ניצב מנשה ארביב: "אנחנו לא מדינה מושחתת!"

מי שעמד עד לא מכבר בראש יחידת להב 433, היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן, הציג את האני מאמין שלו על משטרת ישראל ("במשטרה משרתים שוטרים מצוינים"). לדבריו, לא ניתן להעלים את תופעת הפשע המאורגן, וכן, בבוא העת יחשוף את הסיבות לפרישתו מהמשטרה בעקבות "פרשת הרב-ניצב".

פרשת רונאל פישר

בפורום מג'אדי שנערך ביום שישי האחרון (22.8.2014) התארחו הכתב לענייני משטרה של ערוץ 10, דורון הרמן, וניצב מנשה ארביב שעמד בראש יחידת להב 433 ופרש משרותו במשטרה בעקבות חשדות לכאורה על קבלת שוחד מהרב יאשיהו פינטו.
את המפגש פתח הכתב דורון הרמן בתיאור פרשית רונאל פישר שלדבריו מטרידה מאד את הציבור. הוא סיפר על הקלטות שנחשפו בערוץ 10 בהם נראה פישר מציע לכאורה ליו"ר ועד עובדי נמל אשדוד סגירת תיקים תמורת 150000 דולר, שיועברו לקצינים ולשוטרים ביחידת להב 433 שבראשה עמד ארביב.
לדברי ארביב לא היה לא מגע כל שהוא עם עו"ד רונאל פישר למרות שאחיו עו"ד גדעון פישר משמש כפרקליטו בפרשת "הרב ניצב".
ארביב: "אני לא מכיר את רונאל פישר ומעולם לא פגשתי אותו. לא ראיתי אותו במסדרונות להב. אני סומך על החוקרים במח"ש. אני מאמין בחוקרים של להב 433 למרות מה שנכתב בתקשורת בעקבות הפרשיה שלי. אני מכיר היטב את החומר של נמל אשדוד. החקירה החלה ביחידה שלי בכל הקשור לחבורה שם. אני לא יודע כיצד תסתיים פרשת רונאל פישר, אך איני מאמין שיש חיבור של העברת אינפורמציה בין חוקרי היחידה לפישר".
 

ארגוני הפשע והפשיעה החמורה

ארביב: "יש ארגוני פשיעה ופשיעה חמורה במדינת ישראל. רוב ראשי הארגונים נמצאים בשלושה מקומות. בבתי העלמין, מאחורי סורג ובריח, ובחו"ל. למרות כל זאת החלל לא נשאר ריק, ובשוק השחור מסתובבים מיליארדים של שקלים. בחמש-שש השנים האחרונות עשתה משטרת ישראל מאמצים לצמצם את הפשיעה החמורה אך לא ניתן להעלים או לחסל אותה לגמרי".
 

שחיתות הצווארון הלבן

ארביב דוחה מכל וכל כי מדינת ישראל היא מדינה מושחתת. "אנחנו ממש לא מדינה מושחתת, ואנו גם לא נהיה כזו. אני מכיר מדינות אחרות שהשוטר עוצר אותך ובמקום הדו"ח אתה שם 100$ או יורו. במקומות אחרים אתה משלם את הקנס ישירות לשוטר בו במקום שהולך ישירות לכיסו. לדעתי נגרם נזק לראשי הרשויות במדינת ישראל. המספרים שנוקבים בהם כאילו ראשי רשויות מושחתים הם מוגזמים. האזרחים בארץ יודעים להתלונן ולהעביר אינפורמציה, והמשטרה יודעת לחקור היטב את התיקים האלו".
 

משטרה מושפלת

משתתף ותיק וקבוע במפגשי פורום מאג'די הוא ווליד חאג` - יחיא (צאדק) תושב טייבה, חבר כנסת לשעבר מטעם מפלגת מרץ ששימש גם כסגן שר החקלאות בממשלת רבין. הוא דעתן ביותר ומוסיף המון צבע ועניין במפגשי הפורום. צאדק הציג את עצמו פנה לארביב שהיה בשעתו מפקד תחנת טייבה ואמר: "אתה היית אמור להיות אחראי על הביטחון האישי שלי. לצערי גם בזמנך וגם היום המצב רק הולך ומתדרדר. אני לא ישן בלילות. כשאני מתקשר למשטרה, שואלים אותי מי אני, היכן אני גר מה מספר תעודת הזהות שלי...כאשר ברקע הם שומעים את היריות שמנפצות את שמשות הרכב שלי. צר לי להגיד - העבריינים בטייבה השפילו את המשטרה! בראשית עונת החתונות המשטרה הוציאה כרוז האומר כי במידה ויהיו יריות או זיקוקים מתפוצצים החתונה 'תסגר' לאלתר. לא דובים ולא יער. לא ראיתי מכונית משטרה אחת עם פנס כחול מהבהב העושה סיורים בעיר. הגיע הזמן שהמשטרה תחזיר את הכבוד שלה בטייבה ובישובים הערבים האחרים".
ארביב לא הופתע מדבריו של צאדק. הוא הסכים עם הדברים שנאמרו ע"י חבר הכנסת לשעבר. לדעתו הסיבה העיקרית למצב הנוכחי היא: "אם יש משהו שמדינת ישראל כשלה זה החיבור בן המגזר הערבי ליהודי. צריך למצוא את התמליל הנכון שיחבר בין שתי האוכלוסיות" ארביב לא מנקה מאשמה את תושבי טייבה ואת האזרחים הערביים מהיישובים האחרים. " יש גם חוסר שיתוף פעולה בין האוכלוסייה הערבית למשטרה. אזרחים ערביים לא מוכנים להעיד נגד העבריינים מהמגזר. אני מבין את זה, אך אני רוצה שהם יתנדבו למשטרה. עד 2005 לא היה מתנדב ערבי אחד במשטרת ישראל. היום דברים משתנים. יש תחנות משימתיות בטירה ובכפר קאסם, והולכות להיפתח תחנות בג'לגוליה קלאנסוואה וגם בטייבה".
 

פרשת "הרב ניצב"

בחודשים האחרונים עלה שמו של מנשה ארביב לכותרות בעקבות הפרשיה המכונה "הרב ניצב". מדובר בחשדות לכאורה נגד ארביב בקבלת שוחד מהרב יאשיהו פינטו. הנושא עדין בבדיקה ע"י הפרקליטות, ואף נשקלת האפשרות שפינטו ישמש כעד מדינה נגד ארביב, למרות שהפרקליט ממחוז תל אביב, עו"ד אלי שוורץ, המלווה את תיק פינטו מסרב לעסקה בתוקף, ואף מאיים בהתפטרות מהתיק. ארביב עצמו נבדק במכונת אמת ויצא דובר אמת בשאלות שנשאל בהקשר קבלת השוחד. למרות כי סוכם מראש שארביב לא ידבר בפורום על הפרשיה הוא השיב לאחת מהשואלות שנכחה בפורום וביקשה לדעת היכן הדברים עומדים. ארביב: "איני יודע יותר ממה שאת יודעת. אני מדבר ברצינות. סה"כ הייתי פעמים אצל פינטו. אני לא שייך לחסידים שלו. הבדיקה עדין מתקיימת, ובודק אותה מי שצריך לבדוק. הם יודעים איפה אני גר. יש להם את מספר הטלפון שלי, ואם ירצו ידעו להגיע אלי. אני שלם עם עצמי. אני ישן טוב בלילה ומתעורר טוב בבוקר. שרתי את המדינה במשך 36 שנים ומעולם לא קיבלתי בקבוק מים (בחינם) מאף אחד, וכך אמשיך. אני לא מוטרד מכלום. החלטתי לפרוש ממשטרת ישראל. ההחלטה הייתה שלי בלבד. כשתסתיים הפרשיה אוכל לומר לכל מי שירצה לשמוע מה היו הסיבות האמתיות שבגללן הלכתי הביתה".
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל