נקודה שבועית "חג הסוכות"

הסתיימו להם הימים הנוראים בתקווה שתפילות כל בית ישראל התקבלו בכיסא הכבוד. אחד המשפטים שחזרו על עצמם בכל תפילה בראש השנה וביום הכיפורים התייחסו לאחדות עם ישראל: "ויעשו כולם אגודה אחת, לעשות רצונך בלבב שלם"

: אתרוג, לולב, הדס וערבה,

הסתיימו להם הימים הנוראים בתקווה שתפילות כל בית ישראל התקבלו בכיסא הכבוד.
אחד המשפטים שחזרו על עצמם בכל תפילה בראש השנה וביום הכיפורים התייחסו לאחדות עם ישראל: "ויעשו כולם אגודה אחת, לעשות רצונך בלבב שלם" - לכולנו כמיהה וציפייה שתגיע האחדות של עם ישראל כדי לעשות את רצון ה' בלבב שלם.
בחג הסוכות שמגיע אלינו בימים אלה,אנו מביאים על ידי מצווה את הרצון למימוש רוחני של הרצון לאחדות כל עם ישראל - מצוות ארבעת המינים.
מצווה זו, בה אנו נוטלים בשתי ידיים צמודות זו לזו את ארבעת המינים: אתרוג, לולב, הדס וערבה,
מסמלת עבורנו את הצורך בחיבור כל חלקי עם ישראל. כל אחד מהמינים אותו אנו נוטלים מסמל קבוצה שונה בעם ישראל: האתרוג שיש בו טעם וריח מסמל את אותם שלומדים תורה ועושים מעשים טובים, הלולב מעץ התמר ויש בו רק טעם מסמל את אותם האנשים שלומדים תורה אך אינם עושים מעשים טובים, ההדס שיש בו ריח מסמל את אלה שעושים מעשים טובים אך אינם לומדים תורה, והערבה שאין בה לא טעם ולא ריח מסמלת את אלה שאינם לומדים תורה ואינם עושים מעשים טובים.
כשם שאת ארבעת המינים נוטלים תמיד כאשר הם מאוגדים יחד, כך גם הקדוש ברוך הוא לא מוותר לרגע על אף קבוצת אנשים ותמיד אוגדם ביחד כי רק כך אנחנו גוף אחד שלם.
על ידי אחדות זו אנו יכולים להביא לידי ביטוי את החוזק שלנו באמונה ובביטחון בה' ולצאת מבית הקבע שלנו אל הסוכה הארעית. אנו שמים ביטחוננו בבורא עולם שלמרות שסביבנו רק דפנות דקים וקלילים ואנו יושבים תחת סכך העשוי מענפים פשוטים אנו יודעים שה' מגן ושומר עלינו.
זהו למעשה חיבור בין ערך הביטחון בה' שמתבטא בישיבה שלנו בסוכה עם הרצון לחיבור ואחדות עם ישראל.
נקווה ונתפלל שנזכה לראות בכל יום ויום בשנה את אחדות עם ישראל וכמובן שתמיד נדע לבטוח בו.

חג שמח!


תודות : לצחי מיכאלי

"חוויית השבוע שלי" http://2all.co.il/web/Sites13/hy3/


לע"נ יעקב בובר, שבתאי טורס, שמואל פולק ואברהם פישר שנפלו במלחמות ישראל והיו נצר אחרון למשפחתם
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל