היערכות לקראת רילוקיישן

לקראת המעבר לרילוקיישן, יש לבצע הרבה משימות. זהו קורס מהיר לניהול פרויקטים. במקביל לעבודה ולפרידות מבצעים עשרות משימות בארץ ועוד עשרות בחו"ל. אז הנה מדריך מקוצר לתחילת הרילוקיישן – רשימה ראשונית של משימות לקראת רילוקיישן. מעייף לקרוא ? עוד יותר מעייף לבצע !

בכתבות שלי עד עכשיו, סיפרתי על החווייה ועל ההתמודות עם השינויים ברילוקיישן. אני חושבת שכדי לעזור לאנשים לקראת רילוקיישן, כדאי לתת גם מידע תפעולי יותר. אז הנה רשימה ראשונית של משימות לקראת רילוקיישן.
הרשימה בוודאי משתנה בין ארץ אחת לאחרת ומשתנה בין האנשים, אבל יש משימות שכולם מבצעים.....

אחרי שהתקבלה ההחלטה על הרילוקיישן, יש לארגן את האישורים לשהייה ולמעבר לארץ אחרת. אני מניחה שיש אישורים שונים, ויזות ופרוצדורות שונות במעבר לארצות שונות. בכל מקרה, יש לוודא שהאישור הושג לכל המשפחה. במקרה של רילוקיישן דרך מקום העבודה, כדאי לוודא גם הגדרת מועד מעבר ומועד תחילת עבודה, שליחת מכולה, הסכם עבודה מקובל, אישור עבודה לבן/בת זוג ועוד.
 

נסיעה מקדימה לקראת הרילוקיישן

אני ממליצה לעשות נסיעה מקדימה לאתר הרילוקיישן, מספר חודשים לפני הרילוקיישן. גם במספר ימים אפשר להפיק היכרות ראשונית עם המקום ולהספיק לבצע מספר סידורים. לא כל אחד יכול להרשות לעצמו נסיעה מקדימה לאתר הרילוקיישן, אך אם מתאפשרת נסיעה כזו (רצוי של שני בני הזוג), אני מציעה לבצע בנסיעה זו :
- טיפול בהסדרת SIN -Social Insurance Number , אם נדרש
- פתיחת חשבון בנק והזמנת פנקס צ'קים, כדי שניתן יהיה לסגור על הסכם שכירות לבית ולשלם כנדרש במעמד החתימה.
- איתור השכונות בהן מעדיפים לגור (אוכלוסיה, שכר דירה, בתי ספר) ורצוי אפילו חיפוש בית להשכרה. יש לקחת בחשבון שישנם מקומות בהם בית הספר לילדים נגזר מהכתובת.

נסיעה מקדימה מאפשרת היכרות ראשונית עם האזור. כדאי לצלם את האזור ולהראות לילדים, כדי שיהיה להם קשר וציפיה לאזור הבית החדש. הילדים שלי ראו את אזור הבית מושלג ולבן והם כל כך חיכו להגיע לשם (מזל שהם הצליחו להתרשם מהתמונה מהיופי של הבתים המושלגים בלי להרגיש את הקור).
 

סידור תשלומים

רק כשעוזבים ארץ, מבינים לכמה ארגונים אנחנו חייבים דיווח ותשלומים. הנה מספר משימות שיש לבצע :
- במקרה של השכרת הבית יש לבצע העברת חשבונות על שם הדייר – חשבונות הארנונה (מול העירייה), המיים (מול העירייה או מפעל המים) וחברת חשמל וכד'.
- לבחון ניתוק של הטלפון הביתי, אינטרנט, כבלים, חברות שמירה, מנויים בכביש 6 ועוד.
- ליידע את רשות השידור כחודש לפני הנסיעה.
- להודיע לביטוח לאומי על המעבר לארץ האחרת.
– אפשר לצמצם ביטוח בית על המבנה בלבד, ללא תכולה וליפות את כוחו של נציג בארץ "להפעיל" את הביטוח במקרה הצורך.
- זה הזמן לטפל בכל הנושאים הכספיים, כולל בדיקת הפרשות לקרנות ובחינה של הפרשות עצמאיות לקרן השתלמות ופנסיה ואפילו מיפוי הוראות קבע בבנק.
 

השלמת בדיקות בארץ

אחת המשימות המייגעות יותר לקראת רילוקיישן היא לבצע "טיפול 10,000" לכל בני המשפחה. להשלים ביקורים אצל רופא השיניים, שיננית, בדיקת העיניים, בדיקות דם וכד'. אולי זה נשמע קצת היפוכונדרי, אבל עדיף להשלים בדיקות וטיפולים אצל הרופאים המוכרים בארץ ולא לדחות לטיפול לארץ אחרת, כשעוד אין ביטוח רפואי שלם, טרם נמצא רופא משפחה או רופא ילדים וכד'.
 

סיום העסקה בישראל או יציאה לחל"ת

שני בני הזוג צריכים לטפל בסיום העסקתם בישראל, בתהליך יציאה לחל"ת או בכל הסדר אחר שיוחלט מול מקום העבודה. כדאי להגדיר מול מקום העבודה את מועד סיום עבודה והחופשים עד מועד זה, הודעה של יציאה לחל"ת/התפטרות, תיאום מועד החזרת רכב/פלפון וכד'.
 

תיאום מכולה והתארגנות לטיסה

אחר שנקבע מועד תחילת הרילוקיישן הגיע הזמן לרכוש את כרטיסי הטיסה ולתכנן את רשימת החפצים שיושארו בארץ ואת אלו שיועברו לבית החדש, במכולה או במזוודות. זה הזמן בו מגלים את כל החפצים שאינם בשימוש למעלה משנתיים ולבחון האם כדאי לזרוק/ לתרום/ לאכסן אותם או לשלוח אותם במכולה. מנסיון אישי, הרבה יותר נח לזרוק דברים בארץ, מאשר בקנדה !!!!

במקרה בו שולחים מכולה, חשוב מאוד לדאוג שבאריזת המכולה לא יארזו את הדברים, שכדאי לקחת למטוס:
- בגדים חמים/קרים, כובעים, בגדי ים, נעליים, כלי רחצה וכד' שנדרשים לשהייה ברילוקיישן, עד קבלת המכולה.
- אישורים ותעודות- דרכון, פנקסי חיסון, רישיון בינ""ל של שני בני הזוג , אישורים רפואיים באנגלית, תמונות דרכון נוספות, חוזה על הדירה, אישור עבודה ( permit approval), אישור של תכולת המכולה (אמור להכיל את רשימת המוצרים החשמליים).
- צעצועים או משחקים קטנים שהילדים קשורים אליהם. יעברו שבועות עד שהילדים יראו שוב את המשחקים שלהם, אז כדאי לצייד אותם במשהו מוכר ואהוב לבינתיים (וכדאי לתת להם לבחור).

לא לשכח לדאוג שלא יארזו למכולה חפצים שנדרשים לשימוש בארץ כמו תיקים, ספרי לימוד וחולצות בי"ס, במקרה בו הילדים הולכים לבי"ס בארץ גם לאחר שליחת המכולה.

תיאום מועד שליחת המכולה חשוב מאוד. כדאי להזמין את המועד מראש ולהחליט האם לשלוח את המכולה בסמוך לטיסה או קודם לכן. אני העדפתי לשלוח את המכולה כשבועיים-שלושה לפני הטיסה. קל יותר להסתדר בארץ בלי מיטות, כי אפשר להשאיל ממשפחה ומחברים מזרנים, אפשר למכור ציוד חשמלי רק לקראת הטיסה ואפשר להשאיר לשימוש חפצים שאפשר להסתדר בלעדיהם בחו"ל (כלי אוכל, סדינים מיותרים וכד' שאפשר להשאיר בארץ).
ישנן משפחות שבמסגרת הרילוקיישן זכאיות ממקום העבודה למלון במשך מספר שבועות, עד הגעת המכולה. עדיין להבנתי, אם יש אפשרות לעבור לבית החדש תוך תקופה קצרה יותר, כדאי לשלוח את המכולה כשבועיים שלושה לפני המעבר ולצמצם את הלינה במלון. זה לא פשוט לגור בחדר במלון במשך מספר שבועות – יש צפיפות בחדר ואין מספיק תעסוקה לילדים. במעבר לבית החדש מתחיל שלב ההסתגלות של המשפחה.
 

פרידה מהרכוש

- לקראת המעבר צריך להפרד מהבית, מהמכוניות ולפעמים גם מכלי חשמל שאינם מתאימים לארץ החדשה.
- בתהליך השכרת הבית מעבר להכנת חוזה ומציאת דיירים יש לדאוג גם לייפוי כח לגורם בארץ, כדי שיוכל להשכיר את הדירה במקרה של החלפת דיירים, להפעיל את הביטוח על הדירה וכד' (וכדאי גם לארגן למיופה הכח את המסמכים הרלוונטייים כמו פרטי הדיירים, טלפונים של אנשי מקצוע שעדיין נותנים אחריות וכד') .
- תהליך מכירת הרכבים יכול לקחת הרבה זמן ויש למצא פתרון לרכב ממועד המכירה ועד הטיסה.
- בחלק מהמדינות לא ניתן להשתמש במוצרי חשמל מהארץ (מדיח, מקרר, מכונת כביסה, מייבש, טלוויזיות) ויש לבחון אם למכור גם אותם.
 

הוכחות של לקוח אמין

יש לבדוק האם נדרש באזור המגורים החדש להציג אישור של לקוח אמין. בהתאם להמלצות שקיבלנו, אנחנו הצטיידנו במכתבים באנגלית מחברת חשמל ומהעירייה המאשרים על רציפות תשלומים שלנו וקיבלנו מהחברה שלנו טופס אישור לקוח אמין להחתמה של הבנק וחברת האשראי שלנו בארץ.
כדאי לבקש מחברת הביטוח אישור באנגלית על רצף תשלום ואישור שאין תביעות ביטוח על הרכב בארץ.
 

שונות

- כדאי לבדוק בזמן שלכל חברי המשפחה יש דרכונים בתוקף, לדאוג לרשיון בינ"ל ובמקרה של רילוקיישן לקנדה כדאי לדאוג לויזה לארה"ב לכל המשפחה.
- יש לוודא בארץ אליה עושים רילוקיישן, אילו אישורים נדרשים בגין רשיון הנהיגה. התהליכים מתעדכנים מפעם לפעם ועבור מקומות הדורשים רשיון מאומת ממשרד התחבורה, כדאי לבצע את התהליך עוד לפני היציאה מהארץ.
- לא לשכח לבטל את הרישום לחינוך של הילדים לגנים ולבי"ס בארץ
- יש כיום אפשרות לרכוש קו טלפון ישראלי דרך האינטרנט לשימוש בחו"ל. קו זה יאפשר ביצוע שיחות טלפון עם משפחה וחברים, בעלות שיחה מקומית בישראל.
- רק אם ממש נשאר זמן ... כדאי לקנות כמה סטים של מדבקות למקלדת עם אותיות בעברית (חיוני לכל לפטופ שיירכש בחו"ל).
 

לקראת טיסה

לקראת הטיסה יש כל כך הרבה משימות במעט זמן – השלמה של מכירת הציוד שטרם נמכר, ניתוקים אחרונים, יש לתאם רכב שכור בארץ החדשה ועוד ועוד ועוד ..... בין כל המשימות לא לשכח לארגן ולתאם מראש את הפרידות. כדאי להגדיר ממי רוצים להפרד (כולל ממי הילדים רוצים להפרד) ומומלץ לא לדחות את כל הפרידות לרגע האחרון .
 

סידורים באתר הרילוקיישן

במקביל לסידורים הרבים והמעייפים בארץ, יש להתחיל בביצוע המשימות באתר הרילוקיישן - תיאום מראש של המלון לשהיה עד המעבר לבית, השכרת בית (הסכם, תשלומים, ביטוח לבית, העברת תשלומים על שמך...), רישום של הילדים למסגרות החינוך, קניית רכבים, רכישת פלפונים, ביטוח בריאות, רשיון נהיגה מקומי (ישנם מקומות בהם נדרשים לעבור תיאוריה ומבחן נהיגה מעשי, למרות הרשיון הישראלי) ועוד הרבה משימות.
 

אל דאגה ... המשימות האלה מסתיימות

לקוראים הנאמנים ששרדו את רשימת המשימות הארוכה ואפילו קוראים את הפסקה המסכמת, נותר לי רק לעודד ולציין שהחודשיים שלפני תחילת הרילוקיישן והחודשיים שלאחריו מאוד עמוסים, אבל אח"כ מתחילה ההנאה משגרת חיים שקטה ומטיולים.
עוד כמה חודשים, בסיכום של 3 שנות רילוקיישן נתחיל ברישום משימות החזרה לישראל !
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל