נפגעי הבירוקרטיה כעם אלמן

הכתבה מתארת תחלואי הביורוקרטיה בארץ. חברת מבטחים אינה מכירה בתעודות רשמיות של מדינת ישראל כמו תעודת זהות ופספורט...

נפגעי הבירוקרטיה ברבבותיהם למרות היותם מסה עצומה של קהל הנם אלמונים, בודדים ומנותקים זה מזה, ואין ביניהם כל מכנה משותף, כך שאין בהם הכוח להפגין למחות או לצאת לרחובות. וכך מוצאת לה הבירוקרטיה מרחב פעולה פתוח להשתולל בו כאוות נפשה אין דין ואין דיין, אין מבקר ואין מתקן, וגם אם יש פה ושם קול זעקה בודדת, הרי זה כקול זעקה במדבר בבחינת יש קול ואין עונה, אין מקשיב, ואין איש שומע.

מעולם לא נעשה סקר כמה בני אדם קפחו חיים, או לקו בהתקפים כאלה ואחרים, או יצאו מדעתם, בשל בירוקרטיה פקידותית, טיפשית, ואכזרית, כאשר גלגלי הבירוקרטיה חבטו בהם וטלטלו אותם לכל עבר. חרקו שיניים נשכו שפתיים והרימו ידיים.

מעולם לא נעשה סקר כמה מיליארדי שח בוזבזו ומבוזבזים מידי שנה בשל בירוקרטיה מסורבלת טיפשית אנוכית מתנשאת הפוגעת בכל הליך ייעולי ומזבזת משאבי אנוש, זמן, וכסף לאין שיעור.

קיימים 3 סוגי בירוקרטיה:
1. הבירוקרטיה הטיפשית
2. הבירוקרטיה המובנית
3. הבירוקרטיה הכוחנית המתנשאת לאמור אנו הכוח המכופף ואתה החומר המכופף

הבירוקרטיה הטיפשית: זו שהפקידות לא מכירה עבודתה, לא נוהלים, לא הליכים, לא חוקים ולא זכויות האזרח, ואינה יודעת שתפקידה הוא לשרת האזרח הקטן, ולא לכופפו ולגלגלו ממשרד למשרד, מטופס לטופס, ממסמך למסמך, מחתימה לעוד חתימה ועוד . . .הפקידות הזו משיבה לפניית הלקוח בזה הסגנון "כן אדוני מה הבעיה שלך" כפתיחת מוצא שקיימת בעיה ושהבעיה של הלקוח, או שהוא הלקוח בעצמו הבעיה.

הבירוקרטיה המובנית: זו שאנשים לא כל כך חכמים, או לא כל כך מקצועיים, בנו נהלים והליכים מסורבלים בזבזניים לא יעילים, במקום הליכים פשוטים ברורים ומובנים לכל נפש, כך שהאזרח מוצא את עצמו לא אחת במבוך שאין בו מוצא, וגם הפקידות המטפלת לא תמיד יודעת מה המוצא, ואז באין מוצא שכזה מגיעה תשובת המחץ מול האזרח הנמצא במבוי סתום במבוך והמשווע לישועה "ככה זה אדוני אלו הנהלים".

הבירוקרטיה המתנשאת: זו הפקידות המורמת מעם ורואה עצמה כמנהלת על של לקולותיה היא תכתיב להם מה ואיך יחיו, היא תקבע אם חיים הם אם מתים, היא תקבע מתי נולדו ואיפה ואם בכלל נולדו? היא תקבע מה טוב בשבילו ומה ראוי לו.

כשעליתי ארצה לפני כחמישים שנה הפקידות הכוחנית המתנשאת רשמה לי בתעודת הזהות תאריך לידה 00.00.1948 למרות שבדרכון שלי מצוין תאריך לידה מדויק, שזה אומר אתה לא תגיד לנו מתי נולדת, אם בכלל נולדת, ורשמו 00.00 שזה בעצם תאריך בדיוני לא קיים. ומאחר ותאריך בדיוני זה לא קיים, שוב הפקידות המתנשאת קבעה שזה בעצם אמצע השנה. וכך כל האפסים שנקבע להם תאריך 00.00 שוב נקבע להם כבררת מחדל 07 החודש השביעי בשנה שזה אמצע השנה. ולא משנה מה תאריך הלידה המדויק שלך. אנו נקבע לך מתי נולדת.

לימים כשעמדתי על דעתי טרחתי טרחה שנכפתה עלי והוא להסדיר תאריך לידה עדכני אמיתי תואם המציאות, וכמובן נדרשתי להצהרת נוטריון בכתב, ולהצהרה במשרד הפנים וחתימות על טפסים כאלו ואחרים, מה שכרוך בטרחה לא קטנה ובעלות כספית. לולא הבירוקרטיה המתנשאת, לו טרחו בשעתו לרשום תאריך לידה כמצוין בדרכון כל זה היה נחסך ממני וגם נחסכת עבודה מהפקידות, אך אני האזרח הקטן כקש נידף, כפוף ומכופף לכל גחמות הבירוקרטיה והם הם אשר יקבעו את איכות חיי.

חלפו שנים ואנוכי שהייתי נער כבר זקנתי, והגעתי לפרקי. פרק הפרישה לגמלאות. ושוב שומו שמים בבואי להסדיר עניינים אלו ואחרים בטרם פרישה נאמר לי ממבטחים כי התאריך המצוין לפרישה הנו החודש השביעי ולא השני כמצוין בתעודת הזהות. האאאא! How come. איך? שאלתי! הרי יש ברשותי מסמך רשמי של מדינת ישראל והוא תעודת הזהות ושם מצוין התאריך המדויק. כן אבל אצלנו רשום החודש השביעי. וזה מה שקובע.
- מה עושים? אני שואל!
- תעביר לנו מסמך המציין תאריך הלידה שלך כמו תעודת לידה.
- העברתי להם תעודת לידה,
- התעודה רשומה בערבית ואנו לא מבינים ערבית. כך שלא נוכל לקבוע לפי זה.
- השפה הערבית שפה רשמית מה הבעיה? אין בנמצא מי שיתרגם תאריך לידה?
- אתה האזרח תעביר לנו תרגום מנוטריון + הצהרת אמת
- העברתי להם פספורט טוניסאי ובו רשום תאריך הלידה המדויק.
- לא! גם זה לא מספיק.
- אז מה כן מספיק? תרגום של תעודת הלידה דרך נוטריון. + הצהרת אמת
- ואז העוול יתוקן? תאריך הלידה יתוקן?
- לא! לא בטוח הוועדה תשב ותחליט! שזה אומר גם לאחר הצגת כל המסמכים שנתבקשתי לא בטוח שהתאריך יתוקן.

פניתי לחבר קרוב לשאול בעצתו לאמור מה עושים במקרה כזה, אני אמור לפרוש מהעבודה, קרי להפסיק לקבל משכורת, ומאידך לא אקבל קצבת הפנסיה בחודשים בין פברואר ליולי, חברי נאנח אנחה עמוקה ואמר מה אומר לך ידידי אפשר למות מהבירוקרטיה המטופשת המתנשאת אומנם צרת רבים אינה נחמה אך צרתי גדולה משלך.וכך הוא מספר לי:
"אני כאזרח אמריקאי מחויב בהגשת דוח שנתי לשלטונות המס האמריקאיים, וכך אני נוהג לעשות מידי שנה בשנה, אלא שהשנה הדוח הוחזר לי בציון הסיבה "הנישום מת" לך עכשיו תוכיח שאתה חי. אתה יודע מה זה? אכן צרתו גדולה משלי אני לפחות נולדתי חי וקיים רק יש לעדכן תאריך הלידה, והוא לך תוכיח שאתה קיים שאתה חי. ובכלל אם אתה מת איך תוכיח שאתה חי?

וכך באין מושיע פניתי למשרד האוצר שוק ההון הביטוח והחיסכון – תלונות הציבור, ולמבקר המדינה. ממבקר המדינה קבלתי הודעה שתלונתי התקבלה ובטיפול, ממשרד האוצר לא קבלתי מענה, וכך אני נכנס לעוד חזית בירוקראטית שראשיתה ידוע וסופה מי ישורנה.

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל