איך לנצח במלחמת המנהרות

הישרדות הלוחם ומניעת חטיפתו היא בראש סדרי העדיפויות. הישרדות הלוחם תלויה בערנותו ובמקצועיותו אל מול לוחמת המנהרות. חיי חיילינו ואזרחינו תלויים בהפקת לקחים זו !!!

על בסיס הסרטון המלא של החמאס כיצד הוא תוקף מוצב צה"ל - אפשר לנתח את האיום החדש של לוחמת המנהרות. חיילים חייבים ללמוד את הלקחים במיידי. הפקת לקחים זו – היא הצלת חיים ממש !!!

על פי התמונה הראשונה - כך נראה מוצב הפילבוקס מיד עם היציאה מהפיר: ניתן לראות את רשת הברזל המגינה על הפילבוקס מטילי נ"ט. רשת הברזל נראית משמאל לכוח התוקף. משמע: המנהרה נחפרה בעצם לעורף המוצב. במרחק של כ-250-300 מטרים ממנו. די רחוק שלא ישימו לב - ודי קרוב בשביל תקיפה ותנועה למגע. יעילה למזעור סיכויי ההתגלות בתנועה ליעד. עד כאן - תכנון וחשיבה יעילה של החמאס.

אנו חייבים לדעת את האויב - בפני מי ומה אנו עומדים. זלזול באויב הוא אם כל חטאת וסכנת חיים !!!

המחבלים יוצאים מהפיר ונעים מיד לסוללת עפר. התנועה למגע נעשית בסתר סוללת העפר שנחפרה על ידי כוחותינו. דהיינו - האויב מנצל את יתרון השטח ואת תוואי התנועה הנסתר שמאפשרת להם הסוללה שאנחנו הקמנו...זה כוחה של לוחמת מנהרות: האויב מגיח במיקום שנוח לו. לא במיקום שכוחותינו מצפים לו. לקח מציל חיים: תנועה ותמרון במימד התת קרקעי מאפשרים ביצוע איגוף יעיל מאד, תת קרקעי נסתר, חסין מפני גילוי. מאפשרים הפתעה מוחלטת של הצד המותקף. חוליית האויב מתקרבת לשיא הסוללה לתצפית קצרה. ומיד ממשיכה בתנועה ליעד - למרגלות הסוללה. עד כאן הם לא התגלו. אם יש חיילים על הפילבוקס- הם צופים לכיוון ההגעה המשוער של אויב שנע מולם ובגלוי על פני השטח. החיילים אינם צופים לכיוון שטח ישראל. המחבל בחוד נע למרגלות הסוללה, כשצילה של הסוללה סוכך עליו. השמש משמאל - בעיניים של החיילים על הפילבוקס. החוליה התוקפת באה מכיוון שהוא בלתי נראה לפילבוקס- מצידו. יותר קרוב לצד הישראלי. כיוון שאינו בתצפית כוחותינו. כי כוחותינו מצפים שהאויב יבוא מולם. ולא מהצד או מאחוריהם....במיוחד כשיש גדר. האיגוף שנעשה במנהרה יוצר הפתעה טקטית קטלנית הרת אסון. המחבלים נעים בחופשיות כי החיילים לא אומנו ולא תורגלו בסוג הלחימה הזה. המחבלים נעים בקומה זקופה, באור יום, במדים שאינם מדי צה"ל, עם נשקים שאינם נשקי צה"ל.

חייבים לעסוק מיידית בפיתוח תורת לחימה כנגד לוחמת מנהרות. הלקח העיקרי: אל מול לוחמת המנהרות הסכנה לכוח הלוחם היא מכל הכיוונים - ולכן התצפית והגנת המוצב מחייבת סריקה ב- 360 מעלות !

בהמשך - המחבל המוביל מתקרב לשער המוצב. שער המוצב תמיד נמצא בעורף המוצב - בכיוון הצד הישראלי, שבאופן מטעה מניחים שהוא בטוח יותר. חשוב לזכור !!!! את גלעד שליט חטפו בדיוק כך. חייבים להתמקצע בהכנת והטמעת תורת לחימה עדכנית כנגד האיום הטקטי הידוע ומוכר מראש של לוחמת המנהרות. חייבים לאמן את הצבא כנגד איום מנהרות ופירים מתוך ובסמוך למוצב עצמו !

יתרת הכוח של חמאס- נשארו בעתודה. כוח העתודה לא הגיע למוצב. הם בחיפוי ותצפית וכתגבור ו/או לעזרה בנסיגה, פינוי פצועים וכו'. המחבלים נעים בסתר חומת הבטון המקיפה את המוצב. החומה מסתירה ומגינה עליהם לא פחות משהיא מגנה על המוצב. במסתור ומחסה מפני אש. והם מנצלים את זה. המחבל המוביל את הכוח מתקרב בחשאי, בצעדים איטיים, לשער המוצב. עד לנקודת זמן זו - הם לא התגלו. והם במרחק של מטרים ספורים משער המוצב. כעת, חייל שלנו עומד בפינה מוצלת, כשהוא כלל לא חושד שכוח מחבלים הגיע עד אליו. החייל אינו מודע לאיום, למרות שכבר קיים קשר עין עם המחבל.

לפתע החייל מזהה את המחבלים ומנסה לתפוס מחסה ולדרוך את נשקו. באותו רגע חוליית המחבלים פתחה באש. שלושה קנים יורים על החייל, שנפגע מייד. השער פתוח - והמחבלים פורצים למוצב תוך כדי ירי באוטומט ובודד. המחבלים מנסים לחטוף את החייל הפצוע. החייל הגיבור מתנגד בכל כוחו. הם יורים בו ומכים אותו. ההתנגדות שלו מנעה את חטיפתו. שימו לב: התנגדות החייל הגיבור גרמה לכך שחוליית המחבלים נכשלה במשימתה !!! למרות שהחייל נפצע ונהרג - הוא ניצח בקרב מול המחבלים!!!

מטרת העל של המחבלים היא חייל חטוף, שיספק להם תעודת ביטוח לחיי מנהיגיהם המדיניים והצבאיים, תמונת ניצחון, וכן שחרור אסירים כמטרה משנית. את המטרה הזאת הם לא הצליחו להשיג בזכות התנגדות וגבורה עילאית של חייל אחד (שלא הלך לשבי - כמו גלעד שליט - על רגליו) למרות שהיה פצוע והתנגד בכל כוחו. החייל הגיבור מנע חטיפתו בכל מחיר - ולכן חוליית המחבלים נכשלה כישלון חרוץ. הם איבדו לוחמים ועוד מנהרה- ובלילה חטפו מכת אש אדירה מצה"ל.

משהבינו המחבלים שהחטיפה נכשלה, ושהם התגלו - הם מכים את החייל עם רובה. המחבלים האכזריים והרשעים יורים בו לאחר מכן. הם עדיין מנסים לגרור את גופת החייל - אבל תגובת צה"ל גרמה להם לוותר על חטיפת הגופה. המחבלים עוברים לנסיגה מהירה חזרה לפיר המנהרה. ברקע נשמעת אש מקלעים שלנו. המחבלים מבינים שנסיגה מהירה תציל את חייהם וטילים ממסוקי ח"א או פגז של טנק עלולים לפגוע בהם בכל רגע. הם בורחים חזרה לפיר המנהרה ונעלמים מפני השטח. המחבלים משתמשים ביריעות יוטה או בד כדי להסוות את פתח המנהרה. הם גם עורמים חול וצמחים להסוות את הפתח. בתמונת הסיום – המחבלים יימח שמם וזכרם מציגים לראווה את הנשק שנלקח מהחייל.

לקחים:
1. לוחמת המנהרות - האויב יכול להגיח מכל נקודה, כולל מפיר בתוך המוצב עצמו.
2. לוחמת המנהרות - האויב יכול לנוע בציר נסתר עד ליעד עצמו. מבלי להתגלות. או תוך מזעור סיכויי הגילוי שלו בזמן התנועה למגע.
3. לוחמת המנהרות - הגנת מוצב חייבת להתבסס על תצפית רציפה ב- 360 מעלות, סיוע הדדי בין מוצבים, וקיום כוח כוננות עורפי יחסית, בטווח הגעה מיידי, שייתן מענה מיידי למוצב מותקף.
4. לוחמת המנהרות - התקנה מיידית של מערכות לתצפית וגילוי אדם ותנועות חשודות בכל מזג אוויר, 360 מעלות מסביב, בכל תנאי תאורה, יום ולילה. מערכות שיהיו עזר לחיילי מוצב ויתריעו על התקרבות אדם, חיות, כלי טיס, כלי רכב וכו'. יש מערכות כאלו במתקנים אזרחיים, שמסוגלות לגלות כל תנועה, ולהציף את ההתרעה במיידי. דהיינו - צריך לבזר את הגנת המוצב ולהטיל חלק מהפונקציות על תצפיתניות או מחשבים השומרים על המוצב מפני תקיפתו בידי חוליות מנהרות, קומנדו וכו' הבאים מעורפו. ניתן להיעזר במערכות מחשוב של ראיה מלאכותית לביצוע מעקב על צגי המערכת הממוחשבת. מערכות ראיה מלאכותית יתוכנתו לזהות תנועת אדם בכל פרמטר: הליכה, ריצה, זחילה, הליכה שפופה. ישראל היא מעצמה עולמית בתחום הראיה המלאכותית. אנו חייבים להבטיח הגנה טובה יותר לחיילינו במשימות הבט"ש ובשטח אויב. צריך להפריד בין הכוח במוצב - ובין הכוח שתפקידו לאבטח את המוצב. צריך לבזר את הפונקציונליות של תפקודי המוצב. הטכנולוגיה קיימת. אין כל בעיה להתקין אותה במוצבים. מיקוש חכם, גלאי תנועה, מערכות ראיה מלאכותית, מערכות פרוז'קטורים עוצמתיים יידלקו רק אם זוהתה תנועה חשודה בלילה. מערכות שמייצרות התרעה אוטומטית לחמ"ל עורפי במקרה של גילוי תנועה חשודה או התקפה על המוצב. ועוד.

5. אבל הכי חשוב !!!! הישרדות הלוחם ומניעת חטיפתו היא בראש סדרי העדיפויות. הישרדות הלוחם תלויה בערנותו ובמקצועיותו אל מול לוחמת המנהרות. חיי חיילינו ואזרחינו תלויים בהפקת לקחים זו !!!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל