציורים מהגן? לי היו המון שיחות פנימיות בראש על הצהרים, על הסעות לחוגים, על העייפות, על מה שהיה בעבודה......
ילדים מיד מרגישים, יש להם מה שנקרא הידיעה האינטואיטיבית, הם יודעים הכל, ואי אפשר לעבוד עליהם.
אז איך מאמנים את שריר ההקשבה? איך משקפים? איך מרוקנים מהראש שיחות פנימיות, ולמה הקשבה משפרת יחסים בין אישיים, על כך בפוסטים הבאים.
להתראות בפוסט הבא.

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל