המצלמה לרעיונות ולמעשים

שוב אני מפעיל את אותה המצלמה לרעיונות ולמעשים כי המציאות מחייבת צילומים מפכחים. אני מתעורר לאזעקה לאזור תל אביב. מפעיל את המצלמה ועולה תמונה ראשונה המספרת את הסיפור הבא: בתולדות ההנהגות שנהגו בנו מאז 66 שנים

המצלמה לרעיונות ולמעשים

המצלמה לרעיונות ולמעשים
צבי י' כסה

שוב אני מפעיל את אותה המצלמה לרעיונות ולמעשים כי המציאות מחייבת צילומים מפכחים.
אני מתעורר לאזעקה לאזור תל אביב. מפעיל את המצלמה ועולה תמונה ראשונה המספרת את הסיפור הבא: בתולדות ההנהגות שנהגו בנו מאז 66 שנים היו ראשי ממשלה ושרי ביטחון שונים. היו שניים שנלעגו לא מעט ע"י חכמי הצבא והביטחון. הראשון היה לוי אשכול שבא על כיסאו של בן גוריון. לא גיבור מלחמות ולא מסור לקטטות. ובימיו מתקיים ויכוח גדול על הקצאות התקציב בצה"ל. האלופים ומומחי הביטחון, אומרים טילים וטנקים וכיו"ב. ואשכול האזרח חסר הניסיון אבל היותר חכם אומר: לא, חיל אוויר הוא העיקר. ומאז אם מקלפים את הבצל מה יש לנו? – חיל אוויר!!! השני הוא אמיר פרץ כשר הביטחון. גיגית מליאה בלעגנות. שמעתם פעם על שר ביטחון שלא מיהר להרכיב נכון את המשקפת? והשר הזה אזרח חסר ניסיון צבאי הכריע, נגד האלופים ומומחי הביטחון, וכפה את כיפת ברזל. ומה יש לנו בימים האלה? – חיל אוויר להפעלה וכיפת ברזל לאפשר לממשלה מרחב תימרון מדיני ופוליטי.

ומקיש עוד במצלמה ומה עולה בהקשר של מבול השינאה הפטריוטית ברשתות התקשורת? - עולה אליפלט. נכון, אותו אליפלט של אלתרמן ..."איזה ילד שאין לו אופי במיל...". זה השיר הכי מרגש אותי מכל שירי המלחמות. ובסופו הלמך הזה מלמד את העיקר: אליפלט גיבור אומץ כמו מאיר הרציון וגבוה ממנו ברוחו הצנועה. שניהם וודאי פטריוטים האחד מוקצן בכל תקשורת, השני צנען, בצינעת גבורה. אז מיהו הפטריוט האמיתי, יותר נכון מיהו הפטריוט הראוי?. אנחנו מכירים בהיסטוריה אין סוף פאטריוטים לא ראויים. הנה קוראי, ההגדרה שאני מציע: פטריוט ראוי הוא זה שרואה שהממשלה מבצעת מדיניות רעה המזיקה למדינתו ומסכנת את עתידה המדיני ואת הצופן הייחודי התרבותי שלה. והוא מחליט להילחם להפלתה, הוא הראוי !!!
וזה לא פשוט. בכל קהילה הדבקה בתמונת עולם דתית או לאומנית, או אתנית או אידיאולוגית או כתות – תמיד הקיצון מקבל מעמד מיוחד. רב חרד"לי לא יערער בגלוי על רב חרדי. בקבוצה אתנית המתון לא מעז להכחיש את הקיצון, הלאומי ניזהר בכבודו של הלאומן וכיו"ב. מדוע כך? – כי הקיצון מתקבל כטוטלי, כיותר אותנטי, יותר נאמן, יותר קנאי לתמונת העולם של קהילתו. והקיצונים הם האקטיביסטים במלוא האנרגיה והפשרנים מגמגמים מולם שמא ייחשדו באי נאמנות..
.
בהיסטוריה כשאקטיביסטים פוגשים גמגמנים האקטיביסטים מנצחים. אשר על כן צריך ללמוד מבן גוריון. הוא כהגדרתי היה "פשרן בדם ואש". הוא הבין שמנהיג ההולך לפשרה צריך להילחם עליה באקטיביזם עם מלוא האנרגיות. לאלץ את עמו להסכים לחלוקת הארץ, כשהרוב מסרב, מול חבריו ומול מתנגדיו התולים בו תו-בגידה אין דרך אחרת. וכך צריכים לנהוג הישראלים מהאגף המואר של החברה, במערכה על הפשרה עם הערבים, מול האגף האחר הפוסט ציוני המבקש להמיר את מדינת עם ישראל במדינת שני עמים דמוקרטית לאחד.
ובהקשר הזה בהקשה נוספת על המצלמה לרעיונות ומעשים עולה סידרת התמונות: טרוריסט פלשתיני יורה בשגריר ישראל בלונדון. מה עושים? – מלחמת לבנון הראשונה. 11 חודשים לפני האירוע היה הסכם עם אש"ף ושקט בגבול. ויצאנו למלחמת שמונה עשרה השנים, עקובת נפגעים;. החיזבאללה חוטפים שני חיילים שלנו. מה עושים? – מלחמת לבנון השנייה; טרוריסטים פלשתינים מתועבים חוטפים לרצח שלושה נערים. מה עושים? – עולים על החמאס לרסנו עד כמה שאפשר. אין באיזכור הזה פסילה מראש של תגובות כוח אלא להצביע על קוד פעולה כמעט פבלובי..

והקשה נוספת מעלה את כלב הניסויי של פאבלוב. יו"ר הרשות הפלשתינית לא רק עושה סזון ומוסר טרוריסטים לשלטון הזר אלא גם אומר את הדבר מול שרי החוץ הערביים. מה עונה ישראל? – אנחנו צריכים להיות חזקים. נסיך סעודי רם מעלה שהיה שגריר במצרים וראש המודיעין שלהם מפרסם מאמר הטוען שההצעה הסעודית מ – 1992 לשלום עם מדינות ערב עדיין עומדת לפתחנו. מה אומרת הפאבלוביות הישראלית? – אנחנו צריכים להיות חזקים. אבו מאזן מנסה לביית את החמאס בממשלה פלשתינית אחת. וחמאס נענים כי אין להם מוצא אחר. וקמה ממשלת מומחים לא מפלגתית. הפאבלוביות הישראלית לא מעלה אפילו הירהור שאולי זה טוב. אולי נתנה את היחס עם אבו מאזן עפ"י יכולתו לרסן אותם כפי שריסן בגדה. התשובה: הוא חלש. מה חלש עושה סזון, מסכן את חייו. שניים מנהיגים נרצחו על התהליך. ושוב, אנחנו צריכים להיות חזקים. לבדינו נחסל את החמאס. לא צריכים אותו. גם שרון לא היה צריך אותו בפינוי עזה. ידינו לבדה ידנו החזקה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל