"סמטאות ירושלים" של הלביאה מרעננה מוצגת במינכן

היום, (10.9.2014) נפתחה במינכן תערוכה מקיפה של האמנות הישראלית. בתערוכה לוקחים חלק 250 אמנים מישראל המציגים כ-800 יצירות. האמנית לביאה מנוס (73) מרעננה הנמנית על המציגים, סוגרת מעגל שהחל לפני קרוב לחמישים שנה.

"מכל היצירות שלי בחרתי להציג בגרמניה את הציור 'סמטאות ירושלים' המבטא יותר מכל את נצחיות עם ישראל, מוקד המורשת והמסורת היהודית. אין כוח בעולם, שיהיה קיצוני ואנטישמי ככל שיהיה, הוא לא יעקור אותנו מפה". מסבירה לביאה מנוס מדוע בחרה בתמונתה זו.
"ביוני 1966 יצאתי לגרמניה כנציגת משלחת אמנים עם עוד ארבעה חברי קיבוץ צעירים. אלינו התלוו המשורר אברהם חלפי והצייר יורם רוזוב. ארחו אותנו כיד המלך ואפשרו לנו להשתתף בסדנאות לאמנות פלסטית. מעבר לחוויה המקצועית, חשתי כי הדור החדש של הגרמנים באותה עת מלא חרטה ומוכן לעשות הכל על מנת לכפר על עוולות הוריהם".
למנוס אין קשר ישיר עם השואה. אף לא אחד מקרוביה נספה בשואה. היא נחשפה לזוועה שהתחוללה בעם היהודי בגיל 7 כאשר משפחתה אימצה פליטי שואה שהגיעו ארצה, וכמי שגדלה בקיבוץ מעיין צבי, שנוסד על ידי יוצאי גרמניה. כל השכלתה בנושא הסתכמה בזה שראתה את המספרים הטבועים על זרועות השורדים. "כשהייתי ילדה היה הס מלהזכיר את השואה. הזיכרונות אצל ניצולי השואה היו כבדים מנשוא".
ברבות הימים אימצה מנוס את שיטות העבודה בפיסול הקרמי אותם היא למדה תוך כדי סיורה בגרמניה, ואשר באו לידי ביטוי ביצירותיה.


"אני חשה שאני סוגרת מעגל עם הצגת ציורי בתערוכה במינכן. בביקורי הראשון בגרמניה לפני כמעט 50 שנה הייתי אמנית צעירה בתחילת דרכי, והיום כשמאחורי אין סוף יצירות ותערוכות, אני גאה להציג בתערוכה יצירה המשלבת טכניקת ציור פיסולי שמבטאת את אחת מסגנונות עבודותיי".
הציור "סמטאות ירושלים" נוצר בעקבות תמונות סטילס שבעלה אורי צילם בעת סיורם בירושלים.
בציור באים לידי ביטוי ישן וחדש בעיר היהודית, כאשר החומות מוכיחות את קיומה של עיר הנצח מאז אלפים שנה ,ואילו שכונת מגורים ברובע היהודי המחודש מסמלים את ההווה.
התערוכה במינכן היא פרי חזון של מיזם אמנותי חדש מבית ההפקות של לי-מור כהן, והנקרא ART ABOUT. התערוכה היא על טהרת האמנים הישראלים שכוונתה לפרוץ את הגבולות המקומיים, ולחשוף אמנות ישראלית לקהל אירופאי. התערוכה מתקיימת בחסות משרד החוץ הישראלי ובסיוע לשכת התעשייה והמסחר ישראל-גרמניה.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל