הרומן האסור של סעיד ו- 43 אנשי יחידת 8200

בשאלה מי עדיף שלא ישן טוב בלילה: 43 אנשי יחידה 8200 - "המיוסרים מצפונית" ובעלי דעות פוליטיות מסוימות - המשיגים מידע רגיש תוך חדירה לפרטיות של הפלסטינים - או אתם העלולים להיהרג כתוצאה מפעילות טרור אם לא יושג מידע זה?

מכתב הסרבנים ב- 8200 ומכתב הנגד

בימים האחרונים התפרסם מכתבם של 43 אנשי מילואים של יחידת העלית 8200, ובו הם כותבים כי החדירה לפרטיות של אזרחים פלסטינים מדירה שינה מעיניהם. פרסום המכתב גרר אחריו מכתב נגד של 150 אנשי היחידה, המביעים שאט נפש מהתנהגותם של אותם 43, ובתחילת השבוע יחתמו עוד רבים על מכתב בו הם מוקיעים את הדרך שבחרו אותם 43, שלא לשרת במילואים ביחידה הסודית.
דבר ידוע הוא כי כל מדינה או גוף ביון מנסים לגייס מרגלים או משתפי פעולה, בקרב אזרחי מדינת אויב או ארגון טרור כדי להשיג מידע חיוני על התכניות הזדוניות של האויב. מרגלים אלה בפעילותם הצילו, לא פעם, את חייהם של רבים. אחת השיטות הידועות לגיוס סוכנים היא גילוי נקודות חולשה המאפיינות את אישיותם, כגון, נטיות מיניות, בגידות, סמים, אלכוהול, הימורים ועוד, ובכך מנצל ארגון הביון את המידע כדי לגייס את הסוכן. ישנם מקרים שזה לא מצליח. וישנם מקרים שמשתמשים בשיטות נוספות לאיתור וגיוס סוכנים. אלמלא היו נוהגים כך, היו מדינות רבות ובכללן ישראל, מופתעות כל פעם מחדש בפיגועי טרור, הרג והרס בקרב אזרחיהן.

הרומן האסור של סעיד

הנה דוגמה מומצאת על ידי, כפי שמתארים סרבני ו"מיוסרי המצפון" ב- 8200 - את אופן עבודתם. הדוגמה אגב, אינה רחוקה מן המציאות בה אנו חיים מול ארגוני טרור רצחניים. יש לזכור, כי אותם אזרחים פלסטינים, ברובם, כן מסכימים לפעילות טרוריסטית נגדנו.
מוחמד הנו טרוריסט ידוע המתגורר בחברון. צה"ל ושרותי הביטחון מנסים לדלות מידע על כוונותיו של הטרוריסט מוחמד. ביחידה 8200 מגלים כי בן דודו של מוחמד, סעיד, מנהל רומן סוער עם מחמודה, אישה נשואה, המתגוררת בעירו. צה"ל פונה לסעיד ומציג בפניו את המידע. בתמורה לשתיקת צה"ל, מתבקש סעיד להעביר מידע על כוונותיו הטרוריסטיות של בן דודו מוחמד. סעיד יודע, כי אם יתפרסם דבר הרומן האסור חייו וחיי מחמודה, איתה הוא מנהל רומן, שווים כקליפת השום, בקרב בני משפחתם ותושבי חברון. סעיד מסכים לשתף פעולה. באחד הימים מתריע סעיד על כוונת בן דודו מוחמד, לשלוח מתאבד בקו אוטובוס בו נוסע גם אחד מבני משפחתכם. כן, בן משפחתכם. באוטובוס עוד עשרות אזרחים תמימים שאינם יודעים כי קיצם קרב. בעקבות המידע החשוב, עוצר צה"ל את המחבל המתאבד בדרכו לפיגוע. חייו של בן משפחתכם ושל עוד עשרות אזרחים ניצלו בעקבות המידע הזה, שהעביר סעיד. זו רק דוגמה מדמיוני הפורה, אך סביר להניח שלא רק לזה מאזינים אנשי 8200. מידע חשוב מושג כדי למנוע מטרוריסטים מנוולים לבצע את זממם הרצחני. הלכי רוח בקרב האוכלוסייה האזרחית והאזנה להם, הם גם מדד ואינדיקציה.

"בתחבולות תעשה לך מלחמה"

"בתחבולות תעשה לך מלחמה", מצוין בכתובי ישראל. ללא תחבולות מדינת ישראל, וגם מדינות אחרות לא היו מנצחות במלחמות, ולא היו מצליחות למנוע פיגועי טרור. במלחמת העולם השנייה וגם בתקופת "המלחמה הקרה" בין רוסיה לארה"ב, הייתה פריחה של ריגול וריגול נגדי. עם השנים וגם היום, הנושא פורח ומאז רק השתכללו השיטות והמידע המושג חשוב לאין ערוך. מידע זה מאפשר לא פעם את החיים התקינים של כולנו. קל וחומר כשמדובר בטרוריסטים חסרי רחמים.

תפקיד היחידה

תפקיד יחידת 8200 הוא להשיג מידע בכל מחיר העשוי לסייע לביטחון מדינת ישראל, גם אם הדבר כרוך בחדירה לפרטיות של אזרחי מדינת אויב או ארגון טרור. בלעדי אמצעים אלו הייתה מדינת ישראל מגששת באפילה ומוצאת עצמה במצבים קשים במיוחד. יהיה זה מן הצביעות להלין על חדירה לפרטיות, כאילו חדרו אנשי 8200 לפרטיות של אזרחי מדינת ישראל. מדובר בטרוריסטים נלוזים וחסרי רחמים שכל מבוקשם הוא השמדת מדינת ישראל. לכן, צריך לשאול, האם לא מעורבות במכתב זה גם דעותיהם האישיות של כותבי המכתב?. רק באחרונה חשף אדוארד ג'וזף סנודן, עובד לשעבר בסוכנות לביטחון לאומי (NSA) את שיטות ההאזנה של ארה"ב בכל העולם, ובכללן האזנה למנהיגים ולמדינות ידידות. ואצלנו, קל וחומר, שההאזנות חיוניות במיוחד נגד הפלסטינים, שעדיין לא הוכתרו כמי שנמנים עם ל"ו הצדיקים. משום כך, אם חשים אותם 43 מהיחידה ייסורים, שלטעמי מזויפים, טוב יעשו אם לא ישרתו כלל בצה"ל ויורחקו מכל מידע רגיש העלול להזיק לנו. אנשי מילואים אלה במעשיהם מביישים את צה"ל ואת מדינת ישראל ואינם ראויים לשרת בצה"ל.

הדילמה

עתה אעלה את הדילמה: האם חשוב כאן מצפונם המזויף והמיוסר של אותם 43 משתמטים ומתחמקים, ו/או דעותיהם האישיות והפוליטיות - או שמא חשוב להאזין לסעיד, למצוא את נקודת התורפה שלו, ולגייסו כמשת"פ כדי להשיג מידע על פעילות טרור מתוכננת, שעלולה לגבות חיי אזרחים וחיילים ישראלים רבים?


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל