בצפורניים שלופות נגד יורשיו של נתן העזתי

א. רעיון ההתנחלות מונע ע"י אותה צורת חשיבה שהניעה את נתן העזתי לראות בשבתאי צבי משיח. ב. עלינו להיזהר בלשוננו- כאשר אדם מוגדר כבוגד, הרי פסק וגזר הדין די ברורים. ג. גם לזילות הלשון יש אופי של בורמרנג שעלול לחזור לבעליו... ד. אנחנו עם קטן, יש לנו הרבה אויבים, הבה נעשה מאמץ למנוע שנאת חינם.

בצפרניים שלופות כנגד יורשיו של נתן העזתי

המתנחלים ותומכיהם מתקוממים כנגד מה שנראה להם כבגידת השמאל.
הסיבה: אירגוני שמאל נעזרים במדינות זרות כדי לנסות להיאבק בהתנחלויות.
לכאורה זעם הימין מאד מוצדק.
אך אנו אנשי השמאל מרגישים שהימין גונב לנו את המדינה. הרי כל טעם קיומה של מדינת ישראל היה רציונלי! אנו חוששים לגורלה של מדינת ישראל כי לדעתנו ההתנחלויות גורמות נזק אדיר לקיומה ולבטחונה של מדינת ישראל, ולא פחות מזה- ההתנחלויות הן וולגריזציה של היהדות. ההתנחלויות גורמות לנו לשחק על אותו מגרש ובאותם כללי משחק של הערבים!
לכן אנו מבקשים עזרה גם ממדינות שהן ידידותיות לנו, כדי שהן תעזורנה לנו כנגד אלה שנושאים את שם היהדות לשווא. בהקשר זה חשוב להזכיר שהיהדות החרדית מתנגדת לזרם הלאומני דתי.
בתורתנו נקבע " ייהרג ובל יעבור" לגבי שפיכות דמים.
לכן מי ששולח יהודים למשימה שאיננה בגדר מלחמת מצווה ואשר כתוצאה ממנה יישפך דם נקיים- הוא רוצח בשגגה


.למסקנה גם לפי הרמב"ן הכיבוש לא מהלך ניסי, אלא הוא מתבצע בפעולה של בני אדם ע"י קניית קרקעות והתנחלות בפועל. גם לפי הרמב"ן אם בעקבות ההתנחלות המותרת באים אויבים להורגנו, מותר ומצווה להשיב מלחמה. מכאן אין איסור להלחם מלחמות ישראל של ימינו למרות שפיכות דמים וסכנת נפשות. אלא מצווה להציל את עם ישראל מן האויבים הבאים עלינו לכלותינו. 

בברכה,

חיים בריסק
התשובה התקבלה מהרב חיים בריסק 
בתאריך כ"ד תמוז תש"ע


אני כותב את דעתי, מנקודת מבט חרדית. מנקודת מבט זו, אלו הם המושכלות הראשונים: האידיאולוגיה המתנחלת היא מורדת באומות, פרויקט משיחי של כוחי ועוצם ידי, מחבלת בשלום ויש בה אשמה בשפיכות דמים. הייתי מסכם את תרומתו של מפעל ההתנחלויות לאומה היהודית, בשלוש מילים – דם, יזע ודמעות. והם עוד אוהבים לדבר על אהבת חינם.
לאחר מושכלות אלה, אנמק את דברי: האידיאולוגיה של המתנחלים היא שכיבוש ארץ ישראל דוחה פיקוח נפש. עיוות ערכים יהודי זה, המציב את האדמה מעל האדם, הוא הגורם לכך שהמתנחלים הם הדבר הנפיץ ביותר במזרח התיכון, תוך סיכון האומה היהודית.
לכתבה הראשונה בסדרה: צריך להיכנע לחמאס עכשיו
לכתבה השנייה בסדרה: תהיו חרדים ותשתקו
כי לדידם, לעולם לא ייכון כאן שלום, עד כיבוש ארץ ישראל השלמה, ועד ההשלמה של אויבינו עם אתגר יהודי זה. בכל מקרה, לעולם לא יוחזר שטח מחבלי הארץ, גם תמורת שלום אמת. באידיאולוגיה מוטעית וקנאית זו, המתנחלים דומים, להבדיל, לחמאס, שאף הם אוסרים על ויתור חבל ארץ כלשהו מכוח דתם. גם במחיר מסירות נפש. אלא שהמתנחלים מוכנים לא רק למסור את נפשם למען ערך משיחי זה, אלא למסור גם את נפשותיהם של אחרים.
• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אידיאולוגיה זו יצרה שבר דתי אצל המתנחלים. הם שמו דגש על מצות יישוב הארץ, כערך מרכזי, המלהיב לגביהם הרבה יותר מלימוד תורה, והפנו לכך את כל המשאבים והעשייה. זו גם הסיבה שקיים חילון גדול בקרב המתנחלים. תופעה ההולכת ומתרחבת. כי דור המתנחלים החדש כבר נולד אל תוך חלום שמומש, עומד ניצב בפני ריק, ונשאר מרוקן מכל תוכן רוחני אחר. הוא כבר נולד אל החלום ושברו.
זהו קטע ממאמר של עו"ד דב הלברטל [חרדי] בכיכר השבת
אשמח להעביר גם את היתר...

אך היות ואנשי ימין מאשימים את השמאל בבגידה, מרים אני את הכפפה וטוען שלא השמאל-אלא רבני המתנחלים הם הבוגדים- הם בוגדים בתורת ישראל.
תורתנו אוסרת על שפיכות דמים ואם הם עושים זאת בשם הדת, הרי הם בוגדים בדת היהודית
התורה רואה באדם שלא עשה ככל יכולתו למנוע את הרג זולתו כרוצח בשגגה.
לא ציצית ולא תפילין הם העיקר! העיקר הוא לשמור על העולם שהאל ברא!
חפזונם של המתנחלים להתיישב בכל מקום בא"י, מביא לחיכוך עם הפלסטינים, כתוצאה מכך לא פעם נוצרת הסלמה בסכסוך , ונהרגים יהודים. כנראה שרבני המתנחלים העדיפו להדחיק את עובדת הנורמות הרצחניות של הערבים, לא רק כנגד יהודים -אלא בראש ובראשונה בינם לבין עצמם. אני רוצה לקוות שאילו הרבנים היו מודעים לזאת הם היו יותר נזהרים , כי נשים וילדים שנרצחים בידי פורעים, אין הם נופלים במלחמת מצווה.
מלחמת מצווה מוגדרת היטב. ולא זו בלבד אלא שרבני הימין גורמים לפילוג יתר של העם כאשר הם כופים על אנשי השמאל לגבות אותם. ומה הפלא שמחנה השמאל סולד מהימין.
לא אין זו שנאה עצמית- זהו תעוב כלפי מי שכופים עליו לקחת חלק במעשי אלימות שכל כולם אינם אלא פרי פרשנות חד צדדית של חלק מהיהודים הדתיים.
אבל טיפ -טיפה הסטוריה:
מניעי הציונות היו לאפשר ליהודים קיום בבטחון פיזי וכבוד.
וידוע שאילו שערי האמריקות לא היו ננעלים בפני הגירת יהודים, הרי שרוב היהודים [ גם הדתיים] היו מהגרים לצפון אמריקה ולדרומה.
בוגרי ישיבת מרכז הרב שחונכו ברוח הפרשנות, המדרשים והקבלה מבית המדרש של האב והבן קוק, פרשו את תוצאות מלחמת 6 הימים שהנה הגיעו פעמי המשיח. זו ההזדמנות שלה הם חיכו !
עליהם לעשות מעשה וליישב את חבלי הארץ ששוחררו.
ואח"כ בהמשך לא חסרו רבנים שימשיכו במלאכת הפרשנות והדרשנות ונעזרו בגימטריות כדי להוכיח שאכן הגיע הזמן בו על עם ישראל להאחז בכל מקום בארץ המובטחת.
2 פגמים היו לגישתם:
האחד בטחון היתר- לא היה כל מקום לספקות או לפקפוקים.
הם כלל לא נתנו דעתם על כך שהפרשנויות הנסמכות על מדרשים וקבלה עלולות להיות שגויות ומטעות.
הם העדיפו להדחיק ולשכוח את הלקח שעם ישראל היה אמור ללמוד ממקרהו של נתן העזתי!
הם לא רצו להבין שאין כאן מירווח לתיקון טעויות, התנהלותם גורמת למעשים בלתי הפיכים, במובן זה שמה שנראה למתנחלים בסה"כ כמימוש מצוות ההתישבות בא"י, לערבים נראה כדחיקת רגליהם.
הערבים מתקוממים, ואז נגרמת הסלמה שכתוצאה ממנה נהרגים יהודים.
אמנם המתנחלים לא התכוונו לכך- אבל מבחינתם הנרצחים מתו על קדוש השם והארץ.
וזו כמובן סיבה טובה להקים עוד ישוב.
כתוצאה מכך אנשי שמאל, נקראים למילואים כדי להגן על מתנחלים. על אף שהם התנגדו לישוב א"י מעבר לגבולות תש"ח. ומשום מה אין זה מגביר את חיבת אנשי השמאל שגוייסו למתנחלים...
סרבנות הימין לפנות התנחלויות מונעת הידברות כנה עם הפלסטינים- מבכיר לשעבר בשב”כ [דתי!] יודע אני שבקרב הפלסטיינים יש מיגזר שמאד רוצה בשלום איתנו, וכן, יש הרבה פלסטינים שרוצים לגרשנו מכאן.
אינני תמים ואני יודע שגם אם תפנו את כל ישוביכם מיו"ש, הרי במקום להשלים עם קיומה של מדינת ישראל, יהיו פלסטינים שיגידו שפינוי זה אינו אלא "אתחלתא דגאולה " שלהם ואם הם ימשיכו ללחוץ אז היאהוד יפנו את כל פלסטין...
התנהלות כזו בוודאי שאינה אלא תמונת ראי של התנהגותכם היום .
אבל- נאמר במשלי: בתחבולות תעשה לך מלחמה- ואני מאמין שבתחבולות תעשה לך שלום.
ותרשו לי לצטט כאן מאמר שכתבתיו לפני כשנתיים: והנה מה שלמדתי מר' מאיר ליבוש וייזר[המלבי"ם] שהיה מפרשני המקרא האחרונים במאה ה 19:
"תחבולות שורשו מעניין חבל, שקושר כמה חוטין זה בזה לעשות ממנו חבלים, וכן יקשור כמה היקשים או עצות וירכיבם זה על זה...”
תחבולה  דומה ל חֶבֶל:  כוחה של התחבולה הוא לא בכל רעיון בנפרד,  אלא בשילוב של כל הרעיונות,  המכסים את כל המקרים האפשריים;  גם  החבל  מורכב מסיבים דקים,  וכוחו נובע לא מכוחו של כל סיב בנפרד אלא מהשילוב ביניהם: "
במקרא מופיע פעמיים המונח  חבל  במובן של חבורה  [שמואל א'  ומלכים ב']
לקראת סיום אני רוצה לאתגר את הציבור הדתי ב2 שאלות :
1] מהו ההבדל בין מקור הסמכות של יהודי דתי, לנוצרי ולמוסלמי ?
לענ"ד- בני 3 הדתות שצוינו כאן על כל פלגיהן מתבססים רק על מסורת וציות לחכמים קדומים ולספרי קודש.
האם יש לכם דרך לוגית להוכיח שאמונתכם היא הנכונה, ובני האמונות האחרות שוגים?
2] על מה מתבססת אמונתכם שהאל הינו כל יכול?
ועכשיו ממש לסיום -ראו חברים, אישית ממש אינני שוטם אתכם, אני יודע שהינכם אידיאליסטים.
מבחינתי- אתם תינוקות שנישבו , ובכל מקרה דרך התקשורת הזו גורמת רק להקצנה, ואין אנו רואים את האדם שאיתו השיח מתנהל.
לדעתי דווקא משום שאנו עם קטן, ועומדות בפנינו מטלות לא פשוטות, הבה ננסה לגשר על הפער במקום להעמיקו.
מה דעתכם?

 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל