שר הבטחון שבוי בקונספציה

האם יש קונספציה שגויה לשר הבטחון? האם יש נוסחה למלחמה שניסו אותה כבר והיא נכשלה? התשובה חיובית

האם יש קונספציה שגויה לשר הבטחון? האם יש נוסחה למלחמה שניסו אותה כבר והיא נכשלה? התשובה חיובית. לאחר מבצע 'צוק איתן' מצאתי עניין מחודש בספר האמיץ של עפר שלח ויואב לימור 'שבויים בלבנון', על מלחמת לבנון השנייה. מתברר כי יש קונספציה ביטחונית שהכשילה את מבצע 'שכר הולם', או 'שינוי כיוון', וכיום הכל מכירים אותו בשמו 'מלחמת לבנון השניה', וכעת הכשילה גם את מבצע 'צוק איתן'. היא עלולה להכשיל את סבב המלחמה הבא.

בתחילתה ובמהלכה של מלחמת לבנון השנייה הדגישו השר פואד בן אליעזר, ראש המוסד מאיר דגן וקצינים בכירים במילואים, שבלי כניסה קרקעית לשטח אויב וכיבושו – לא יושגו יעדי הלחימה ולא יהיה ניצחון על האויב. היה ברור גם כי המהלך המיידי במלחמת הכרעה נגד טרור: סיכול ממוקד של ראשי ארגון הטרור ומנהיגיו. כמו כן, במלחמת לבנון השנייה, כמו במבצע 'צוק איתן', אומות העולם חשבו שלישראל יש דרך להכריע את ארגון הטרור. הם קיוו שישראל תמגר אחת מזרועות ציר הרשע. וכך ישראל קיבלה מהם את כל הזמן שבעולם. במלחמת לבנון השנייה כמו גם במבצע 'צוק איתן' לא נכבשו שטחי האויב. לא היה סיכול ממוקד של מנהיגות האויב. לא מיגרנו את האויב. ראש הממשלה ושר הבטחון שיתקו את הממשלה ואת המטכ"ל במלחמת לבנון השנייה כמו גם במבצע 'צוק איתן'. כך לא ניתן היה להתמודד כראוי מול הקונספציה השגויה. בנס לא נפגע העורף חמורות ובנס הצליחו הפעם, שרים בממשלה, להביא להשמדת מנהרות.

השבוי בקונספציה השגויה במלחמת לבנון השנייה, וכעת במבצע 'צוק איתן', הוא מי שהיה הרמטכ"ל וכעת הוא שר הביטחון, משה יעלון. קונספציה שגויה זו שמה: "הכלה". כלומר, תגובה רבת עוצמה, אבל נקודתית, לפעולות של ארגון הטרור, אבל הימנעות ככל האפשר מהבערת החזית כולה. ההנחה השגויה היא: "אם נפעל נכון מבחינה מדינית וצבאית, הרקטות יחלידו". יעלון, סגן הרמטכ"ל תחת מופז ואחר כך יורשו, אמר לפני מלחמת לבנון בפירוש: צה"ל אינו מסוגל להכות ארגון גרילה מכה ניצחת בקרב יבשתי. יעלון סובר לגבי כל מערכה קרקעית כנגד ארגון טרור: "אנחנו נהיה כמו מי שמכניס כפפת אגרוף לשק מלא מסמרים. הוא לא פוגע בהרבה, ורק חוטף אינספור שריטות". כיום אותו יעלון, הוא שר הביטחון וכמו שהיה שבוי בקונספציה שגויה וכשל במיגור החיזבאללה, כך הוא שבוי בקונספציה שגויה זו וכשל במיגור החמאס.

המגרעות של קונספציה זו, הקרויה בשפה הצבאית 'מגן הארץ', כבר נחשפו במלואן במלחמת לבנון השנייה. אין בה מענה לירי הטילים על העורף. זו צריכה להיות המטרה הראשית של המלחמה. שנית, לא קיימת בתכנית זו הגדרת יעד של ניצחון והכרעת האויב. אמנם, במלחמת לבנון השנייה לא בוצעה תכנית 'מגן הארץ', אך היא היתה ביסודן של כל התכניות המבצעיות של הצבא. במבצע 'צוק איתן' חזרו על כשלי 'מגן הארץ'. הקונספציה השגויה 'מגן הארץ', תורגלה בתרגיל מטכ"לי גדול ושמו 'אבני אש 9', וכשליה נחשפו במלואם. למרות זאת, במרץ 2006 החלו האלוף אייל בן ראובן וגל הירש לגבש תכנית דומה שנקראה 'מגן הארץ – תמרון אחר'. את הקונספציה הכושלת תרגלו שוב בתרגיל שנקרא 'שילוב זרועות', וגם בו נחשפו כשלי התכנית ולמרות זאת הלקח, היה שוב, רק שינוי שם התכנית ל'מי מרום'.

על הקונספציה השגויה בה שבויים בנימין נתניהו יעלון ובני גנץ, כתב עמירם לוין בדו"ח מיוחד שלו לאחר מלחמת לבנון השנייה: "צריך לזנוח באופן מיידי את תפיסת ההפעלה ושפתה". כלומר, לזנוח לחלוטין את הקונספציה כפי שנוסחה בחוברת 'מולקולה דינמית' ובספר אותו כתבו חיים אסא ואלוף ידידיה יערי 'לוחמה מבוזרת – המלחמה במאה ה- 21'. בקונספציה השגויה הזו הכל הפוך: כיבוש הוא חיסרון. כוחות תוקפים לא צריכים ליהנות מעדיפות מספרית. הלחימה מבוססת רובה ככולה על חימוש מדויק ממקור אווירי, קרקעי ואפילו ימי רחוק, ונותנת עדיפות טוטלית לכוחות סדירים מיוחדים ולחיל האוויר על חשבון הזרוע היבשתית וכוחות המילואים. קונספציה זו היא למידת חיקוי של מלחמת אמריקה-עיראק והיא מתאימה רק להתמודדות של צבא מודרני מול צבא קונבנציונלי מיושן. או מול התקוממות עממית ספונטנית ולא מאורגנת כמו האינתיפאדה. היא איננה מתאימה להתמודדות מול ארגון טרור וגרילה חשאי, אידיאולוגי וממודר, ארגון שהוא מדינת טרור מצויד היטב בטילי נ"ט מתקדמים, שוהה במנהרות ובמתחמים עירוניים מוגנים בבטון ובמגנים חיים, עם תורת קרב ומערכת שליטה משוכללת. את לקחים אלה כבר ניתח עמיתם משה (צ'יקו) תמיר, בספרו 'מלחמה ללא אות'. מסקנתו היא שהגורם המכריע לכישלון הוא שמערכת הבטחון מבינה באיחור את מהות האיום שעמו אנו מתמודדים ואת היקפו. תורת ההפעלה אינה מתאימה להתמודדות עם האיום העיקרי. שיטות הפעולה אינן הולמות את האתגר שמציבים בפנינו החיזבאללה והחמאס ודעא"ש. מסקנה: שר הבטחון שבוי בקונספציה שגויה ולכן צה"ל אינו מכריע ומשמיד את האויב ואת תשתיותיו תוך כיבוש השטח וחיסול מנהיגי הטרור. הדברים האלה היו נכונים ב – 1996 בעת מבצע 'ענבי זעם', כמו גם במלחמת לבנון השנייה ב – 2006, כמו גם במבצע '‘צוק איתן’' ב – 2014. זה הזמן להשתנות ולעשות תשובה.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל