פחד

פחד הוא תחושה רגשית ופיזיולוגית לא נעימה, הקיימת לעתים אצל בני אדם ובעלי חיים, הנגרמת כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מסוכן או מאיים (פיזית או מנטלית). למשל, פחד למראה חיה מסוכנת.

פחד

פחד הוא תחושה רגשית ופיזיולוגית לא נעימה, הקיימת לעתים אצל בני אדם ובעלי חיים, הנגרמת כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מסוכן או מאיים (פיזית או מנטלית). למשל, פחד למראה חיה מסוכנת.
ניתן לציין כי פחד בא לידי ביטוי מעשי בעקבות מגוון גורמים שהנם:
1) בורות- בהיבט המנטאלי בורות הנו מהווה כגורם מרכזי לפחד ולכן ידע רלוונטי מונע מהפחד לבוא לידי ביטוי מעשי בעקבות תמונת מצב מסוימת.
2) דמיון – בהיבט הוויזואלי, הדמיון יכול להעצים את הפחד דרך תרחישים וויזואליים המשדרים את התוצר השלילי שממנו אנו הכי מפחדים.
3) אמונות – כאשר אנחנו לא חדורים באמונה מלאה ביחס לסוגיה שמצריכה פעילות מעשית מסוימת אז הפחד בא לידי ביטוי לפני השמת הפעילות הרלוונטית ומתגבר באם פעילות זו מיושמת.
4) מנהגים- כאשר אנחנו רגילים לנהוג באופן מסוים על בסיס של חוסר בטחון המביא לתוצר מעשי שמעיד על פערים בין הרצוי למצוי אז ניתן לציין שלמעשה הפחד מביא להשמת מנהג לקוי זה.
5) שפיטה שלילית- כאשר אנחנו מאבחנים תמונת מצב מסוימת דרך שפיטה שלילית המבוססת על מחשבה שלילית אז עולה הפחד.
6) הדחקה- הפחד בא לידי ביטוי מעשי כאשר אנחנו מתחמקים מהתמודדות עם בעייתיות מסוימת המצריכה אותנו לעבור שינוי אישי מסוים.

בפועל , הפחד בא לידי ביטוי בכל אחד מבני האדם בדרכים שונות. חלק מהסימפטומים של הפחד הם, נשימות מהירות ושטחיות, ידיים מזיעות, כאב בטן, עצבנות, כאב ראש, חוסר-יכולת לדבר, חוסר-יכולת לחשוב בצורה בהירה, חרדה, רעידות בלתי-נשלטות, חוסר-יכולת לזוז וכעס.
הסימפטומים הנ"ל מעידים על כך שהפחד של בני האדם הנו אחד מהכוחות ההרסניים ביותר שהם מתמודדים אתו בחיים האישיים והמקצועיים / עסקיים. כאן מרבית האנשים הופכים למשותקים על ידי הפחדים , במקום להתמודד עם הפחדים וליישם דברים נהדרים.
בפועל ישנם 2 מצבים לצורך התמודדות עם הפחד והם:
1) פאסיביות- במצב פאסיבי האדם מעונין להימנע מסיטואציות שגורמות לו מתח וחרדה. גישה זו מומרת , בין היתר , לדחיית החלטות. זה יכול להיות בכוונון למשהו בטוח ונוח בחיים שלכם, בניסיון להימנע מסיכונים.
2) אקטיביות- אם האדם נוקט בגישה האקטיבית של התמודדות עם פחד, הוא למעשה נוקט בצעדים כדי להתגבר על הפחד. תוצאת העמידה מול הפחדים שלו תפתיע אותו. בפועל הוא יכול תמיד לשלוט על הדרך שדרכה הוא מגיב לאירועים ועל מה שהוא חושב עליהם...
ניתן לציין שלמעשה האדם חייב לבחור להתמודד עם פחד וזאת משום שזו הדרך היחידה שהוא יכול בסופו של דבר להצליח. לא קיימים מכשולים שיכולים לעמוד בדרכו של אדם שבוחר לעמוד מולם... וזה תלוי בו ...
בפועל, מרבית האנשים למעשה, מאבדים את חייהם ולוקחים חיים של אחרים כתוצאה מפחד.
מלחמות ופשע הם תולדה של פחד. למעשה הפחד, מייצג את הרגש השלילי ביותר שקיים.
רק תחשבו, יש לנו את כל הסבל ואי-השמחה, בעבור משהו שלא קיים, למעט המשמעות והפרשנות שאנחנו נותנים לאדם, למקום, לדבר או אירוע מסוים. הפחדים שלנו קיימים בגלל שאנחנו מעניקים להם חיים דרך טיפוח, הזנה ואישורם...

בכדי להתגבר על הפחד יש לשחרר אותו. על מנת לשחרר את הפחד, אנו חייבים לשנות את הפרשנויות שלנו על אדם, אירוע או מצב מסוים.
בפועל , רבים מאתנו פוחדים מדברים שלא קרו מעולם וכנראה לא יקרו גם בעתיד. גישה זו מביאה לכך שאנו לא יכולים ליהנות מחיינו בהווה, בגלל שאנו פוחדים ממה שהעתיד טומן בחובו.
כמו כן, אנו יכולים לבחור לשחרר את עצמנו מהאחיזה שיש לסיפורי העבר שלנו עלינו שהביאו לרגש שלילי.
כעת אני מבקש שתעשו תרגיל מחשבתי קל, בסיסי ועוצמתי שיכול לשחרר כל רגש שלילי קיים...
נא לקחת דף ועט.
נא לבחור אירוע או מצב ספציפי שכאשר אתם מעלים אותו בדמיון עולה רגש שלילי. תרשמו בבקשה מהו הרגש השלילי שאתם חווים עכשיו _________ והעוצמה שלו בין 0 ל- 10 ___ .


תרגיל השחרור מבוסס על הצעדים הבאים להשמה:
מיקוד – נא להתמקד ברגש ולהיות אתו.
עכשיו נא לענות על השאלות הבאות (התשובה כתובה בסוגריים):
1 האם אני יכול/ה לשחרר את הרגש הזה? (כן)
2 האם אני מוכן/ה לשחרר את הרגש הזה? (כן)
3 מתי? (כעת)

יש לחזור על התרגיל (מיקוד + 3 השאלות והתשובות) כמה פעמים (2-3 דקות) עד להקלה מהותית , ולאחר מכן לענות על השאלה : מה עוצמת הרגש השלילי? ( 0-10) .
בסוף התרגיל נא לציין: איך אני מרגיש/ה עכשיו?_____________.
הסימן לשינוי בא לידי ביטוי מעשי בכך שההיבט החיובי של פחד מהווה סימן לשינוי. דוגמא לכך הנה מצב שבו ההורים עומדים בפני פחד מהאפשרות שהילד הקטן שלהם יפגע, ובפועל הם מוצאים כוחות פיזיים ואומץ מנטאלי, שהם לא ידעו שהם קיימים אצלם...
כך גם עם הפחדים היומיומיים שלנו. לכן , תנו לפחד להיות סימן לשינוי או לתזוזה לכיוון חדש... מעבר לאזור הנוחות שלכם. יכול להיות שאנחנו צריכים לדעת יותר לגבי האדם, המקום או הדבר שגורם להרגיש פחד.
השורה התחתונה הנה שאנו יותר חזקים מהפחד , ולעניות דעתי , אי-הזיכרון של מי שאנחנו, זה הסיבה מס' 1 לפחד. העדר האמונה בעצמנו ומה שאנחנו מסוגלים, יוצר ספק ופחד.
הכי חשוב, היו ממוקדים באהבה דרך אהבה עצמית , אהבת אחרים , וזאת משום שאהבה הנו הרגש החיובי החזק ביותר שמביא לדעיכה של הפחד. בכדי לממש אהבה באופן יעיל ואיכותי בחיים יש להיות משוחררים מהאגו באופן מלא.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל