המאהב החצי-ישראלי של הנשיא האמריקאי

ב-2008, כשהילרי קלינטון התמודדה נגד ברק אובמה על הזכות לייצג את המפלגה הדמוקרטית במירוץ לנשיאות ארה"ב, היא שלחה בלשים ועיתונאים לשיקגו, לפשפש בעברו של יריבה. מה גרם לה לצעוק מעל הבמה: "SHAME ON YOU, התבייש לך, ברק אובמה?"

ברק אובמה מוכר כ"שחור הראשון שעשה הסטוריה ונבחר לנשיא ארה"ב" - הארץ שייבאה את השחורים מאפריקה למטרות העסקתם כעבדים. אך אן דנהם, אמו של ברק אובמה היתה לבנה, שגרה באי הונלולו שבמדינה האמריקאית הוואי. בהיותה סטודנטית מתחילה לאנתרופולוגיה פגשה אן בשיעור רוסית סטודנט זר שחור-עור בעל-מלגה, שלמד כלכלה. היה זה ברק חוסיין הראשון, בן שבט הלואו LUO, יליד קניה. כבר אז, בגיל 24, הותיר השחור הכריזמטי מאחוריו בקניה הרחוקה בן ובת, וכמובן - אישה. אך בדידותו גרמה לו להתאהב באן המקסימה. וכך, אחרי שאן הרתה לו בהיותה כבת 18 בלבד, הזדרז ברק אובמה הראשון להתגרש מאשתו הקנייתית ולשאת לאישה את האמריקנית הצעירה. כעבור כחצי שנה, ב-4 לאוגוסט 1961, נולד ברק חוסיין אובמה ג'וניור.
כבר כשבועיים לאחר הלידה עזבה אן בת ה-19 יחד עם תינוקה הזעיר את הונולולו, וגם את בעלה הטרי, ונסעה לארה"ב כדי לממש מלגה לשנת-לימודים באוניברסיטת וושינגטון שבסיאטל. אובמה האב נשאר לסיים את לימודיו בהוואי. כעבור פחות משנה הגיע גם הוא לארה"ב, אך לאזור אחר לגמרי. בעוד אן לומדת בצפון-מערב ארה"ב, סיים בעלה את לימודי הכלכלה באוניברסיטת הרווארד שבמסצ'וסטס בקצה השני של ארה"ב. כשנפגשו סוף-סוף, החליטו בני-הזוג, שלזוגיותם אין עתיד. אחרי שלוש שנות נישואים כמעט על הנייר בלבד, התגרשו השניים. ברק אובמה הראשון חזר לקניה, שם התחתן עוד פעמיים. מארבע נשותיו היו לו בסך-הכל 8 ילדים, למרות שאבהותו על שניים מהם לא בטוחה. בשנת 1982, בגיל 46 בלבד, הוא מת בתאונת-דרכים.
במהלך לימודיה בארה"ב פגשה אן את לולו סואטורו, סטודנט זר לגאוגרפיה יליד אינדונזיה. השניים נשאו ב-1965, כשנה אחרי גירושיה. היא היתה כבת 23, וברק ג'וניור, שהיה כבן 4, אומץ ע"י בעלה השני. אן המשיכה ללמוד ללא הרף, ויחד עם בעלה פעלה רבות למען הקהילה באינדונזיה. ב-1970, כשברק היה כבן 9, נולדה לו אחות חורגת שנקראה מאיה. אך גם נישואיה השניים של אמם עלו על שרטון, וב-1980 התגרשה אן מבעלה השני. היא המשיכה לעסוק בפעילויותיה ההומניטריות המגוונות גם כשגילתה, שהיא חולה בסרטן השחלות והרחם. בשנת 1992, בהיותה כבת 50, היא זכתה בתואר דוקטור לאנתרופולוגיה, ושלוש שנים אחרי-כן היא נפטרה ממחלתה.
 

 

ברק אובמה, שכלל לא הכיר את אביו, גם לא זכה לשהות זמן רב במחיצת אמו. ב-1971, בגיל 10, אחרי שש שנים באינדונזיה, שבהן החליף כמה בתי-ספר, הוא חזר לבדו להונולולו וגדל בבית הוריה של אן - סבתו וסבו האמריקאים הלבנים ממוצא אנגלי. הוא היה הילד השחור היחיד בכיתתו. כשהיה כבן 12, הצטרפו אליו בהונולולו אמו ואחותו החורגת בת השנה, וברק זכה לבלות במחיצת אמו עוד שלוש שנים. אך כששבה אן לאינדונזיה, לבעלה ואבי בתה, בחר ברק בן ה-15 להישאר בהוואי, בבית סבתו וסבו הלבנים. כבר בבית-הספר התיכון הראה אובמה את כישרון-הכתיבה הדיפלומטי שלו. הוא תיאר את מדינת הוואי ככור-היתוך של תרבויות שונות, שבו שורר כבוד הדדי בין כל התושבים המקומיים והזרים. יחד-עם-זאת היה חבר ב"צ'אם-גאנג" CHUM GANG "כנופיית החברים", ששאפה להתנסות בכל סודות-החיים. הנערים היו משתכרים יחד, ומעשנים מריחואנה וקוקאין. בספרו האוטוביוגרפי תיאר ברק תקופה זו כ"חיפוש עצמו מחוץ לתודעה". זאת היתה התקופה האחרונה בחייו, שבה נהנה מחום משפחתי של דמויות הוריות.
 

 

ב-1979, בהיותו כבן 18, יצא ברק אובמה שוב למסע ארוך. הנער - שכבר בגיל שבועיים חצה אוקיינוס מהוואי לסיאטל שבארה"ב, בגיל 6 נסע משם לאינדונזיה, ובגיל 10 שב להונלולו שבה נולד - יצא שוב לארה"ב הרחוקה, ללמוד בקולג' בלוס-אנג'לס. אך הפעם הוא מצא את עצמו לגמרי לבד. שנתיים אחר-כך, בגיל 20, נשא אובמה את נאומו הפומבי הראשון, שבו יצא נחרצות נגד מדיניות האפרטהייד - האפלייה הגזעית - בדרום-אפריקה. אחרי ביקור חטוף באינדונזיה אצל אמו, הגרושה הטריה, הוא עבר לקולג' בניו-יורק. בתקופת היותו מועמד לנשיאות-ארה"ב, העידו אנשים שהכירו אותו מתקופת הקולג', שהנער הבודד והביישן ניהל רומן ארוך עם שותפו לחדר, בחור ממזרח-אסיה בשם קית' קקוגאווה. כסמל לרצינותו של הקשר ההדוק הזה, שפיצה אותו על החסך הרגשי שממנו סבל, ענד ברק אובמה על אצבעו טבעת דמוית טבעת-נישואין.
 

 

בספרו האוטוביוגרפי
תיאר ברק אובמה את חברו הטוב ביותר
ואולי היחיד בקולג',
קית' קקוגאווה,
כמי שהיה לו "כמו אח",
וכתב,
שהוא "נמשך לחמימותו ולחוש-ההומור שלו."
כעבור כמה עשרות שנים,
כשאובמה כבר היה נשיא ארה"ב,
הגיע גם חברו הוותיק לכותרות.
ב-2013, בגיל 54,
הוא נעצר בעקבות אונס אלים במיוחד,
שבו היכה אישה כמעט עד מוות.
 

 

אחרי הקולג' המשיך אובמה ללימודים באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק. הנער הבודד והביישן גר מחוץ לקמפוס, השקיע את רוב מרצו בלימודים, וב-1983 סיים שם תואר ראשון במדעי-המדינה, בדגש על יחסים בינלאומיים. בשנה שבה עבד בחברה לעסקים בינלאומיים הוא החל בפעילות ציבורית. הוא הצטרף לקבוצת ה-מיי דיי MAY DAY, שלחמה אז לשיפור מצבה הגרוע של הרכבת התחתית. ברק הצעיר נסע מתחנה לתחנה, הניף שלטי-מחאה, והחתים את הנוסעים על מכתבים לרשויות. כך הפך לאחד ממנהיגי הקבוצה. בגיל 24 נבחר כמנהל פרויקט לקהילות מתפתחות בשיקגו. במסגרת עבודתו החדשה היה אחראי על שמונה כנסיות של אוכלוסיות שחורות. כמארגן קהילתי הוא עבד כיועץ וכמורה, והכין תכניות-סיוע לרכישת מקצוע, להכנת נערים שחורים לקולג', להגנה על זכויות דיירים שחורים ועוד. כשהיה בן 27, הוא נסע בפעם הראשונה לאירופה, ואחר-כך לקניה. כך זכה להכיר את קרוביו האיריים מצד אמו, ואת קרוביו האפריקניים מצד אביו המת. באותה השנה, 1988, התחיל אובמה ללמוד משפטים באוניברסיטת הרווארד היוקרתית, ובשנת לימודיו הראשונה הוא נבחר כעורך ביטאון-הפקולטה, ושנה אחר-כך לנשיא הביטאון - השחור הראשון שזכה בתפקיד. בעקבות מאמריו המרתקים, שמשכו אליו תשומת-לב של מוציאים-לאור, הוצע לו חוזה-פרסום וקידום לכתיבת ספר על יחסים בין-גזעיים. בסופו של דבר הפך ספר זה לאוטוביוגרפיה של ברק אובמה, שיצאה לאור ב-1995 ונקראה "חלומות מאבי". בחופשות מלימודיו היה ברק שב לשיקגו, ועובד שם כשותף בשתי חברות עו"ד. ב-1991 הוא סיים את לימודיו בהצטיינות כדוקטור למשפטים, וחזר לשיקגו סופית. שם הצטרף ל"כנסיית השילוש" של הכומר ג'סי ג'קסון.
 

 

ג'סי ג'קסון נולד ב-1941 בדרום-קרוליינה, מדינה בדרום-ארה"ב, שבה שררו אז עדיין חוקי-הפרדה גזעניים. ג'סי השחור לא הורשה ללמוד בבתי-ספר של לבנים, או לבקר בכנסיות של לבנים, או במסעדות שלהם, או אף לשתות מאותו הברז הציבורי, או אף לשבת בקדמת-האוטובוס. המקום שלו היה, אם בכלל, מאחור. אם היה מעז לצאת עם בחורה לבנה, הוא היה מסתכן בלינץ'. אך לא זאת בלבד. הלן אמו, ממש כמו אמו הלבנה של אובמה, נכנסה להריון לפני נישואיה. היא היתה בת 16 בלבד. האב היה מתאגרף שחור - שכנה הנשוי של הנערה הצעירה, שגילו היה כלפיים מגילה. כשנה אחרי הלידה התחתנה הלן עם פקיד-דואר, שאימץ את ג'סי התינוק. אך כל מי שהכיר אותו ידע שהוא היה בן בלתי-חוקי, והילד סבל - אפילו בבית-הספר המיועד לשחורים כמוהו - מלעג מתמשך. תקופה זו גיבשה את אופיו גם מן הבחינה הפיזית וגם מן הבחינה הרוחנית. הוא הפך לספורטאי מצטיין בבייסבול, בכדורגל ובכדורסל, וכן החל לפעול למען זכויות השחורים המקופחים. ב-1955 פרץ חרם על האוטובוסים, שבסופו הורשו השחורים לשבת בכל מקום פנוי ברחבי כל אוטובוס - גם מקדימה. בתיכון לשחורים נבחר ג'סי לנשיא התלמידים. הוא עבר ללמוד בקולג' לשחורים בצפון-קרוליינה, אך לטענתו, בגלל התנגדותו להפרדה בין לבנים לשחורים, ולטענת אחרים מסיבות מפוקפקות, פרש ג'קסון שלושה שבועות לפני קבלת התואר השני בסוציולוגיה, והתרכז בפעילויותיו למען זכויות השחורים. בסופו של דבר למד תיאולוגיה והפך לכומר בפטיסטי. מה משך את ברק אובמה הצעיר ל"כנסיית השילוש", שייסד הכומר השחור בשיקגו?
 

 

הכומר המטיף ג'קסון היה ידוע בלשונו החדה, שלא חסכה את פניניה מאיש. על נשיא ארה"ב ניקסון אמר, למשל, ש"ניקסון לא התייחס לבעיית העוני והמצוקה בארצו, כי ארבעה מכל חמישה מיועציו של היו יהודים ממוצא גרמני, שהעדיפו להתעסק עם אירופה ואסיה." ג'קסון כינה את ניו-יורק "היימיטאון" - "עיר היהודונים", וטען, שהוא היה SICK AND TIRED "חולה ועייף" מהם, ופשוט נמאס לו לשמוע על השואה. הוא אמר גם, ש"מעט מאד עיתונאים יהודים מסוגלים להיות אובייקטיביים בענייני ערבים." אחרי שהנשיא קרטר פיטר את שגריר ארה"ב באו"ם כי הוא נפגש עם נציגי אש"ף - אז ארגון טרור - הזדרז ג'קסון לתמוך פומבית בפלשטינאים, לדרוש עבורם מדינה, ולהציע לקשור יחסי-מסחר בין ארה"ב לפלשטין ולערבים בכלל. הוא אף קרא לראש-הממשלה הישראלי דאז, מנחם בגין, "טרוריסט". אך לא רק לו. כל הלבנים בארה"ב, ובעיקר הדרומיים שביניהם, זכו מפי הכומר הזועם לכינוי "טרוריסטים". הוא טען, שהלבנים נהנים לראות שחורים נהרגים, ושלבנים רוצחי-שחורים לא נענשים כחוק, בעוד שפושעים שחורים נשלחים לכיסא החשמלי בלי אבחנה. הוא אף הציע לפרק את כל הדרום ולבנותו מחדש. כמו-כן דרש להחרים מבנקים עשירים כספי-פנסיות - בעיקר של לבנים, כמובן - ולהעביר אותם כתשלומי-סיוע לשחורים עניים. הוא הוקלט בלי ידיעתו מטיף לאנשי-קהילתו, ולשחורים בכלל, להתקומם נגד שלטון הלבנים.
התבטאויותיו של הכומר הלוחמני משכו אליו תשומת-לב מכל קצווי החברה האמריקאית. ב-1984 השיג מספיק תמיכה, גם כספית, כדי להצטרף למירוץ לייצוג המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות, ואף הגיע לאחד המקומות הראשונים. מפלגתו הפסידה באותן הבחירות לנשיא הנערץ רייגן הרפובליקאי, שזכה לקדנציה שניה. בבחירות הבאות שוב ניסה ג'קסון את מזלו, אך שוב נכשל. גם מפלגתו הפסידה, הפעם לג'ורג' בוש האב. הכומר ג'קסון נבחר, בסופו של דבר, לסנטור-צללים של קולומביה, וייסד ארגונים למען זכויות-האדם, שהתאחדו תחת השם "קשת/דחף" RAINBOW/PUSH. "פו"ש" הם ראשי התיבות של PEOPLE UNITED TO SAVE/SERVE HUMANITY - "אנשים מאוחדים להציל/לשרת את האנושות". במהירה גלגל הכומר מיליונים, והואשם בכך שהוא משתמש בתואנת הגזענות ומנפח אותה, כדי להמשיך להיבנות ממנה כספית ורוחנית. ב-2001 נאלץ ג'קסון לפרוש מפעילות ציבורית אחרי שהתגלה, שהוא הוציא סכום ניכר מכספי הקרן "קשת-דחף" על ענייניו הפרטיים, שבגד באשתו, שניהל רומן ארוך עם מזכירתו, ושאף נולד להם ילד משותף. אך במהירה שב ג'קסון הכריזמאטי לאור-הזרקורים, הגיש תכנית חברתית בערוץ הסי-אן-אן, CNN , והפך לדמות מוכרת ונערצת ברחבי-המדינה. אחד מששת ילדיו החוקיים, ג'סי ג'קסון הבן, יועד על-ידיו להיות לא רק יורשו בפעילות למען בני-גזעו המקופחים, אלא אף הנשיא השחור הראשון של ארה"ב. אך הבן הזה, ששימש אף הוא בתפקידים בכירים, לא עמד בלחץ. הוא התחיל לשתות, התדרדר לאלכוהוליזם, והתמכר לסמים קשים. ג'סי, שלא וויתר, החליט לחפש שחור אחר, שאותו יוכל להמשיך לדחוף לנשיאות באמצעות כל הכוח הציבורי שצבר. ואז פגש בברק אובמה.
 

 

מה גרם לברק אובמה, עורך-הדין המבריק, הלבן-למחצה, להצטרף לכנסיה של הכומר השחור הזועם? בספרו האוטוביוגרפי כותב אובמה - שמגיל עשר גדל בחברה לבנה וכלל לא הכיר את אביו השחור - שהוא הזדהה ראשית-כל עם צדו הלבן. אך אחרי נסיונות-חיזור כושלים אחרי נשים לבנות, ודחייה מצד החברה הלבנה השמרנית של ארה"ב, הוא החל להזדהות עם צדו השחור. מפעילות ציבורית למען כלל הקהילה האמריקאית, בלי הבדלי גזע, כגון פעילות לשיפור הרכבת התחתית, החל אובמה להפנות את מרצו לפעילות למען השחורים, ממש כמו פטרונו החדש ג'קסון. אך הסוד הכמוס ביותר של אובמה, שאותו לא העז לגלות בספרו, אלא נחשף לציבור רק ב-2008, היה - משיכתו לגברים. ג'רמייה רייט, WRIGHT, אחד הכמרים ב"כנסיית השילוש" של ג'קסון, היה גיי מוצהר. הוא ניהל מערכת-שידוכים לגייז, שנקראה בשם DLC. שם זה היה במקור ראשי-התיבות של DEMOCRATIC LEADERSHIP COUNCIL, "מועצת ההנהגה הדמוקרטית", אך בקוד של הגייז היו ראשי-התיבות של כינוי זה DOWN LOW CLUB - "מועדון הלמטה הנמוך". רשימת הגייז של הכומר רייט כללה בין היתר את דונלד יאנג, מארגן המקהלה בכנסייה, את לארי בלאנד, ואת ברק אובמה, שבילה עם שניהם. הם היו בין מבקריו הקבועים של בית-מרחץ אקסקלוסיבי לגייז בשם MAN'S COUNTRY, "מדינת הגבר", ברחוב נורת'-קלארק 5015 בבויזלנד - "ארץ הנערים" בשיקגו. אובמה נהג להגיע לשם בערבי רביעי, העדיף חברת גברים לבנים מבוגרים, עישן אתם קוקאין, ונחשב ל"בן-זוג פאסיבי". אחרי אחת המסיבות שנערכו בכנסייה עצמה, ספרה עדת-ראיה, שכשנכנסה לאחד החדרים הצדדיים, מצאה בו את ברק אובמה שוכב על המיטה עם צעיר שחור אחר, ושניהם מתנשקים בלהט. הכומר ג'קסון, שהיה ער לתופעה, הזמין אליו את הגייז שבקהילתו והזהיר אותם: "מה שאתם עושים בחייכם הפרטיים הוא עניינכם. אך כלפי-חוץ אתם צריכים להתנהג בצורה הנורמטיבית הנדרשת. אתם צריכים למצוא נשים לא מושכות במיוחד - נשים שסיכוייהן למצוא חתן קלושים - נשים שחורות, כמובן, בנות הקהילה, ועליכם להביא אתן צאצאים רבים ככל האפשר, כדי להרבות את הגזע השחור." הכומר לא רק דיבר. הוא שידך לאובמה את בת טיפוחיו מישל רובינסון. מישל היתה עורכת-דין קשוחה וגמלונית, בעלת שיניים בולטות ופה גדול, תרתי-משמע, שהתנשאה לגובה של 180 ס"מ. כשהתחתנה עם אובמה לא שיער איש, שכעבור כמה שנים ושיפוצים פלסטיים מינימאליים, תהפוך מישל אובמה לאייקון אופנה - אחת הנשים הנחשבות, הפופולאריות והמרשימות בעולם.
 

 

לאחר נישואיהם של מישל וברק והולדת שתי בנותיהם מאליה וסאשה, הקדישה משפחת אובמה, בתמיכת "כנסיית השילוש", את כל מרצה למירוץ קדימה. אחרי שהתייאש מבנו ג'סי ג'וניור, דחף הכומר ג'קסון את אובמה הצעיר לרוץ לנשיאות. וכך מצא אובמה את עצמו מתחרה בהילרי קלינטון, אשתו של הנשיא לשעבר. הילרי שלחה בלשים ועיתונאים לשיקגו, כדי להתחקות אחרי עקבותיו של הסנטור המסתורי, ולמצוא כל טיפת-רפש אפשרית, שתשמש אותה במאבקה נגדו. העיתונאים חזרו עם ממצאים מסמרי-שיער. הקמפיין שניהלו אנשיו של ג'קסון למען הסנטור הצעיר היה מלא שקרים, זיופים, ואף מעשי-פשע. קודם-כל התגלה, שלברק אובמה לא היתה תעודת-לידה, וכך לא היה יכול להיבחר כנשיא, כי לא היה יכול להוכיח שהוא אכן יליד ארה"ב, כנדרש לפי החוק האמריקאי. האמת היא, כנראה, שתעודת-הלידה פשוט הלכה לאיבוד במסגרת נדודיה הרבים של אמו - מהוואי לארה"ב כשהתינוק ברק היה רק בן שבועיים, ואח"כ מארה"ב לאינדונזיה. רק בתום כהונתו הראשונה כנשיא טרח ברק אובמה להראות תעודת-לידה, חסרת חותמות הכרחיות, שכולם טוענים שהיא מזוייפת. אך אז כבר היה נשיא בפועל, וזיוף התעודה החסרה לא הפריע לו להיבחר שוב. לאחר סיפור התעודה החלו מומחים גרפיים לחקור את התמונות שהופיעו בספרו האוטוביוגרפי, והתברר, שרבות מהן היו מזויפות אף הן. בנסיון להראות את יחסיו החמים עם בני-משפחתו, גזרו עוזריו של אובמה צילומים שונים ויצרו מהן תמונות מפוברקות של חיבוקים עם סבו וסבתו הלבנים ואף עם אביו השחור - חיבוקים שלא התרחשו במציאות. כמו-כן טענו יריביו של אובמה, שברק הצעיר, שנקרא אז ברי סואטורו, לפי שם-משפחתו של אביו-מאמצו המוסלמי, למד באינדונזיה בבתי-ספר מוסלמים, שהוא היה צריך להשתתף לשם-כך בפעילות מוסלמית דתית כגון תפילות-חובה כל בוקר וצהריים, ושבהשפעת אביו-מאמצו הוא בעצם אפילו התאסלם. אובמה הכריז, שהוא נולד נוצרי ונשאר נוצרי, שאביו הביולוגי וגם אביו המאמץ היו שניהם חסרי-דת, ושהוא עצמו מעולם לא עסק בפעילות מוסלמית כלשהי. אך יריביו המשיכו להזכיר את שמו האמצעי - חוסיין.
 

 

 

אך כל הסיפורים האלה היו שוליים לעומת מה שהתגלה על חיי-האהבה של הסנטור אובמה. חברתו ללימודים בתקופת הקולג', אישה בשם מיה מרי פופ, MIA MARIE POPE, העידה בסרטון גלוי, שכולם ידעו בקולג' שאובמה הצעיר היה יוצא עם גברים לבנים מבוגרים, ועם הכסף שנתנו לו היה קונה קוקאין. פעיל פוליטי במפלגה הדמוקרטית בשם לארי סינקליר חשף תמונות אינטימיות שלו ושל אובמה, והזדרז לכתוב ספר בשם "קוקאין, סקס, שקרים ורצח?", שבו חשף את פרשת-האהבים שלו עם הסנטור המצליח, המועמד לנשיאות. בספר תיאר סינקליר, בין היתר, בילוי משותף עם אובמה על המושב האחורי של לימוזינה מפוארת, ובילוי נוסף במוטל בשם "סוויטות הנוחיות בגרני אילינויס". הספר הפך במהירה לרב-מכר. בעקבות פרסומו נעצר סינקליר ע"י התובע של מדינת דלאוור, שהיה "במקרה" בנו של המועמד לסגנות הנשיאות ביידן, בתואנה של גניבת כסף, אך שום תלונה לא הוגשה. עד היום לא ברור מה עלה בגורלו של לארי סינקליר לאחר מכן. השאלה אם הוא חי או מת - ואם הוא חי, איפה הוא, ולמה איש אינו מצליח לאתר אותו - עדיין ממשיכה להתרוצץ ברחבי האינטרנט. הכומר ג'קסון, שחשש מפני "הלשנות" גם מצד חבריו האחרים של אובמה, הזדרז לנקוט בפעילויות-מנע. במטרה להסתיר את עברו של אובמה מעיני הציבור, הוא שלח כמה מנאמניו עושי דברו "לטפל" בחברי כנסייתו הגייז. ב-17 בפברואר 2007 נמצא לארי בלאנד, אחד מחבריו לשעבר של אובמה, מת בביתו. הוא נורה מטווח קרוב במספר רב של כדורים. דבר לא חסר בדירה, כך שהטענה לשוד לא באה בחשבון. לדברי העיתונאים, בלאנד נרצח בסגנון "הוצאה להורג". כחודש לאחר מכן, ב-24 לדצמבר באותה השנה, נמצא גם מארגן-המקהלה של כנסיית-השילוש, דונלד יאנג, מת בחדר-השינה שלו. תעלומת הירצחם של שני הגייז המוצהרים לא נפתרה עד עצם היום הזה. העיתונאים שהעזו לחקור את הפרשות האלו פנו גם לגברת יאנג, אמו של דונלד. לשאלה, מדוע לדעתה נרצח בנה, ענתה השחורה הקשישה בגלוי: "בני נרצח כדי להסתיר את סודותיו של חברו - ברק אובמה." אחרי שהריאיון השערורייתי פורסם בכל רחבי-המדיה, ניסו גם עיתונאים אחרים להשיג ראיון עם הגברת יאנג, אך לא הצליחו לאתרה. האישה פשוט נעלמה.
 

 

 

השערוריות שרדפו את בחירתו של ברק אובמה לנשיאות-ארה"ב עוררו גלים של קריקטורות מכל הסוגים. רבים שיחקו עם הפוטושופ והראו את אובמה כאישה, כגבר נשי מאופר, כלבוש בבגדי-נשים ואוחז בסיגריה, ואף כעירום למחצה, משתתף בכל מיני פעילויות למען זכויות הגייז. אחרים, שקוראים לעצמם בני ה"גזע העליון" של ארה"ב - "וואספ" - WASP - קיצור של "לבן-עור, ממוצא אנגלו-סאקסי, נוצרי-פרוטסטנטי" - הגיבו מצדם בקריקטורות גזעניות, כזכר לימי ה"קו-קלוקס-קלאן" - הארגון ששמו הוא חיקויי לצלילים שמשמיע הרובה בטעינתו. מייסדי ארגון זה המציאו בזמנם את הלינץ' על שחורים, שהעזו להפר את חוקי הגזע הנוקשים, ויורשיהם הציגו את בני-הזוג אובמה כקופים על רקע פסל-החירות המתמוטט. וזאת, דווקא כשהחירות של כל תושביה של ארה"ב, גם אלה המקופחים כלכלית וחברתית, הגיעה לשיא חדש.
 

 

 

הגילויים המזעזעים האלה על מעשי-הרצח התערבבו עם דיווחים על מממניו המסתוריים של הסנטור הצעיר, שכללו מוסלמים מארצות-ערב וגם אמריקאים ממוצא ערבי, פרי קשריו של הכומר ג'קסון, ביניהם סוחרי-סמים והמיליונר רזקו, אמריקאי-סורי שהורשע במגה-שחיתויות, ותרם לאובמה דירת-פאר. סיפורים אלה גרמו להילרי קלינטון יריבתו לזעוק לעברו בפומבי מעל במת המפלגה הדמוקרטית: "SHAME ON YOU, ברק אובמה, התבייש לך!" אך למרות כל הפרסומים השליליים, שהציפו את ארה"ב גם ממקורות דמוקרטיים וגם ממקורות רפובליקאיים, כמובן, הלכו תומכיו של הסנטור אובמה והתרבו. תרמו לכך גם חנו של הגבר הנאה בעל החיוך הצחור, גם מאמציה של מישל אשתו, שזכתה לאהדה רבה בקרב ציבור הנשים, וגם התמיכה האוטומטית של מרבית האפריקנים-האמריקאים, ההיספנים והזרים. בסופו-של-דבר התאחדו כל מקופחי "ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות" - העניים, השחורים, בני-המיעוטים האחרים, המהגרים הבלתי-חוקיים, הגייז למיניהם, וגם לוחמים למען זכויות האדם, ליברליים רבים ואומנים, וכולם תרמו את קולותיהם לבחירתו של הנשיא האמריקאי השחור הראשון, ממש כמו שחלם הכומר ג'קסון. אפילו הילרי קלינטון התרצתה בסופו-של-דבר לשמש כשרת-החוץ של יריבה-לשעבר. אך בניגוד ליחסו העוין של פטרונו של אובמה ליהודים, לא שכח הנשיא החדש את "חסד נעוריו" לאחד מאנשי-צוותו הנאמנים ביותר, הלא הוא רם עמנואל, בן לאב ישראלי ויהודי גאה.
 

 

 

אבי-אביו של רם עמנואל היה יהודי ישראלי יוצא רומניה בשם אוארבך. הוא שינה את שם-משפחתו לעמנואל ע"ש אחיו, שנרצח ב-1933 בירושלים ע"י ערבים. אביו של רם, בנימין, נולד בירושלים, היה חבר "הארגון", ולמד רפואה. בביקורו באמריקה פגש את מרשה, יהודיה אמריקאית, בתו של פעיל למען זכויות-האדם, ובעקבות נישואיהם הוא נשאר בשיקגו וניהל שם מועדון רוק-אנ-רול.
הבן רם למד בתחילה בבית-הספר היהודי "צל-אנשי-אמת", ואח"כ בבתי-ספר ציבוריים. את חופשות-הקיץ שלו בילה רם הצעיר במחנות-נוער בישראל, בין היתר גם ביוני 1967, בתקופת מלחמת ששת-הימים. אמו שלחה אותו ללמוד באלט קלאסי, והוא סיים בית-ספר למחול, ואף זכה במלגה להמשך לימודי-מחול מקצועיים. אך הוא החליט ללמוד בקולג' ליברלי לאמנויות. הוא סיים תואר ראשון באמנויות חופשיות בדגש על באלט, והשלים גם תואר שני בתקשורת. גם לאחר סיום לימודיו המשיך רם להתנדב בצה"ל, ובמלחמת-המפרץ הוא תיקן מעצורי-משאיות באחד הבסיסים בגליל. אך בארה"ב מולדתו הוא פיתח שאיפות גדולות יותר. הרקדן הצעיר, הצנום ונמוך-הקומה, הקשור מאד לשני אחיו הבוגרים, נמשך תמיד לגברים. אחרי הצטרפותו למפלגה הדמוקרטית הוא ניצל את קסמו האישי המלוטש כדי לגייס תרומות עבורה. במירוץ לנשיאות של 1992 סייע לביל קלינטון להשיג סכומי כסף נכבדים לניהול מערכתו. אמרו על רם, שלמרות חנו הנשי הוא נהג לפעול בתוקפנות רבה - "לא לקחת שבויים", ולכן כונה "רמבו". אחרי זכייתו של קלינטון בנשיאות, הבין רם, שלמען המשך הקריירה הציבורית שלו עליו להקים משפחה. כשהיה בן 35, לאחר פגישה עיוורת, נשא לאישה את איימי רול, בעלת תואר שני בהסטוריה של אמנויות ימי-הביניים, ועוזרת-מנהל המכון-לאמנויות של שיקגו. היא היתה אז כמעט בת 38. במשך הזמן היא התגיירה, וילדה לרם בן ושתי בנות. בעת מגוריהם בשיקגו נפגשו רם וברק אובמה במשחק כדורסל יזום שנועד להכיר בין גייז, והפכו לזוג. שניהם היו חברים בבית-המרחץ לגייז "מדינת הגבר", וכך נמצאו פרטיהם ברשימות המקום, שהנפיק לחבריו תעודות-הזדהות וכרטיסי-כניסה. ב-2008 התגייס רם כדי לסייע לחברו-אהובו להיבחר לנשיאות ארה"ב. בסופו של דבר הגיעו השניים לבית הלבן, ורם מונה לראש-הסגל של הבית הלבן, ובילה שם את כל ימיו בנפרד מאשתו. אך בניגוד לגברת איימי עמנואל, שגילתה הבנה לחייו הסודיים של בעלה, מישל אובמה התמרדה. מאמרים רבים נכתבו בעיתונות האמריקאית על הסכסוך המתמיד בין מישל ורם על תשומת-הלב של הנשיא. כמדווח, היתה מישל שולחת מיילים זועמים לבעלה, שבהם הזהירה אותו מפני התנהגות "חופשית" מדי. בסופו של דבר הבין אובמה, שכך אי-אפשר להמשיך. כשנה לפני שראשות עיריית-שיקגו עמדה להתפנות, הציע אובמה לרם עמנואל להתמודד על המשרה הנחשקת. רם, שהבין גם הוא, שעליו לוותר על מקומו בבית הלבן, הסכים, ואף ניצח במירוץ. בטקס-הפרידה התנצל אובמה בפני איימי, אשתו של רם: "למרבה צערה של איימי, הפרעתי לחייו של רם בכמעט כל שעה משעות היום, בכל יום בשבוע..." זאת היתה כמעט הצהרת-אהבה פומבית.
 

 

 

אחרי שובו של רם עמנואל לשיקאגו כראש-העיר שלה, הוא התנחם בזרועותיו של איש נדל"ן עשיר, שעמו יצא לחופשותיו השנתיות. השניים נסעו יחד להודו ולפלורידה, בלי אשתו של רם ובלי ילדיו. כמו-כן הוא ניהל מסעות על אופניים ומשחקי-כדורסל, שבמסגרתם הוא פגש צעירים שאפתניים, המוכנים לעשות הכל עבור משרה נחשבת. כיום מכונה עמנואל "שוגר-דדי" - "אבא-סוכר" - כינוי למי שמשלם בטובות-הנאה עבור שירותים מיניים.
גם אובמה לא נשאר בודד. עוד לפני הקדנציה הראשונה שלו בבית הלבן הוא תועד בחברתו של ג'רי לאב - JERRY LOVE - שחקן כדורסל כושל, שהפך למאמן-כושר. אובמה כינה אותו "איש הגוף שלי" - MY BODY-MAN, וביקר בדירתו בכל בוקר מתשע עד תשע ורבע. כמו שציינו העיתונאים, רבע שעה זו אינה מספיקה אפילו לחימום קצר במסגרתו של אימון-כושר אמיתי. לעומת-זאת, היא הספיקה למה שהשניים באמת בצעו יחד. לאור הביקורת הקשה על יחסים אלה, שלטענות המקטרגים העמידה את הנשיא בפני אפשרות לסחטנות, מעשי-פשע ואף סכנה ממשית לחייו, ולאור זעמה של מישל אובמה, הנשיא נכנע גם במקרה הזה. ג'רי לאב עזב את משרתו כ"איש-הגוף" - "מאמן-הכושר" של אובמה ב-2011.
פרסומים נוספים תיעדו עוד רומן של אובמה - הפעם עם איש המפלגה היריבה, פוליטיקאי רפובליקני בכיר מטקסס. בין היתר שלח הרפובליקני הבכיר הזמנות לנשף שערך, ובהן תמונה של שני גברים עם ממחטות אדומות פרחוניות בכיסיהם הימנים - סימן-היכר מובהק לגייז. בעקבות הפרסומים נאלץ הפוליטיקאי הרפובליקני לעזוב את משרתו ולפרוש מחייו הציבוריים. הקריקטורות טענו: "LIARS-SAME" - משחק מילים שאומר מצד אחד - "שקרנים - כולם אותו הדבר" - גם דמוקרטים וגם רפובליקנים, ומן הצד השני - "כולם אותו הדבר", או "שווים" - פירוש המילה היוונית "הומו-אים".
כתבות אחרות המשיכו לעקוב בעקשנות אחרי הקרבנות הנעלמים של ההיכרות הגורלית עם הנשיא האמריקאי ה-44, וספרים נוספים, כגון "כופים את האביב" - FORCING THE SPRING - המשיכו לגלות פרטים נוספים על חייו הסודיים של אובמה ועל מעשי-הרצח, שבוצעו כדי להגן על סודיותה של נטייתו המינית.
 

 

 

במשך הזמן הלכו הסיפורים על נטיתיו המיניות של הנשיא אובמה והתפשטו בקרב הציבור, וכך החליט ברק, במהלך התמודדותו על כהונה שניה, "להציץ מתוך הארון". למרות החשש להפסיד קולות בוחרים, הוא הביע בפומבי את תמיכתו בנישואיהם של חד-מיניים, ואף הסביר זאת בכך ש"למסכנים האלה יש זכות לחיות סוף-סוף בצורה מכובדת בלי להתבייש". רבים הבינו, שהוא דיבר גם על עצמו. אחרי ההתמודדות המילולית הראשונה נגד יריבו הרפובליקני במירוץ לנשיאות, מיט רומני, שבה הפסיד אובמה בסקרים ברוב גדול, הופצו קריקטורות ובדיחות רבות שבהן טענו, שאובמה לא הצליח להתרכז בדבריו, פשוט כי "נדלק" על מיט רומני יפה-התואר. חברת "בנטון" אף השיקה קמפיין פרסומת פרובוקטיבי בשם UNHATE, על משקל UNDO במחשב, כלומר - "בטלו את השנאה," ובמסגרתו נראו ראשי-מדינות מרחבי-העולם מתנשקים זה עם זה. מלבד הקנצלרית הגרמניה אנגלה מרקל, שהתנשקה עם נשיא צרפת סרקוזי גם במציאות, היו כל יתר ה"מתנשקים" גברים. הקמפיין השערורייתי בוטל, לבסוף, אך במסגרותו זכה אובמה לראות את עצמו מתנשק עם מיט רומני החתיך - שנבחר לאחד מעשרת הגברים היפים ביותר בארה"ב - לפחות בתמונת פוטושופ. מיט רומני - בין היתר גם כומר ומטיף מורמוני שמנהל חיי-משפחה למופת, עתירי-בנים ונכדים, ותמך באשתו בנאמנות בזמן מחלותיה הקשות - שתק. אולי, כי איש-צוות בכיר שלו אולץ להתפטר אחרי שנחשף כגיי, בוודאי לא היחיד במפלגה השמרנית. למיט רומני, שביסס את הקמפיין שלו על ההבטחה לשפר את כלכלת ארה"ב הכושלת ולספק עוד ועוד מקומות עבודה למובטלים, היו צרות יותר גדולות. בניגוד לאובמה, הוא גדל בבית חם עם אב שהיה בעצמו מושל ומועמד-לנשיאות. ככלכלן מצטיין עם הון התחלתי של 5 מליון דולר קנה מיט רומני חברות פרטיות חלשות ומוטט אותן בכוונה, כדי לזכות בכספי פשיטת-הרגל שלהן. תוך כדי הכפלת הונו ההתחלתי פי 50 לפחות, גם ע"י שימוש במקלטי-מס זרים, הוא גרם לעשרות-אלפי עובדים לאבד את מקומות-התעסוקה שלהם ולהישאר בחוסר-כל. ואת האנשים האלה - ואת כלל הציבור ששמע עליהם ועל מעלליו הפיננסיים - היה צריך לשכנע, שהוא האיש שידאג לפרנסתם ולרווחתם - אם רק ייבחר לנשיאות ארה"ב...
 

 

בקדנציה השניה של אובמה התפרסמו תמונות-סלפי שלו עם מנהיגות יפהפיות כגון ראש-ממשלת תאילנד לשעבר, וראש-ממשלת דניה. פלרטוטיו הגלויים ופניה הזועמים של מישל אשתו הופיעו בכל עיתוני העולם. רבים שאלו את עצמם, לאן מועדים פני בני-הזוג הנשיאותי. מישל כבר שפכה את לבה בפומבי פעמים רבות וטענה, שכל מה שיש לה בחייה הוא שתי בנותיה, שהדבר הכי חשוב לה הוא האימהות, ושהיא חיה בעצם כאם חד-הורית, רמז לכך שבינה לבין ברק לא מתרחשת שום פעילות אינטימית. "הם יתגרשו מיד אחרי שיעזבו את הבית הלבן", טענו הרכלנים. בינתיים איבד אובמה את הכריזמה הרעננה שלו. הוא רזה, הזדקן בטרם עת, ושערו הלבן בולט יותר מחיוכו הצחור. כיום הוא נבחר בעיתונות ל"נשיא האמריקאי הכי גרוע אי-פעם", ובכך "ניצח" אפילו את הנשיא הקודם הבלתי-אהוד, ג'ורג' בוש הבן. אובמה סופג ביקורת רבה על מדיניות-החוץ הרופסת שלו ועל רצונו למסד את שירותי-הבריאות בניגוד לרצון הציבור. בעקבות כוונתו להעניק אזרחות אמריקאית להמוני מהגרים לא-חוקיים, בעיקר מדרום-אמריקה, ובכך להרחיב את התמיכה במפלגתו, סנטורים רבים מן המפלגה הרפובליקאית היריבה אף קוראים להדחתו. מה יקרה במשך השנתיים וחצי שעוד נותרו לכהונתו, זאת אין לדעת. מה שברור הוא, שאמריקה משלמת כעת את המחיר על הקיפוח השיטתי של תושביה החלשים - מיעוטים שחורים, היספנים, זרים, מהגרים, בעלי דתות שונות, נשים, עניים, חסרי-השכלה, חד-מיניים. עם נשיא חצי-שחור, חצי-גיי, חצי-מהגר - לטוב ולרע - זהו זמנם של ה"שונים", שהופכים אט-אט לנורמטיביים,- גם אם זה קורה על חשבונו של הדוד העשיר - הלבן, כמובן - הלא הוא "הדוד סם".
 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל