על הקשר שבין דמוגרפיה לגזענות ולשנאת האחר.

אנחנו כרגע באור הזרקורים. אירופה אוהבת לשנוא אותנו על רקע "צוק איתן" שהוא בעצם רק תירוץ אבל עם הנתונים הדמוגרפיים הנוכחיים, אין לתושבים בה הרבה מקום לשמחה.

ומה השם הנפוץ ביותר לתינוקות שנולדו באנגליה ב 2014? אחמד.

אני סולד מגזענות. היא קיימת בעולם בשפע וגם אצלנו ב"יד רחבה", לא רק כלפי מיעוטים שונים אלא אפילו כלפי קבוצות שונות בתוכנו. כל אחד יודע על מה מדובר גם בלי להכביר מילים. ההתנכרות לאחר, לשונה רק בגלל דתו / מוצאו / צבע עורו היא כל כך הזויה ומעוררת סלידה ואני לא פעם חש שאוצר המילים שלי אינו מספיק גדול על מנת להכיל ביטויים שיביעו את התחושה. לטעמי, תופעה זו קשורה לחינוך וגם לטיפול נכון באוכלוסיית מהגרים ולשילובה עם התושבים הותיקים, כולל מיעוטים . ההתמודדות עם הנושא הזה טעונה ומורכבת ומתברר שטענות שהועלו
אצלנו על מדיניות הקליטה ופיזור האוכלוסין קיימות ובגדול גם בעולם הרחב ואירופה, בה שנים רבות ממשלות שונות כשלו בענין הזה כישלון חרוץ וזה ניכר יום יום. אחת התוצאות של המדיניות הזו הן אצלנו והן באירופה היא הניכור והשנאה שחשים קבוצות אוכלוסיה שונות אלה כלפי אלה וכפועל יוצא גילויי האנטישמיות והשנאה שהרימו ראש בשבועות האחרונים כלפינו בארץ וכלפי היהודים בכלל והן כמעט כבר מתקבלות בטבעיות במדינות מערביות. רבים מהמפגינים המשולהבים כיום באירופה נגדנו שייכים למיעוט המוסלמי החי במדינות אלה שגם אם לרובו אין מושג ירוק על מה באמת קורה כאן, מספיקה לו תמונה או שתיים מעזה שהן מבחינתו חזות הכל על מנת להשתלח ולהפגין את בורותו שהרי רבים מהצעירים האלה גדלו על שנאה עיוורת לישראל וליהודים והעובדה שחמאס הביא את את האסון הזה על העם היושב ברצועה לא נותנת להם להתבלבל. על הדרך, קבוצות אנטישמיות נוספות תפסו טרמפ ומנצלות את ההזדמנות להרים ראש ולהתחזק. הקבוצות האלה אגב, הן נגד זרים בכלל אבל כעת הן מניחות את הצביעות בצד ולא מחמיצות את האפשרות הרגעית להפגין כתף אל כתף עם המוסלמים, שהרי היהודים בכל מקום אחראים למה שקורה כאן אצלנו בארץ. כך מתערבבים להם כל מיני אינטרסים ומושגים מעוותים והזויים ומתועלים לשנאה צרופה.

אתמול פורסם כי השם הנפוץ ביותר לתינוקות באנגליה בשנת 2014 הוא אחמד. שמות כמו אוליבר או ג'ורג' רק במקום השני. הנתון המדהים הזה מדגים את המצב. אוכלוסיות המהגרים לא נטמעות בציבור אלא משמרות את עצמן. יחד איתן משתמרים הניכור והבדלנות. זה לא ממש מבשר שמחה גדולה לציבור הקיים. ההפגנות והשנאה שפורצות חדשות לבקרים כיום נגדנו, יפרצו במוקדם או במאוחר ובגדול בין אוכלוסיות המהגרים לקבוצות אחרות שם וסיבות לא יחסרו. למעשה, הן פורצות כבר היום בכל פעם כשמתעורר נושא טעון הקשור באוכלוסיות אלה וראינו בעיקר כיצד צרפת ואנגליה בוערות ימים ארוכים בעת הפגנות כאלה. מי שפורח ומאושר במצבים האלה הם כרגיל הקיצונים מכל מחנה.
אינני כאן על תקן של יועץ לממשלה כלשהיא בנושאי מדיניות הגירה ואיך לנהל נכון קליטת מהגרים בארצות השונות. גם אצלנו בארץ ההצלחה בנושא זה חלקית בלבד . אני רק חושב שאם באירופה היה צריך לעשות משהו, הוא כבר היה צריך להעשות מזמן. המדינות שם אחרו את הרכבת ומשלמות על כך כבר היום. התמונה הדמוגרפית אינה מבשרת טובות לממלכה המאוחדת בפרט ולאירופה בכלל אלא רק עתיד לא ברור שהמאבק האתני בו יהיה אחד הנושאים המרכזיים איתו יהיה צורך להתמודד והוא ישליך על אזורים נרחבים אחרים. כי כשצריך להתמודד עם נושאים טכניים כגון חשמל, מים תחבורה, תשתיות זה קל יחסית. הטיפול בנושאים אנושיים מורכב בהרבה ושם כבר דרושים לא פוליטיקאים ממוצעים אלא אנשים גדולים מהחיים המצויים במשורה.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל