ניסיון האונס של בת השופט על ידי מסתננים סודנים

מתנה "נאה" העניק בג"ץ למדינת ישראל בערב ראש השנה תשע"ה. החלטתו לבטל את החוק נגד מסתננים, לסגור את מתקן חולות ולשחרר את השוהים בו לחופשי, היא לא פחות משערורייה. הצעה: במקום להגביל את בג"ץ, להעביר את השוהים לשכונות בהן מתגוררים השופטים, אנשי ארגוני הסיוע ותומכיהם.

ההחלטה השערורייתית של בג"ץ

לפני ראש השנה, קבע הרכב מורחב של 9 שופטי בג"ץ בפסק דין נדיר כי התיקון לחוק למניעת הסתננות, המאפשר להחזיק במעצר שוהים לא חוקיים למשך עד 3 שנים - אינו חוקתי ודינו להתבטל ■ הסיבה: פגיעה לא מידתית בזכות החוקתית לחירות. כן קבע בג"ץ כי יש לסגור את מתקן חולות בתוך 90 יום ולשחרר את המסתננים הכלואים. המשמעות: תושבי דרום ת"א ושכונות מצוקה באזורים אחרים בארץ, יישאו בנטל ההחלטה של בג"ץ, וחייהם ישובו להיות גיהינום אחד מתמשך, כאשר 54.000 מסתננים ומהגרי עבודה ישכנו באופן חוקי וחופשי בתוך חדרי המדרגות, בחצרות הבתים, יטילו את צרכיהם, ישדדו, יאנסו, ויתעמרו בתושבי מדינת ישראל. בג"ץ בחר ונטל חירות, זו הפעם השנייה, לבטל את החוק, בלי שנתן את דעתו לזכויות תושבי מדינת ישראל, הזכאים לחופש וחירות בביתם ובמדינתם.
שישה מבין השופטים הצביעו בעד ביטול החוק ושלושה נוספים, ביניהם הנשיא גרוניס, סברו אחרת. עם ההחלטה קמה זעקה גדולה בקרב מחוקקים, תושבי דרום ת"א ואף בקרב אזרחים רבים במדינה, שראו בהחלטת בג"ץ סטירת לחי למדינה, הזכאית על פי חוק, למנוע הגירה בלתי חוקית לתחומה, ואף לפעול למניעת התמשכות התופעה כפי שנוקטות מדינות דמוקרטיות רבות, ולא פעם, בדרך ובאמצעים הרבה יותר נוקשים ממה שהציעה המדינה בהקימה את מתקן חולות.

הצעת ייעול למחוקקים בעקבות החלטת בג"ץ

לאור החלטת בג"ץ, ובעקבות זעקות השבר של חברי כנסת ואף משפטנים רבים אחרים, לבצע תיקון בחוק שיגביל את בג"ץ, אני מעלה כאן הצעה פשוטה: לא ייעשה כל תיקון בחוק המגביל את בג"ץ. יש למלא אחר ההחלטה במלואה. ברם, במקום לשחרר את המסתננים שוב לדרום ת"א, תסיע אותם המדינה אחר כבוד – כאשר בראש הטור אופנוענים של המשטרה - היישר לשכונות ולבתים בהם מתגוררים שופטי בג"ץ, ואף לחצרות הבתים והשכונות בהן מתגוררים אנשי ארגוני הסיוע למיניהם, ואנשי שמאל "עדיני הנפש", ו"אבירי זכויות האדם". כן, היישר לצפון ת"א, לשכונת רחביה, לרמת השרון ולכל שכונות היוקרה. אם בג"ץ קבע כי חירותם של מסתננים ומהגרי עבודה עולה על זו של תושבי המדינה, יואילו הם וארגוני הסיוע לשאת בנטל ההחלטה שלהם. תושבי דרום ת"א אינם אמורים להיות שפני ניסיון של איש. אם בזכויות אדם והומניות עסקינן, שופטי בג"ץ וכל התומכים בהחלטה ההזויה, צריכים להיות שותפים להומניות הזו. אם זכויות אדם אז לכולם.

התרגיל המבריק

איתמר בן גביר, שאיני מזדהה לחלוטין עם דעותיו הקיצוניות, ערך תרגיל מבריק כדי לחשוף את פרצופם האמתי של השמאלנים "יפי הנפש", הנלחמים על זכותם של המסתננים ומהגרי העבודה לשוטט חופשי ברחבי דרום ת"א. בן גביר נטל עמו כמה עשרות מסתננים והביא אותם לבריכת גורדון בצפון ת"א. הוא רכש עבורם כרטיסי כניסה ומרגע זה - הסרטון ביוטיוב תחת השם "סודנים בבריכת גורדון"- עליכם לראות את תגובתם המבועתת של כל "יפי הנפש", של השומר בכניסה, ושל המתרחצים האחרים הזועקים בקול גדול: "מה זה הדבר הזה?" ומפנים את השאלה לעבר בן גביר וקבוצת המסתננים שהחלו לשחות בבריכה להנאתם. פתאום השתנתה המנגינה. שימו לב: "מה זה הדבר הזה? הם שואלים בבעתה. מכאן היה ברור שהצביעות חוגגת. הם ילחמו על זכותם של המסתננים לחופש כל עוד החופש הניתן להם הוא רחוק מביתם, מבריכתם, משכונתם, מילדיהם ומנשותיהם. כל עוד החופש של המסתננים הוא בדרום ת"א ולא בצפונה.


ניסיון האונס של בת השופט ע"י מסתננים סודנים

הנה תרחיש שיכול להיות מציאותי: בתו של שופט עליון המתגורר באחת משכונות היוקרה, מבקשת לצאת בלילה לבילוי. עם צאתה מביתה וליד השער, נתקלת בת השופט, בעשרות ומאות מסתננים כהה עור שתויים, העושים את צרכיהם ליד השער, חומדים אותה במבטם, מנסים לשדוד את הפלאפון היוקרתי בו היא מחזיקה, וחלקם אף מגדילים לעשות ותוקפים אותה מינית. המשטרה מתקשה לזהות את התוקפים. בחלוף הימים הופכים חייה וחיי תושבי שכונת היוקרה לבלתי נסבלים. הורים חוששים לרדת לגן השעשועים ולשחק עם ילדיהם. המשטרה מוזעקת השכם והערב, ועיקר התלונות מספרות על מסתננים המסכנים נשים בשכונה, פוגעים בילדים/דות, גונבים ופורצים, מאיימים, עושים את צרכיהם בחדרי מדרגות, בקבוקי אלכוהול ומזרקי סמים מתגלים בחצרות ובחדרי המדרגות, שיכורים מנסים לאנוס, והרשימה ארוכה. המילה פחד, הופכת למילת המפתח בשיח שכונת היוקרה. תלונות דומות מגיעות משכונות היוקרה האחרות, אליהן פונו המסתננים, ובהן מתגוררים אנשי ארגוני הסיוע ותומכיהם "עדיני הנפש", החרדים לזכויות אדם. שופט העליון, שהנו איש שומר חוק, כידוע, מזעיק את המשטרה תכופות. אלא שגם הוא יודע, שלמשטרה אין אמצעים לבצע כל פעולה בעניין המסתננים כי בג"ץ, שהוא אחד משופטיו, קבע כי זכויותיהם עולות על זכויות התושבים. בתו של השופט מסתגרת בביתה ואינה מהינה לצאת ממנו. הסיוט מהמסתננים כהה העור הולך וגובר, ערך הדירות יורד בתוך זמן קצר והחיים הופכים לגיהינום. המצב הוביל את בת השופט ורבים מתושבי שכונות היוקרה לחיות בפחד מתמיד. בתוך כך החלו זועקות גם כותרות העיתונים: "בתו של שופט בעליון נאנסה על ידי מסתננים". "אשתו של עו"ד ידוע הותקפה הערב על ידי מסתננים". תושבי שכונת היוקרה בצפון ת"א מסתגרים בבתיהם וחוששים לצאת לרחוב מפחד המסתננים". "קטין הותקף מינית על ידי מסתננים". והכותרות יהיו בולטות ובצבע אדום. עתירות יוגשו לבג"ץ להרחיקם משכונות היוקרה, והמדינה תהא כמרקחה. איך אני יודע שזה יהיה התרחיש? קראו בבקשה את הקטע הבא.

החוק

בשנת 1954 חוקקה הכנסת חוק בעניין מסתננים ובו נקבע כי מסתנן החודר לתחומי המדינה, שלא כחוק, ייעצר ודינו מאסר 5 שנים. במדינות דמוקרטיות רבות מופעלים אמצעים נוקשים אף יותר. אוסטרליה למשל, מגלה אותם לאי בודד, בלא מגע עם יתר האוכלוסייה. מעתה כל מי שייתפס כשהוא מנסה להסתנן דרך הים לאוסטרליה, יישלח לבדיקות רפואיות ולמתן חיסונים באיי כריסטמס, ולאחר שהייה בתנאי הסגר - יוטס לאחד המתקנים בפפואה גינאה החדשה, ובראשם למתקן באי המבודד מאנוס, שלדברי מבקרי הצעד סובל מתנאים ירודים ומפשע אלים. באיטליה וביתר המדינות מבינים את הסכנה של מסתננים ומהגרי העבודה ועושים הכל למנוע את בואם. רק בישראל החליטו שופטי בג"ץ כי אין להעמיד בידי המדינה כלי חוקי למניעת הגעתם. ההצעות של בג"ץ לשכנם במרכזי קליטה, אינה מעשית במדינה המתמודדת עם בעיות תקציב, ובעיות בטחון קשות.


פליטים הם המצאה של ארגוני הסיוע

מי שאינו מבין כיצד נראים פליטים מוטב שיביט בתמונות כאן. בתמונה משמאל נראים עשרות אלפי פליטים כורדים נמלטים מסוריה ועירק, מפחד ארגון הטרור הרצחני דאעש. בתמונה רואים משפחות שלמות על טפם, מטלטליהן, ילדיהן, נשותיהן וגבריהן, נוטשים את בתיהן ונמלטים לאזורים אחרים או לטורקיה וירדן השכנות.
ואילו, אצלנו, בתמונה למטה, מדובר במספר פליטים מועט ביותר. במידה והם פליטים יש להעניק להם את מלוא ההגנה. אך בפועל רבים מהם מסתננים ומהגרי עבודה. מרביתם גברים, והם באים לכאן כדי לשפר את מצבם הכלכלי. מדינת ישראל אינה יכולה לפתור את כל תחלואי יבשת אפריקה, בהומניות חסרת אחריות. מכאן שהייתי מציע לבג"ץ לצאת ממגדל השן, להגיע לשכונות בדרום ת"א ולראות כיצד נראים החיים של התושבים בשכונות אלו כשמסביבם 54.000 אלף מסתננים ההופכים את חייהם לגיהינום.
אם בג"ץ יעדיף שלא לרדת לשטח, טוב תעשה המדינה אם תיישם את החלטת בג"ץ במלואה ותשכן אותם בשכנות לבתי השופטים וכל אבירי זכויות האדם. נדמה לי כי גם התשובה ברורה. בתוך 24 שעות יורו שופטי בג"ץ להעלותם על מטוסים ולהרחיקם מהארץ. כי תמיד נעים להיות הומני למסתננים כאשר הם אינם חיים קרוב אליך, אלא בסמיכות לחלכאים, לנדכאים, לעניים ולניצולי שואה, שקולם רחוק מלקבל ביטוי בהחלטות האלה. במידה והמדינה תחליט כי יש לחוקק חוק המגביל את בג"ץ, על השופטים להבין כי הם הביאו זאת על עצמם ביושר, בהמשיכם את קו האקטיביזם השיפוטי, שאביו מולידו היה אהרון ברק.אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל