חוק סדר וסגנון - התנסות בהבנת סדרי היקום

בני אדם המציאו דרכים שונות להסביר את החוקים והסדרים המנהלים את העולם. חיפושיי הובילו אותי לגבש תובנות שעזרו לי לניהול חיי

חוקי הטבע הנצפים על ידינו

כל ייצור ביקום נשמע לחוקים. ההבנה שכל הקיים נשלט על ידי חוק וסדר נשמעת מובנת מאליה, אלה שבמעשינו אנו עשויים להתפתות ולחשוב שאנו, בני האדם, יכולים לשלוט בחוקי הטבע. הסכמה בנקודה זו תהווה בסיס לחיפוש עצמנו ומקומנו בעולם.
האדם היוצר כלים מכשירים ומכונות מסוגל ללמוד את חוקי הטבע ולרתום אותם לצרכיו. בעשותו כך יש השוגים באשליה שהם מסוגלים לשנות את סדרי בראשית. בדיקה פשוטה מוכיחה שכל תופעה: פיזיקאלית, כימית או ביולוגית, ניתן להסביר על ידי נוסחאות. הנוסחה מסבירה את דרך התנהלות החוק אך אינה מסבירה את מקורה. חוקים נבראו על ידי כוח שלא ניתן להבין בשכלנו ואין באפשרותנו לתאר במילים. אנו יכולים לזרוע זרע, לגדל עץ ולקבל פרי טוב למאכל. מדענים מסוגלים לשנות את צבעו, טעמו ועונת הגידול אך אין באפשרותם לברוא את הזרע ע עצמו.
כל ייצור חי נולד, מתפתח ולבסוף עובר שינוי או טרנספורמציה. בכוונה לא אמרתי מת, התחושה שלי היא שהמילה מוות מציין אי קיום. באינטואיציה אני חש שהחומר איננו נעלם כי אם עובר שינוי. החיים, בתוכנו ומחוצה לנו קיימים בתנועה ובשינוי מתמידים. מסקנתי היא שהעולם מתקיים כתנועה מתמדת מאוזנת ומתואמת.
 

השגות הקדמונים

לא פעם, בהיותי באזור לא מיושב, חוויתי חוויה מרגשת, חוויה שאנו דרי הערים חסרים: להרים עיניים למרום ולחזות במיליוני כוכבים מנצנצים באור כחלחל. מה מחזיק אותם במקומם?
מאז ומעולם בני האדם מנסים להסביר את תופעות הטבע. בימים קדומים, לפני המצאת החשמל, כיפת השמיים היו גלויים. לאורם נוצרו אגדות ומיתוסים בהם אלים ומפלצות שלטו בבני אדם, ברצונם השפיעו טובות וברכות ובכעסם הביאו צער ואסונות. האם ההשראה בה מכוח עליון? מאלים או מיצורים על טבעיים?
תרבויות רבות השאירו לנו עדויות על הבנתם את היווצרותו וקיומו של העולם. בתצלום מצבת האבן שבהמשך מוצג המלך הכשי מילישיפק הראשון בטכס הקדשת ביתו לאל נניה. במצבה מגולפים השמש, סמלו של האל שאמאש, הירח סמלו של האל סין וכוכב נוגה סמלה של האלה אשתר. סמלים אלה היוו חלק חשוב בהווייתם של תושבי בבל.
 

חוקי הטבע הנצפים על ידינו

בדיקה פשוטה מוכיחה שכל תופעת טבע: פיזיקאלית, כימית או ביולוגית פועלת תמיד באותה הצורה ועל פי סדר קבוע.
אם אני מחזיק כוס זכוכית בידי ומרפה את אחזקתי הכלי ייפול, כאשר החפץ ייגע ברצפה הוא ישבר. צורת השבירה מותנית בטבעו של החומר. אבל אם אני שט בחלל, הכוס תרחף בחללו של כלי הטייס. אין זה אומר שחוק הנפילה נעלם, אלה שהמיקום היחסי תשפיע על התוצאה. סיר אייזק ניוטון האנגלי שהגדיר את הנוסחה המבטא את הצד הכמותי של חוק הנפילה אינו התיימר לדעת מהו הגורם לקיומו.
האם קרני השמש חמים? כל המשתזף על שפת הים ישיב בחיוב, אך בחלל, מקום בו צפיפות החומר קטנה מאוד, מעלות החום קיצוניים: חשיפה לקרני השמש תעלה את הטמפרטורה למאות מעלות לאומת זה, בצד האפל מעלות החום ירדו הרבה מתחת לאפס. זו אחת הסיבות שאסטרונאוטים חייבים ללבוש חליפה מיוחדת שישמור על חום גופם.
 

 

חוק ואיזון

לא קיימת התרחשות מקרית. כי אם הייתה קיימת הכוחות המנוגדים, מהם בנוי עולמנו, היו מתנגשים ביניהם ולא מאפשרים את קיומו. החוקים קיימים באיזון הקובע את שיעור ותדירות הופעתם. כלומר הכול יחסי ומתואם. מכאן הבנתי שאם האדם היוצר משנה את תנאי קיומם של צמחים או יצורים אחרים, הטבע תשאב לאזן את עצמה.
אחת הדוגמאות לשינוי קיצוני של הפרת איזון הטבע נעשה ביער האמזונס: חקלאים ברזילאים מצאו שהם יכולים לבאר חלקי יער נרחבים ולהפכם לשדות חקלאות. במשך מספר שנים הם קבלו יבולי שפע ובצידם רווחיים נעים. אולם אחרי שחומרי המזון בקרקע התכלו האדמה הפכה עקרה והשקעתם ירדה לטמיון. אומנם ניתן היה להוסיף דשן מלאכותי אך עלותו הופכת את השקעתם לא כדאית. התקווה להתעשרות מהירה נגוזה מהר מאוד. הטבע השואף לאזן את עצמו פועל בדרך כלל בניגוד לציפיות האדם החמדן. אם לא נביא בחשבון את החוקים המנהלים את האיזון הטעי תוצאות מעשינו עשויות להתגלות כהרות אסון.
גם קיומנו נשלט על ידי כוחות הטבע השואפים לאיזון. חוסר איזון בניהול חיי הפיזיים והרגשיים גם הם עשויים לגרום לצרות צרורות. הניסיון לימד אותי שרגשות שליליים, למשל, זוללים אנרגיה רבה. כל פריצת כעס מפר את האיזון של הגוף, החלקים היותר חלשים נפגעים והתוצאות לא נעימות. כאשר שאלתי את עצמי האם עלי לכעוס על הממשלה הפועלת, לדעתי, כנגד אזרחי המדינה החלשים התשובה הייתה שלילית. האנרגיה שאני השקיע כנגד מוסדות השלטון לא יואיל לשנות את המצב היא רק תגרום נזק לעצמי. אם כך מדוע אני חוזר ומתלונן, חוזר ומכלה אנרגיה חיובית לשווא? הסתכלות פנימה הראה לי שאין לי שליטה על תגובותיי. האם קיים תיקון למצב אבסורדי זה? בהחלט עלי ללמוד להשקיט את הלבה הרותחת הקיימת בתוכי. כיצד עושים זאת? קיימים אין ספור שיטות מדיטציה העשויים לעזור בתיקון המצב אך לשם כך היה עלי להגיע למצב הוויה חדש.
 

חלקיק האלוהים

בשנים אחרונות התבשרנו שבמאיץ אלקטרונים של CERN בשווייץ נמצא חלקיק יסודי חדש שנתן לו השם בוזוק היגס, על שם החוקר ששיער את קיומו. החלקיק, חסר מסה, אך בהיותו בסיס לקיום העולם החומרי כונה חלקיק האלוהים.
לשם מציאת החלקיק נחפרו מנהרות שאורכם מספר קילומטרים. במבצע השתתפו מאות מעדנים מהעולם והושקעו בו מיליוני דולרים. אני תמה כיצד קרה שהמדענים המכובדים לא שמו את ליבם לעובדה שחלקיק האלוהים נודע לפני אלפי שנים רבות על ידי אנשים שהתעמקו בהבנת כוחות הטבע.
בחיפושיי קראתי מאמר קצר בשם אנרגיה גשמית ואנרגיה רוחנית (המאמר נמצא באתר של המרכז הבינלאומי לקבלה הצפתית). כך נאמר שם:
"התיאוריות החדישות ביותר שואפות להעמיד את כל התופעות, האנרגיות והחלקיקים, על כוח יסודי ראשוני אחד, שבמופעים השונים שלו עם עצמו, מתמיין לעינינו הטבעיות כמרקם והמגוון האינסופי המוצג בבריאה. זו בעצם האמת שבאחדות הא-לוהית חובקת הכול, המוכנה ומזומנת לאשרר את תרגומה לשפת השכל האנושי : שפת הפיזיקה והמתמטיקה.
תורת הקבלה מציגה ומסבירה את סדר ההשתלשלות, ההתמיינות, ההתפתחות והצירופים שמובילים את כוחו האחד של הבורא, להיראות לעינינו כאוסף אינסופי של מקומות, זמנים, תופעות, חלקיקים וכוחות. יפה לראות את התאחדותו של המדע האנושי עם תורת הקבלה המקורית. התובנות החדשות מלמדות כי הקטן והגדול, הקרוב והרחוק, החזק והחלש, כולם ביטויים של כוח הבורא האחד והיחיד"
 

מה מנהל את חיינו

מסע החיפושים הובילה אותי למחוזות לא צפויים. לראשונה בחיי התברר לי שכל דעותיי, תפיסותיי ומקומי בחברה נקבעו בילדות. הקובעים היו הורי, מורי והחברה סביב. איש מהם לא שאל את הסכמתי ולא הסביר לי מדוע אני חייב להשתייך לדת הנוצית, היהודית האיסלם או כל דת אחרת אליה משתייכים הוריי. איש לא שאל את דעתי, כך נקבע, אין בי כל אפשרות הרהור. אלה אם כן מרדתי בהם.
בנעורי מרדתי בדעות המקובלות, הצטרפתי לקבוצות מורדים, כמובן שהשלטון לא אהב את מרדנותנו והראה את כוחו. תקופה זו עברה והמרד קיבל תפנית חדה: הרצון להצטרף לתנועה הציוני ולעלות למדינתנו הישנה-חדשה: לישראל.
הגורל זימן מפגשים עם ספרים ואנשים מהם קיבלתי השראה לשינוי יחסי של מצבי. יש יופי רב ברגעים בהם אור בהיר מאיר את חיינו.

סדרה זו של מאמרים הגיע לסיומה, במאמר הבא אנסה לגבש את התובנות שבהם.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל