ההיסטוריון ד"ר אורי מילשטיין: "המוח החמאסי הכה את המוח הצה"לי"

למרות שכל הדברים היו ידועים מראש, לצה"ל לא היה מענה ראוי לאתגרים שהציב מולו החמאס. עצם זה שצה"ל לא מוטט את הארגון הטרוריסטי – צה"ל הובס במלחמת מבצע "צוק איתן". גם תוך כדי הלחימה נעשו מחדלים שיכלו לגבות מחיר יקר בחיי עשרות מלוחמי צה"ל בשעה שהם חדרו למנהרות אשר היו בסכנת התמוטטות והיו עלולים להיקבר בהן בעת פעילותם המבצעית. המומחים מחווים את דעתם.

דברים קשים על צה"ל ומערכת הביטחון ועל הפוליטיקאים מקבלי ההחלטות הושמעו ביום שישי האחרון (15.8.2014) בפורום מג'אדי בכפר סבא בעקבות מבצע "צוק איתן". ד"ר אורי מילשטיין, היסטוריון, המומחה במלחמות ישראל לא חסך במילים בוטות וביקש ש"חמורים יפסיקו לפקד עלינו". לדבריו העומדים בראש הפירמידה נכשלו באופן חמור. מילשטיין: "את המלחמה הנוכחית הייתי מגדיר באופן כזה שתפקוד הדרג הלוחם עד רמת מ"פ בצעד הטקטי היה כהלכה. בצעד ניהול המערכה, כלומר בהכנתה האופרטיבית והאסטרטגית-איום ונורא". לדבריו צה"ל לא הפיק לקחים מאז מלחמת יום כיפור ומי שאינו מצליח לנצח צבא חלש ממנו סימן שהוא מובס. מילשטיין: "בעניין המנהרות החמאס היה אמור לבצע דבר בלתי צפוי. לדעת מומחים, הם כנראה היו אמורים להפתיע אותנו על ידי חדירת כמה מאות מחבלים ליישובי עוטף עזה והקיבוצים, להרוג ולשבות אזרחים וחיילים ככל שיוכלו. הדבר כמובן נמנע אך עצם האפשרות שהייתה להם יכולת לבצע את זממם זה מלמד שהמח החמאסי הכה את המח הישראלי או את המח הצה"לי".
 

כבר ב-2004, ד"ר צלי פולישוק גיאולוג ומומחה בעל שם למנהור, נפגש לבקשתו עם סגן שר הביטחון דאז ,זאב בוים, על מנת להעלות בפניו את סכנת המנהרות בציר פילדלפי. ד"ר פולישוק שהיה אורח הפורום סיפר כי הציג בפני סגן שר הביטחון והגורמים הביטחוניים את הסכנות שמהוות המנהרות. פולישוק: "אחד הסעיפים שהצגתי בפני הנוכחים היה כי הצלחת המנהרות להברחה, בין מצרים לרצועת עזה, תגרום למחבלים תובנה כי ניתן לכרות מנהרות גם ביהודה ושומרון, בעזה ובלבנון לצורך חדירה לישראל לשם פיגועים. כולם מביטים עלי, פוקחים עיני עגל, וכמובן שכלום לא קרה". לדבריו, ב-2014 אנו באותו מצב כפי שהיינו ב-2004, כי בפועל לא נעשה שום דבר.
פולישוק שרטט תסריט אימים שהיה יכול להתרחש בעת שחיילי צה"ל נמצאו במנהרות לצורך הנחת חומרי הנפץ כדי לפוצצן. פולישוק: "עקב מבנה הקרקע, נאלצו בוני המנהרות לתמוך אותן. התמיכות בלשון המעטה היו ממש לא מקצועיות. הייתה סכנה של התמוטטות המנהרות לאחר שהופצצו בצורה מאסיבית ע"י חיל האוויר. כל פעם שראיתי את החיילים שלנו במנהרות הייתי בחרדה". לדברי פולישוק האמצעי הטוב ביותר כדי לחסל את המנהרות מבלי לסכן את חיילינו הוא "להכניס לפיר המנהרה סולר ואוויר ולהצית את המנהרה מבפנים. העשן והאש יעשו כבר את שלהם. איש לא ישאר בחיים כאשר אין לו הספקת אויר לנשימה. הדבר הוכח במספר תאונות דרכים שקרו במנהרות באירופה. בנוסף, החום מבעירת הסולר מגיע ל-1400 מעלות, דבר שיגרום להתמוטטות התמוך של המנהרות וקריסתן. הפתרון נשמע אולי מעט פרימיטיבי אך הוא פשוט אינו מסובך, ונקי לחלוטין".
 

הדובר האחרון במפגש הפורום היה ד"ר מוטי שפר מומחה לטילים, חתן פרס ביטחון ישראל על פיתוח מערכת ההנחיה של הטיל "פיתון 3". מזה זמן רב יוצא ד"ר שפר נגד מערכת הביטחון על כי היא מטעה את אזרחי המדינה ביעילותה של "כיפת ברזל". במפגש הוא לא חידש דברים שכבר אמר בעבר. לדבריו אין מצב שטיל כיפת ברזל מסוגל ליירט רקטה פרימיטיבית שמשוגרת ע"י החמאס. המבחן האמיתי יגיע כשחיזבאללה ישגר טילים מונחים כירורגים לעבר מטרות ישראליות, בדיוק של מטרים ספורים ממטרות איכות כמו מפעלים, תחנות כח שדות תעופה וכו'. לדבריו רוב הרקטות ששוגרו על ידי החמאס לא גרמו לנזקים ועל כן הודיע דובר צה"ל כי נפלו בשטחים פתוחים או יורטו ע"י כיפת ברזל.
אולי כדאי שגוף ניטראלי מקצועי יקשיב לד"ר שפר יבחן את התזה שלו כי "כיפת ברזל מיוצרת משיקולים של מדיניות ולא למטרת הגנה על העורף", ושהסאגה המבלבלת הזו בין מומחי טילים למערכת הביטחון תיפסק אחת ולתמיד?!

 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל