קרית שמונה הזמן לפרוץ קדימה!

קריית שמונה - עיירה צפונית ורחוקה, הנימצאת במיקום ניפלא ממתינה לשעת הכושר, פריצה לתודעה הישראלית כאתר נופש מופלא

קרית שמונה - נופים וטבע שממתינים לפריצה כאתר תיירות מרכזי.

איזי שרצקי, תל אביבי ואזרח וותיק במדינה, אם היו שואלים את איזי לפני חמישים שנה כיצד אתה רואה את עצמך בעוד 50 שנה, אינני בטוח שהוא היה מצליח לנבא 50% מעתיד הצפוי לו. לא בטוח שהוא היה חולם על הייטק, ולא בטוח שקרית שמונה היתה עולה במחשבתו, בוודאי שלא היה משער איזה מקום תתפוס העיירה הקטנה בליבו. דברים רבים נכתבו על איזי: איש חזון, תורם וציוני, אוהב מדינת ישראל, איש עשייה שלא נח לרגע. רובם לא מתייחס להיותו איש עסקים מעולה, אלא לטוב ליבו, ולרצונו הבלתי מובן מאליו - לתת.
קרית שמונה, עיירת עולים שהוקמה בשנות החמישים בצפון הארץ, שמיטב בניה עזבוה במשך השנים. עד שנות ה-80 עזבו את קריית שמונה רבים שמצבם הכלכלי איפשר זאת, ולמרות זאת רבים נשארו, אם בגלל שהיה להם טוב ואם מתוך תקווה למחר טוב יותר. מאז אותם שנים נשארה בקריית שמונה האוכלוסיה היותר חלשה, מספר התושבים בקריית שמונה (כ-22,000) גדל במעט למרות העלייה מרוסיה, ק"ש נשארה תקועה יחסית לערים אחרות כדוגמת נהרייה או כרמיאל אשר עברו את ה-50,000 תושבים.
תושביה העוזבים של קריית שמונה התפזרו בכל הארץ, מאילת ועד מטולה, לעיתים קרובות אני נתקל בהם בתושבי העבר של ק"ש במקומות שונים בארץ, מאנשים אלה אני מקבל רושם של געגועים רבים לעיירה עם התושבים החמים, התמימים, והאוהבים, געגועים לנופים מדהימים, לנחלים הרבים שמסביבה, להרים ולעמקים שבה, לפרדסים, לכפרים ולקיבוצים הרבים שסביבה, וכמובן לירוק הרב שהעיר טובלת בו. רובם של התושבים מודים שאילו היתה תעסוקה במקום, הם לא היו מחליפים את המקום בשום מקום אחר.
ואז אני נזכר באיזי שרצקי - התל אביב הצנוע, שהגיע ביום בהיר אחד לתרום מעט לתושבי העיר, התאהב בה, ומאז הוא תורם בלי סוף, לתושבים שבה ולעיר עצמה, ממצב בלתי אפשרי הוא מקים קבוצת כדורגל מהטובות בארץ. עירוני הפועל ק"ש היא פלא שאין כדוגמתו, הקבוצה היא קרן אור בק"ש, היא גאוות התושבים. ולרגע חשבתי שאם איזי הצליח במקום כל כך קשה, כנגד כל הסיכויים, מדוע העיירה הזו לא מתרוממת בנושאים אחרים? למרות היותה מוקפת בשפע של יופי, אין בה הייטק, אין בה בתי מלון , אין בתי קולנוע ותיאטרון נורמאלי, התרבות בעיירה התצמצם מאוד, אם היו תקופות בה פעלו שני בתי קולנוע - חרמון ושניר, והיו מועלות הצגות מדי שבוע בקולנוע שניר. היום המקום ללא תרבות, שוקע עם האוכלוסיה שנשארת בלית ברירה ומונהגת בהנהגה חסרת אונים לדרך ללא מוצא.
ולעניין בתי מלון , עיוורון? קריית שמונה הוא מקום אידאלי להקים בתי מלון מפוארים, גן עדן, פינה שוויצרית, הטבע בשפע, הפוטנציאל הוא אדיר!, מאות אלפי ישראלים נוסעים לפחות פעמים בשנה, בחורף כדי לעלות לשלג בחרמון, בקיץ לרפטיג ומפלים, באביב - לראות את הפריחה , ואפילו בסתיו, סתם לחופשה, להינות מהסביבה המדהימה, ולנשום אוויר צח, רובם חוזרים באותו יום כי אין בתי מלון בסביבה. למה לא מוקמים במקום בתי מלון בק"ש? לא מובן כלל - תעלומה, הישראלים הולכים לצימרים כי אין אלטרנטיבה אחרת, הצימרים ובתי הארחה אינם מספקים את הנוחות והיתרונות של בתי המלון בעיר, מעבר לכך, מלון היום הוא יחידת בילוי בפני עצמה (בריכה, הופעות, טיולים מאורגנים ע"י המלון עצמו ובק"ש לא חסרים אתרים, ונוף מדהים מהמלון), פעם יכלו לטעון כי יש בק"ש בעייה ביטחונית - טילים/ קטיושות / פיגועים, אבל היום יש טילים ופיגועים בכל הארץ, ואפילו יותר מאשר בקריית שמונה.
הקמת מלונות איכותיים במקום, בצלע הרי נפתלי, בקרית שמונה, מול העמקים והנופים המדהימים, כשממול מזדקר החרמון במלוא הדרו, פיספוס לא מובן, אך לדעתי גם זמני, המשקיעים יגיעו, והמקום יזנק ויפרח.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל