מותו של רובין וויליאמס והלקחים לחיים

התאבדותו של רובין וויליאמס הכה בתדהמה את העולם כולו. לא כולם מודעים לכך, אבל ההתאבדות הוא גורם המוות מספר שני בקרב צעירים ומספר המתאבדים בקרב הגברים הוא פי שלושה מאשר בקרב נשים. איך בכל זאת קורה שאדם מוצלח כל כך מתאבד?

המיסטיקנים אומרים אין לך מספיק מהדברים שאתה לא צריך, הנה מותו של רובין וויליאמס מוכיח זאת.
רבים כל כך חושבים שפרסום ותהילה, זה מה שהם זקוקים לו. אנשים לא מבינים שאלה דברים מלאכותיים, מזויפים, שמחפים את דברים עמוקים, מהותיים שהאדם רוצה. הריצה המטורפת הזאת אחרי הצלחה ופרסום, זה סך הכול המסכה לצרכים האמיתיים – שמחפים עליהם – אנחנו מחפשים תחליפים לאכזבות שלנו ומחפשים אותם בחוץ – במקום לחפש בפנים את התשובה לאכזבות ולזיוף שאנו מציגים כלפי חוץ. אלו מכות שספגנו כשהיינו ילדים ונסגרנו מפני העולם.
תן לי החולצה של אדם מאושר ואתן לך מיליון דולר, הציע מישהו ומישהו אחר יצא למסע חיפושים בכל העולם. הוא חיפש וחיפש הרבה עד שמצא אדם מאושר בהרי ההימאליה. "תן לי את החולצה שלך", ביקש ממנו האיש. "אין לי חולצה!" ענה הלה...
כך קורה שאנשים מוצלחים מאוד הם בעצם אומללים בפנים. הם מחפשים פרסום, תהילה כדי לחפות על הריקנות והמסכנות שבפנים. צריך תמיד להיות צעד אחד לפני ההצלחה הגדולה – להיות צעד אחד לפני הזינוק הגדול – להרגיש רענן, חזק, אופטימי להרגיש עצמך – כי ברגע שתזנק ותהיה שם למעלה אתה עלול לאבד את עצמך. דע מאין באת ולאן אתה הולך – הצלחה אמיתית היא הצלחה שנבנית לנצח, הצלחה שנובעת מהנצח של הקיום הרוחני, על עקרונות עמוקים של תובנה והבנת החיים. חיים שהם כולם מוקדשים למטרה, הם חיים מפוספסים, שכן החיים נועדו לחוות אותם ולא להשתמש בהם למטרה מסוימת. ברגע שהאגו משתלט – האדם מאבד את הקשר עם הכוח העליון – כוח הכוונה.
רק אם נתחבר לדברים הרוחניים הפנימיים, ונכיר במחסורם בחיינו ונחקור את הסיבה לכך, שוויתרנו ולא האמנו שאנו יכולים להשיג אותם – רק אז נוכל לעסוק במה שאנו באמת צריכים – אהבה, סילוק הפחדים והמחסומים הפנימיים. רק כך נוכל לזרום ולהיות מאושרים – יחד עם החיים והיקום. אם נחסום צורך חיוני זה – אנחנו עלולים לחסום את החיים עצמם....
הרדיפה אחרי התהילה והפרסום היא אם כן זיוף והעמדת פנים לצרכים פנימיים אמיתיים – של אהבה, כבוד עצמי, אמון בזולת ועוד ועוד.
זהו חיקוי לחיים – לצרכים האמיתיים של האדם – צרכים שיוכל להשיג רק אם יתחבר לאני העליון, הרוחני שלו, זה שנחסם, זה שנחסך ממנו, זה שהוא כבר לא מחפש מפני שאינו מאמין שימצא – ואז הוא שוקע בייאוש והחיים מפסיקים לזרום דרכו... ככה הופכים גם האנשים המוצלחים ביותר בעולם לכישלון ענק. כך קרה שהצלחה אדירה של ענק כמו רובין וויליאמס, התגלתה ככישלון חרוץ, כמשהו ענק שקרס אל תוך ריקנות איומה.
אם רק נבין שאין כישלון באינסוף, אם נתחבר ליקום שבו כישלונות ואכזבות הם דרך לצמיחה, למידה והתפתחות – אזי לעולם לא נחווה את הייאוש הזה, ולא נחסום את זרימת החיים התמידית דרכנו.
בספרו "כוח הכוונה" כותב ד"ר וויין דייר, שהוא בעיני המורה הרוחני הדגול ביותר בדורנו, שגדל במשפחה חסרת כל, עם אב שיכור ומכה והפך בעצמו לאלכוהוליסט – אבל הצליח לצאת מכל זה כמנצח: הכוונה היא זרם החיים שולט בכל ואין מקום שהיא איננה. הכוונה מאפשרת לנו להשיג את כל מה שנרצה, כמו במטה קסם יש מאין. היא יצרה את היקום, הוא נוצרה עם היקום והיא זמינה לכל, בלתי מוגבלת ובשפע. אבל אם כך, כיצד קורה שאנו מוצאים את עצמנו במשברי החיים ומצוקות הגרועות ביותר. יש רק אפשרות אחת לכך והיא להישאר מנותק, נפרד מכוח הכוונה – דבר שאנו מעוללים לעצמנו... מה יוצר את הפירוד הזה? האגו! האגו הוא מה שגורם לנו לחשוב שההישגים שלנו מגדירים אותנו כבני אדם, שהרכוש עושה את האדם, שהדעות של אחרים עלינו והתדמית שלנו זה אנחנו האמיתי, שמצבנו הנוכחי הוא תוצאה של נסיבות חיצוניות ולא של דברים שנבעו מתוכנו, שאלוהים שופט אותנו ולא אוהב אותנו ללא תנאי ולהוט למלא את כל משאלותינו (שהרי אנחנו והוא אחד).
והרי כולנו, בחברה המודרנית, פוחדים כל כך מהריקנות הזאת שמעבר לזיוף והעמדת הפנים של החיים המטורפים שאנו מנהלים. שלמה ארצי שר על כך:
"בודדת את נודדת, כמוני מפחדת, להזדקן לבד בחדר" – אבל החדר הזה שבפנים אינו ריק כלל וכלל, אם רק נתגבר על הפחד ונחקור אותו – נגלה בפנים דברים מופלאים, כוחות כבירים, נשמה נצחית בלתי ניתנת להכחדה, בעלת זרימה אינסופית עם כוחות בלתי נדלים, בלתי מנוצחת – לנצח!
כן שלמה ארצי הענק, כמה לא מפתיע, ממש כמו ענק אחר: יוסי בנאי, ז"ל – אלו אנשים עם תוכן פנימי אמיתי, שיכולים להוות דוגמא גדולה לכולם!
כך שר לו יוסי בנאי על הדואליות של החיים, לדעת ליהנות משני הצדדים של החיים, לדעת להפוך את הצד הנמוך השלילי לחיובי – ולמצוא את האיזון בחיים:
כן זה טוב לשמוע איך הקצב רץ
לחשוב איך שהדם זורם
לנשום אותך קרוב
כן זה רע שאין כבר דרך חזרה
והדברים שכבר קרו
אף פעם לא יקרו אישה


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל