התחדשות

איך עושים "לך לך" ממצב של תקיעות?

בס"ד
התחדשות התעצמות פנימית והגשמת פוטנציאל


"אני מרגיש תקוע, שום דבר לא זז בחיים שלי, נמאס לי מהכל, אני מיואש", אמר חיים, בשנות הארבעים לחייו והבעת פניו ענתה בו שאכן כך הוא חש.
פעמים רבות מספור שמעתי משפטים כאלו ודומיהם ובכל המקרים היה ברור כשמש שהאדם שלפני הוא אדם ברוך כישרונות ומבריק. הכיצד?
אילו נכון הדבר, היה צריך כבר לבטא את יכולותיו. והצדק עמכם: כך אומר ההיגיון הצרוף.
אך לא ההיגיון מנהל את האדם, אלא דפוסי החשיבה והאמונות הפנימיות שלו, שהם לא הגיוניים!
חיים למד לאורך שנות ילדותו שהוא ילד דחוי ולא מוצלח. יש לו ליקוי למידה והפרעות קשב/ריכוז, והוא לא היה מהתלמידים הבולטים, בלשון המעטה. כל קורס או לימודים שהוא התחיל, הוא לא הצליח לסיים, ומצא עצמו במחצית חייו עובד בשכר נמוך ביותר ולא מצליח לפרנס את משפחתו. גם הזוגיות מושפעת מתחושת הכישלון, ואין פלא שהוא מרגיש לכוד בסבך שאינו יכול להשתחרר ממנו.
בפרשת "לך לך" מלמד אותנו אברהם אבינו ע"ה שאיננו עבדים אלא להשי"ת, שהטבע הטבוע בנו, הוא לא גזירה משמיים. הוא שיסד את עמוד החסד בעולם, פועל בניגוד למידתו ויוצא למלחמה עם המלכים ומנצח אותם .מלחמה היא לא טבעו, אך כשצריך, הוא יודע גם להילחם (גם בניסיון העקידה פעל בניגוד לטבעו) אך הוא לא מתבלבל מהניצחון ובתקיפות, לא מוכן לקחת "מחוט ועד שרוך נעל" ממלך סדום, שלא יאמר "אני העשרתי את אברהם". מטרת המלחמה היתה לשחרר את לוט, וברגע שהושגה, הוא חוזר למקומו.
אאע"ה מלמד לעשות "לך לך". מארצך – מהארציות שבך, ממולדתך – מהטבע המולד שלך, ומבית אביך – מההטבעה של בית אבא, ההשקפות והדעות שאינם שלך. הוא עוזב את המוכר והידוע, אל עבר הלא-נודע, איננו יודע היכן הארץ "אשר אראך". הוא יודע דבר אחד: שהוא לא יודע, ושיש מעליו מישהו שיודע ומוביל אותו. הוא משעבד את רצונו לרצון בוראו, וכך זוכה בהתחדשות, התעוררות והתרעננות. הוא עומד בכל הניסיונות שהקב"ה מעמיד אותו וזוכה להיות אבי העם הנבחר, וכך מקבל גם עושר רוחני וגם חומרי.
לעומתו, נמרוד (בפרשה מופיע כאמרפל) מייצג את ההשקפה של "כוחי ועצם ידי", יודע שיש בורא אך מורד בו. במקום התעצמות פנימית, הוא מחפש את העוצמה החיצונית, כיבוש וגזל.
דרכנו, כבנים של אברהם, היא הדרך של ההתעצמות הפנימית, תוך הכנעה לרצון הבורא. עלינו להכיר בכוחות הפנימיים העצומים החבויים בנו: כשרונות, יכולות, פוטנציאל. הכרה מתוך ידיעה שאלו כלים שהבורא נתן לנו כמתנת חינם להגשמת עבודת השם שלנו בעולם.
כלים אלו יכולים להתגלות במלוא הדרם, כשנסכים להסיר מתוכנו ספיקות, פחדים, יאוש ורפיון ידיים, ונתחבר לאמונה השלמה שהקב"ה נתן לנו מתנות כדי שנקדש בהם את שמו בעולם, והתוצאה תהיה הגשמה אישית שלנו.
נכתב ע"י ד"ר אהובה ניסן, פסיכו-כירולוגית ומאמנת להעצמה אישית-זוגית-משפחתית
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל