הספר מסביליה-תז הסימפונית חיפה-אופרה מאת רוסיני

אופרה בביצוע קונצרטנטי עם סולנים מחול ומהארץכמעט כל תזמורת סימפונית כוללת בסידרת המינויים שלה לפחות אופרה אחת שלמה בביצוע קונצרטנטי.
אמנם החוויה לראות אופרה באופרה עם כל מה שמסביב היא אחרת אך יש הטוענים כי כאשר אתה שומע אופרה בביצוע קונצרטנטי אתה מרוכז כולך במוסיקה שהיא העיקר, בעוד שבאופרה עם בימוי מלא אתה מפצל את הריכוז בין המוסיקה,התפאורה ,התלבושות, התנועה וכו'.

אמש ראיתי את האופרה "הספר מסביליה" בביצוע קונצרטנטי באודיטוריום של חיפה בביצוע התז' הסימפונית חיפה עם סולנים מחו"ל ומהארץ.
הקהל אוהב מאוד גם ביצועים כאלו ולראיה אמש האולם ,שלדעתי,מכיל מעל ל1000 מקומות היה מלא לגמרי.

הביצוע בכללותו היה סביר בהחלט בהתחשב בתנאים.
התזמורת שלא יצא לי לשמעה תקופה ארוכה צילצלה היטב והוכנה כראוי על ידי המנצח יואל לוי .יש לה צליל טוב מאוד וההפקה ראויה לציון.
בגלל מגבלות תקציב,אני מניח,לא הוקדשה תשומת לב מיוחדת לתפאורה שכללה סוג של שערים משני צידי הבמה שלא הרשימו וספק אם רוב הקהל הבחין בקיומם.
התלבושות שעוצבו ע"י אדר' נאוה שפייכר שעיצבה גם את התפאורה היו מיוחדות,אולי בהשפעת האופרה שהיא אופרה קומית אך לדעתי באותו תקציב אפשר היה לעצב משהו יותר נאה ומרשים.עיצב את התאורה-יחיאל אורגל.

על המוסיקה והתוכן אין טעם להרבות במילים כי הם ידועים והאופרה הוצגה בארץ פעמים מספר.בחודש נובמבר השנה האופרה הישראלית תפתח את העונה החדשה בהפקה אחרת של אופרה זו.

ביימה את האופרה יוליה פבזנר. הבמה רובה היתה תפוסה על ידי נגני התזמורת והמנצח.העלילה התרחשה בפס הריק והצר שנשאר בקדמת הבמה.
בהתחשב עם תנאים אלו הבימוי היה טוב,קונבנציונלי , ללא אפקטים חריגים ומיוחדים רבים.

התרגום היה כמובן של ישראל אובל שאין שני לו בארץ בתרגום אופרות-רהוט,מדוייק,תמציתי,ברור.הוא מתרגם גם את האופרות המועלות באופרה הישראלית והתזמורת הפילהרמונית.
השתתפו בביצוע חברים ממקהלת בת שיר והמקהלה הפילהרמונית.

שבעה היו הסולנים שהופיעו באופרה.רובם(4)אורחים שבאו מחו"ל והשאר(3)ישראלים.
שירת כולם היתה בסדר כשלוקחים בחשבון מגבלות תקציביות. יש לנו זמרים מעולים בארץ ואין לי ספק שאפשר היה למלא בקלות את מקום הזרים בכוחות מקומיים מבלי לפגוע באיכות השירה והמשחק אלא אפילו להגביהם לרמה גבוהה יותר.

לאורה אלונסו-פדין סופרן שבא מספרד הצטיינה במשחקה הקומי,טוד וילנדר טנור מארה"ב שירתו היתה לא רעה אך קולו, לי, לא נשמע נעים.ניג'יל סמית בריטון מקנדה היה זריז ,חביב עם קול סביר בהחלט.יורי קיסין בס בריטון מרוסיה ויעקב סטריז'ק הבס הישראלי היו טובים מאוד ברוב האריות ששרו.השתתפו עוד בתפקידים קטנים יותר שביצעו אותם בצורה סבירה בהחלט גבריאל לובנהיים וניצן יוגב הישראלים.
לסיכום שמענו לא זמרים מהדרגה העליונה ביותר אך בהחלט טובים ומתקבלים על הדעת.

לבאים אמש לקונצרט חולקה על ידי התזמורת חוברת עם הרפרטואר שלה בעונה הבאה.
תחת הניהול המוסיקלי של שו צונג, התזמורת תבצע בסדרה הקלאסית הגדולה שלה 10 קונצרטים ביניהם שתי אופרות-קבלריה רוסטיקנה ופליאצ'י בערב אחד וכן האופרטה העטלף.
כמו כן היא תערוך נשף וולסים וינאיים בהיכל הספורט בחיפה בליל הסילבסטר31.12.14 .
תיהיה סידרה מיוחדת בה יבוצעו 4 קונצרטים בהם אריות מתוך אופרות ,סידרת ג'אז וכן סידרה של 5 קונצרטים -הצדעה ליוצרים הגדולים בזמר העברי.
תכניות מענינות ומעוררות סקרנות

לראות או לא לראות:תזמורת טובה ,מוסיקה נהדרת,סולנים סבירים.הנאה גדולה לחובבי אופרות.

נכתב על ידי elybikoret-אלי ליאון , 28/7/2014 08:05


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל