לנתק את שרשרת העוני הבינדורי - שכר לחיילים

פליאה היא לחוות כי כמה שבועות אחרי מלחמת ישראל בחמאס בצוק איתן כמעט נשכחה המלחמה. כיוון שכך דבר אחד אסור להניח שיישכח. הוא מכתבם של חיילים לוחמים לראה"מ, לשר הביטוחן ולרמטכ"ל שבו הניחו לפיתחם את מצוקתם

לנתק את שרשרת העוני הבינדורי - שכר לחיילי חובה

לנתק את שרשרת העוני הבינדורי – שכר לחיילים

צבי י' כסה

פליאה היא לחוות כי כמה שבועות אחרי מלחמת ישראל בחמאס בצוק איתן כמעט נשכחה המלחמה. כיוון שכך דבר אחד אסור להניח שיישכח. הוא מכתבם של חיילים לוחמים לראה"מ, לשר הביטוחן ולרמטכ"ל שבו הניחו לפיתחם את מצוקתם:

מצוקת חיילים רבים
50 הימים של המלחמה והימים שלפניה מנעו מהם בזמנם החופשי לצאת לעבודה להרוויח מעט כסף לתמיכה במשפחותיהם. ואלה נשארו במצוקה גוברת. צה"ל כמובן ענה לבעיה ופרש בפני הציבור את ההקצאות לתמיכה בחיילים מצוקתיים. אלא שנתונים אלה אינם תשובה לבעיה הקשה הפעורה לפנינו. עפ"י מידע של חיילות מש"קיות תנאי שרות הרושם הוא שלא פחות מ – 30 אחוז מחיילי היחידות הלוחמות הם מצוקתיים ברמה זאת או אחרת. ההקבלה לסטטיסטיקה הכללית על שיעור משפחות העוני שלהן יחסית יותר ילדים מאוששת את ההתרשמות הזאת. זה מצב אסור.

קרן סף לכל נולד/ת
לפני הרבה שנים עליתי לירושלים למיכאל ברונו שהיה נגיד בנק ישראל.
אמרתי לו שמוכרחים למצוא דרך לנתק את שרשרת העוני הבינדורי. איך? שאל. אמרתי לו: יש שתי אפשרויות: האחת - לייסד "קרן סף". כל נולד/ת המדינה תפתח עבורה/ו קרן (במקום קיצבאות הילדים) שאחרי השרות הצבאי תעמוד לרשותו/ה לדלג על סף הכניסה לאזרחות בחברה ולפעול בה במלוא הפוטנציאל. המהפיכה החברתית הזאת אומרת לבנינו ובנותינו: לא מעניין מי אתם ולא מאין באתם ולא מצבם הכלכלי של הוריכם. כל מה שיש לנו זה את ואתה. הנה צידה לדרך לממן את ההתחלה. הכסף הזה העומד לרשותכם אינו מתנה. מתנה היא השחתה. אתם תחזירו את הסכום עד גיל פנסיה. למעשה זו "פנסיה הפוכה". השני – להעניק לחיילים/ות בסוף השרות את קרן הסף כפנסיה הפוכה.

מחקר בדיקה לרעיון
אמר מיכאל ברונו, נגיד הבנק: זה רעיון בוא נבדוק. הלכנו והנענו את מכון ספיר באוניברסיטה תל אביב לבחון את ההצעה. מיטב הכלכלנים התגייסו אז למחקר. והתוצאה הייתה כי זה יכול לעבוד גם מבחינה כלכלית ובוודאי מבחינה חברתית כאשר מנתקים את שרשרת העוני הבינדורי. מיותר לספר לקוראים של היום כי לא היה עם מי לדבר בעניין לא בממשלת העבודה ובוודאי לא בממשלות הליכוד.

שכר לחיילי חובה
היום, משחלפו עשרות שנים מיום לידתו של הרעיון לנתק את העוני הבינדורי ומיום הפירסום החיובי להיתכנות הביצוע ע"י כלכלני השורה הראשונה, יש להתאים אותו לתנאים העכשוויים: לחוקק חוק פשוט ישר והוגן לשלם שכר לחיילי חובה. החברה הישראלית היום איננה יותר חברה מגוייסת – נאומיהם של מנהיגים ראשונים ושניים ושלישיים במילים גבוהות על הערבות ההדדית ועל הסולידריות אין להם קשר עם המציאות - זו חברה אידיבידואליסטית: וככזו מה זכותי ומה זכות ההורים מאז מלחמת העצמאות ועד היום להפקיע מבנינו ובנותינו וניננו שלוש שנים מחייהם ללא תמורה. בתנאי ההוויה הכלכלית והמוסרית המלאים את הארץ ההפקעה הזאת של שנים מהצעירים/ת ללא תמורה היא מעשה מכוער ולא הגון והוא כתם על ההוויה הלאומית.
אני מתפלל שיום אחד ייכנס חייל מתגייס בשער הבקו"ם ויאמר למפקד: המפקד אני לא אוכל להתגייס. אני מפרנס במשפחה ואין זכות מוסרית למדינה להפקיע ממני שלוש שנים ללא תמורה ולהפקיע ממשפחתי סיכוי להחזיק ראש מעל למים. ילך עד העליון.
זו דעתי ואני תומך בה!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל