"הממזרים שינו את הכללים ולא אמרו לי"

הזעם בציבורית הישראלית נגד השמאל הקיצוני, האומנים והעיתונאים - שיצאו נגד המדינה באמירות ומעשים - הכו אותם בתדהמה. כללי המשחק השתנו - לציבור נמאס מאלה שיורקים לבאר ממנה הם שותים – הכפפות הוסרו והמרשתת(האינטרנט) אפשרו תגובה מידית, ובעיקר, התחושה של רבים בעם, כי הפעם - זו מלחמה על הבית.

המלחמה על הבית

מבצע "צוק איתן" פקח את עיניהם של רבים בעם. חלום השלום התנפץ מול עיניהם בעוצמה וחשף את פרצופו האמתי של ארגון טרור אכזרי כמו החמאס. נחשפו המנהרות ההתקפיות שהובילו לישובים וקיבוצים בעוטף עזה, ושהיו אמורות לשמש לרצח והרג ושבי של ילדים, נשים וגברים, קרי - אזרחים, ופגיעה וחטיפת חיילים. התוכנית הזדונית והמרושעת גרמה לצמרמורת רק מעצם המחשבה לתוצאותיה. עוד שלשום ואתמול, היינו עדים לניסיונות כאלה כאשר יצאו מחבלים מפירים של מנהרות, סמוך לקיבוץ נחל עוז וחאן יונס - ניסיונות שכשלו הודות לכוחות צה"ל. בלחימה נגדם נהרגו חמישה חיילי צה"ל והיו גם פצועים. בכל יום שעובר נחשפות עוד ועוד מנהרות טרור. הטילים שהגיעו עד חיפה לימדו גם, כי לחמאס אין כל כוונה לחיות לצדנו בשלום. במרוצת השנים, ולאחר שני מבצעים נגדם, השקיע החמאס מיליארדי דולרים בחימוש, בהכנת תשתיות, בבניית מנהרות, בתוכניות רצח והרג חסרי רחמים - ובכל אותו הזמן במקביל, צעק החמאס נגד הסגר על עזה, וסיפר על מצוקה כלכלית קשה. ברזל וביטון שהוכנסו לרצועה שמשו להקמת עיר תחתית להשמדת מדינת ישראל - במקום לבנות בתי ספר, גני ילדים, מתנ"סים ומפעלים. החמאס קיבל את כל שטחה של עזה עם ההתנתקות, ובכל זאת בחר בדרך של מלחמה, הרג ורצח. זהו הסבב הלחימה השלישי איתם: "עופרת יצוקה", "עמוד ענן" וכעת "צוק איתן".
 

ההתפכחות

בימים האחרונים אנו עדים ליותר ויותר קולות בעם שהגדירו את עצמם "שמאל שפוי" - מגדירים את עצמם מחדש "כימין שפוי". החלה התעוררות ופיכחון נוכח המצב בו אנו שרויים, והבנת המציאות המסוכנת בה אנו חיים, בסביבה עוינת, המבקשת להשמיד את המדינה. החמאס ומרעיו לא טורחים להסתיר את כוונתם, להיפך, הם מכריזים על כוונתם להשמיד את המדינה בריש גלי. כאשר מרבית העם מתעורר בוקר אחד למציאות מעוררת חלחלה, אין ספק, כי רבים חשים שהיום נלחמים על הבית. מילות השיר "אין לי ארץ אחרת גם אם אדמתי בוערת", מקבלות משנה תוקף במציאות הקשה שהתגלתה במבצע זה. "אין מלחמה צודקת מזו" - שבים ומדגישים בעם ובממשלה. גם המראות המגיעים מסוריה ועירק, הוצאות להורג בכמות בלתי נתפסת, והאכזריות של הג'יהאד - שהחמאס נמנה עליו – מצביעים על הסכנה הקיומית למדינה. מדינות ערב כמו מצרים, סעודיה ואף סוריה, ערות לסכנת האיסלאם הקיצוני ונלחמות בו במלוא העוצמה. הבנת המציאות החדשה הביאה, כאמור, לפיכחון בקרב הציבור בישראל.
 

 

מסירים את הכפפות

כתוצאה מראיית המציאות החדשה, החלו תגובות קשות נגד אומנים, עיתונאים וארגוני שמאל קיצוני, שכל מעייניהם נתונים כרגע, בהאשמת מדינת ישראל בהתרחשויות ובאופן הלחימה נגד החמאס. הקראת שמות חללי עזה בתל אביב - שהחמאס הביאם למצב הקשה הזה – מעוררת תחושת קבס, העולה מאופן התנהלותם ההזויה והצבועה. הם לא מצליחים להבין כי מילים פוצעות וכואבות, לא פחות ממכת אגרוף. רבים שואלים ותוהים: זה מה שהם עושים כשחיילנו בשטח ומקיזים את דמם? – זה מה שהם אומרים כאשר טילים ניתכים עד חיפה? - וזאת, במקום להתייחס ראשית לחללי המלחמה ולפצועים מקרבנו, שיצאו למלחמה, אולי הצודקת ביותר מזה כמה עשורים, ולא פחות חשוב, זו מלחמה להגנת האזרחים כולם. ההזדהות עם ארגון טרור רצחני כחמאס, וההיאחזות בדעה אחת למענו, שנים, מבלי לגנות אותו על התנהלותו - ולו פעם אחת, מלמדת כי דבר לא יסיט אותם מדעתם. התיאוריה שפיתחו קיצוני השמאל - ושנבחנה כבר פעמיים - "הסכמי אוסלו" וההתנתקות מלמדות, כי האשליות וההזיות שלהם אינן עומדות במבחן המציאות. במילים פשוטות: למרבית הציבור נמאס מסיפורי בדים. למרבית העם נמאס מאשליות. משה דיין אמר פעם, "רק חמור לא משנה את דעתו". כנראה שהאמירה הזו תקפה בדיוק לשמאל הקיצוני, לעיתונאים והארגונים, שכל מעייניהם נתונים לתמיכה בארגון טרור. כל אדם בר דעת, עושה לעיתים חישוב מסלול מחדש. אבל הם בשלהם. האידיאולוגיה שלהם הפכה למקצוע. האמת והעובדות פחות חשובות. חשוב להם להיאחז באותו מוסר צבוע שנוטה תמיד, אבל תמיד, לצד הפלסטיני. רק בשבוע האחרון נרצחו בסוריה ועירק יותר אזרחים משישראל פגעה בכל המבצעים נגד החמאס והרשות הפלסטינית. שימו לב, רק השבוע. ומדובר בעשרות אלפי אזרחים שנטבחים על ידי איסלאמיסטים קיצוניים ואכזריים. האם ראיתם את השמאל מוחה? האם ראיתם את חברי הכנסת הערביים זועקים? – לא! את זה לא תראו ולא תשמעו. אז כשהמוסר מותאם רק לאג'נדה שלהם, אי אפשר להאמין לייסוריהם המזויפים. לאור האמור לעיל - ואלה רק חלק מן הסיבות - העם הגיב בחריפות במרשתת, הם נפגעו פגיעה כלכלית, ומצאו את עצמם מושמצים ומותקפים. הוסרו הכפפות והתגובות הקשות נגדם לימדו, כי סף הסיבולת והסבלנות תמו.
 

מציאות חדשה

תגובת הציבור מלמדת על המצב החדש: אתם מכפישים את המדינה - אנחנו מחרימים כלכלית. אתם משתמשים בחופש הביטוי בקיצוניות - אנו נשתמש בחופש הבילוי. אתם בוחרים לצאת נגד המדינה, ואנו בוחרים לא להזמין אתכם להופעות. את השינוי וההלם מתגובת הציבור ביטאה היטב אורנה בנאי: "הייתי משותקת מעוצמת התגובות של הציבור נגדי, לכן לא הגבתי מיד", אמרה באחד הראיונות לאחר הסערה שעוררה באמירותיה. במילותיה היא, הצליחה אורנה בנאי, להביע את התדהמה שאחזה בה. מנו ספנות שביטלה עמה חוזה בהיקף של 250,000 ₪, וביטולי הופעות חודשים קדימה, אילצו את אורנה בנאי להתראיין, להתנצל, להסביר ולהתחנן על נפשה: "לא הובנתי נכון. הדברים הוצאו מהקשרם. הדברים נאמרו בבדיחות הדעת. אני קומיקאית", שבה והסבירה. מרבית הציבור לא "קנה" את ההסברים והותיר אותה בודדה עם אמירותיה ופרנסה פגועה. הקולגות ניסו לעזור ונתנו לה במה להתנצלויות ולהסברים, וחיזוק מיוחד קיבלה גם מאילנה דיין בערוץ 2. רבים מהקולגות ניסו לתרץ את דבריה בכך שהיא קומיקאית, או שזה העורך שבחר בכותרת כזו בעייתית. להשכלה כללית: עורך יבחר תמיד אמירה בולטת מתוך הנאמר כדי למשוך את הקוראים לתוך הריאיון או הכתבה. אחינועם ניני, הידועה באמירותיה הקשות נגד המדינה, "חטפה" גם היא מנשות ויצו באיטליה, והופעתה בוטלה בתקופת החגים הקרובים, עקב ריאיון שנתנה לכלי תקשורת בינלאומי. נשות ויצו תירצו את הביטול בכך שלא היה כיסוי לכל עלויות הופעתה. מקורבי ניני הצהירו מנגד, כי הם מחזיקים במכתב המצביע מפורשות, כי הביטול נובע מאמירותיה. גדעון לוי, כתב מאמר דומה לזה שפורסם באחרונה נגד הטייסים הרעים, בעיתון "הארץ" כבר ב – 2009, במבצע "עופרת יצוקה", ולא זכה לתגובה הזועמת מן הציבור כפי שקיבל המאמר האחרון הדומה במהותו. עמוס שוקן, מו"ל עיתון "הארץ", בדיון בערוץ 1 - לא הבין - מה ההבדל בין המאמר של אז להיום? – שוקן לא הבין, שמה שנכתב בעבר ולא זכה להתייחסות מן הציבור הרחב - מקורו בשינוי התפיסה של אזרחים רבים על אופיו של החמאס. כללי המשחק השתנו. למרבית הציבור נקעה הנפש מהטחת האשמות מרושעות נגד צה"ל והממשלה, כשסכנה קיומית עומדת לפתחנו. שוקן עוד הודה בריאיון הטלוויזיוני, כי 1000 מנויים ביטלו את המנוי ובאותה נשימה הוסיף, כי הצטרפו מנויים חדשים. במהלך הדיון שהתקיים בערוץ 1 הסתבר, כי עיתון "הארץ" הוא העיתון הנקרא ביותר בחו"ל. אמצעי תקשורת רבים בעולם עושים שימוש באמירות הקשות המתפרסמות בעיתון נגד צה"ל והמדינה, ומציגים כביכול, את פניה של ישראל האחרת. המציאות משתנה מול עינינו והשמאל אינו פוקח את עיניו. "הממזרים" – קרי הציבור, שינה את כללי המשחק, ולא טרח להודיע לאנשי השמאל ולאומנים, כי כיום הוא רואה אחרת את האיום הקיומי שלנו, ואמירותיהם ומעשיהם כבר לא נסבלים. המדינה הניצבת בפני אחד הצמתים החשובים בתולדותיה, פוקחת עיניים ומגיבה. החברה הישראלית הניצבת אף היא בפני צומת מכריע בחייה, אמרה היום לשמאל הקיצוני: הייתם בשוליים ומקומכם יישאר בשוליים. אתם לא תשמשו עבורנו כשופר המרכזי של המדינה. אך הדבר המעניין הוא בכל ההתרחשויות, שכאשר הכיס נפגע - האידיאולוגיות משנות צבע.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל