סיכומים לספר "הנתיב להתמרה עצמית" – מאת אווה פיירקוס

הקשיים של חיינו הם בעצם מתנות שאנו מקבלים, כדי להשתפר, כדי להתחזק, כדי ללמוד את האמת על עצמנו. בדיוק כמו שהגוף שמנסה לרפא את עצמו הופך חולה וחלש, ככה גם האדם שנתקל בקשיים צריך להבין שזה לטובתו! הרגשות החיוביים זה השער שלנו לצאת מהרגשות השליליים השוכנים בנו. להרגשות החיוביים נגיע רק דרך הרגשות השליליים – וכך נוכל להתפטר מהשליליים.

1. מבוא

הנתיב להתמרה עצמית, שהוא בעצם תקשור שמועבר ע"י מדריך שהעולם הבא, הוא דווקא ספר מאוד מעשי ואפילו יש בו פסיכולוגיה רבה.
ביסודו טוען הספר, שהרע הנמצא בתוכנו, הוא אנרגיה זהה לאנרגיה הטובה ויש פשוט להתמיר אותה לכזאת. הדרך לכך היא לא להתעלם מהרגשות השליליים ולנסות לברוח מהם לתוך העולם החומרי של החושים – אלא להיפך – להתמודד עם הרגשות השליליים והכאב הנלווה אליהם. בכך מבטיח הספר שנהפוך לאנשים שיוכלו ליהנות מהחיים ולהגשים את עצמם בצורה הנעלה והרוחנית ביותר. לזה, כאמור נגיע, לא דרך מציאת דרכים חלופיות ועקיפת המכשולים הנפשיים במצויים בנו – אלא להיפך – דווקא דרך גילוי כל התכונות הרעות שלנו והתמודדות עם הסבל והכאב שהן גורמות והכרה בהן – רק בדרך זאת נמצא את הדרך אל האושר והרוחניות העליונים, שיחזיקו מעמד וישנו את חיינו לתמיד.
בראש העצות שהספר נותן לאדם כדי להתגבר על בעיותיו, הוא מעמיד את החשיבות העליונה של האמת בחיים. כל מי שמנסה לזייף, להעמיד פנים – כל מי שלא ניגש לטפל בדברים הכואבים והקשים ומנסה לעקוף אותם – סופו להיכשל, הוא לעולם לא יוכל להגיע לאושר האמיתי העליון!
השקרים שאדם עשה בנפשו, נבעו מטעויות בתפיסת המציאות שחווה. אולי זה ילד שלא הבין נכונה את דרך החיים הנכונה, שנתפס לדעות קדומות ושגויות כלפי עצמו וכלפי העולם. הפיתרון הוא תמיד בחקר העניין ובגילוי האמת – והאמת היא תמיד משחררת ומרפאה!
הקשיים של חיינו הם בעצם מתנות שאנו מקבלים, כדי להשתפר, כדי להתחזק, כדי ללמוד את האמת על עצמנו. בדיוק כמו שהגוף שמנסה לרפא את עצמו הופך חולה וחלש, ככה גם האדם שנתקל בקשיים צריך להבין שזה לטובתו!
הרגשות החיוביים זה השער שלנו לצאת מהרגשות השליליים השוכנים בנו.
להרגשות החיוביים נגיע רק דרך הרגשות השליליים – וכך נוכל להתפטר מהשליליים.
תחושת החולשה מביאה אתכם להכיר בעוצמתכם
תחושת הכאב מביאה אתכם להרגיש את ההנאה והשמחה
תחושת הפחד מביאה אתכם לביטחון והרגשת ההגנה שלכם
תחושת הבדידות מביאה אתכם להשיג אהבה, הגשמה וחברות.
בדידות זה הרגשה שלילית פנימית, שפותחת את השער שלנו לפעול כדי להשיג הגשמה, אהבה וחברות.
הרגשות הייאוש בעצם אפשר נועדה כדי להגיע דרכה לתקווה אמיתית מוצדקת.
ואחרון: קבלת החסכים של ילדותכם מביאה אתכם להגשמתכם כעת, כלומר ההרגשה שהייתם ילדים מסכנים מאפשרת לכם להיות מבוגרים מוצלחים ומאושרים.
אתם צריכים לא לברוח מהבעיות שלכם, לא להתעלם מהכאב אלא להתמודד אתו, עצם הבריחה מהכאב מרחיקה אתכם מהאושר שאתם יכולים לחוות
אם תיכנסו ללב הכאב, ללב הבעיות שלכם, ולא תברחו מהם, תבינו שהחוויות באות ללמד אתכם דברים – אז במקום לברוח מהכאב, פשוט חוו את הדברים!
בסופו של דבר האושר יבוא, אם תתמודדו עם הכאב, בסוף יבוא אושר עילאי, אושר שאתם כרגע לא מוכנים אליו. לא פעם אתם בורחים מהרגשות לחוויות חזקות חיצוניות – שלא עוזרות לכם להיפטר מהכאב והחסימות שלכם!
אתם מושפעים מדברים תת הכרתיים – אולי אתם מקריבים את הצניעות שלהם, בשביל למצוא חן בעיני הסביבה, ובעצם בפנים אתם מרגישים חרדה. דווקא אי התחזות וניסיון למצוא חן בעיני אחרים, תהפוך אתכם להיות אמיתיים ומושכים יותר גם בעיני אחרים. זאת גם הדרך למשוך שפע לחייהם – ולהעלים בדידות.
למעשה כל הפגיעות בילדות שלנו נשארות, כמו הכאב של מוות אדם יקר לנו, בלב שלנו ומשפיעות על חיינו. אנו נצמדים לכאבי הפגיעה האלו ומנסים בבגרותנו להתמודד איתן בזה שאנו יוצרים מצבים דומים, מתוך מחשבה מוטעית שככה נוכל להתגבר על כאב הילדות. זאת אשליה מרה, שכן הדרך היחידה להתמודד עם כאב זה היא הכרה בו ולא בריחה ממנו, כפי שאנו עושים כל חיינו. אנו רדופים בכאבים הישנים ומחפשים את המרפא בשחזורם. למעשה על ידי איתור הבעיות הנוכחיות שלנו, שהן ממש ראי של בעיות הילדות, אנו יכולים לחשוף את מקורות הפגיעה בנו בילדות. ייתכן שהורינו לא התכוונו לפגוע בנו, הם לא היו פשוט מספיק בוגרים כדי להעניק לנו את האהבה הראויה ואנו הרגשנו את הזיוף שבאהבתם. ייתכן שאנו שימשנו להם צינור דרכו ניסו לנקז את הבעיות שלהם עצמם, והפכנו כלי להתמודדות שלהם עצמם עם בן הזוג ועם אחרים.
בספרו מרשמים לחיים מספר ד"ר ברנס, אחד מאשי הרוח הגדולים בארה"ב, על אדם שבשדה התעופה התחיל לצעוק עליו בלי כל סיבה. "אני מצטער שלא אהבו אותך", ענה לו ד"ר ברנס, "אבל אני אוהב אותך!" ד"ר ברנס זיהה את הסיבה האמיתית לכעסו של האיש, סיבה שגורמת גם לנו, בעת בגרותנו לכעס ולפחדים, והיא חוסר האהבה והחסך שסבלנו מהם בילדותנו. אלו דברים שנסתרים מאתנו, שלא היינו מעולם מודעים להם. בתור ילדים לא ידענו מה אנו כן צריכים לקבל ומה החסירו מאתנו. גדלנו מתוך הרגשה שהאשמה בנו בגלל הרגשות השליליים שהרגשנו.
כחלק מתהליך הגדילה התינוק והילד חייבים להפעיל את הצדדים הגופניים על מנת לחזק אותם, כמו גם את האספקטים השכליים. הילד עושה המון שגיאות בתהליך למידה של נכון ולא נכון. כך גם לגבי הצד הרגשי. הילד חייב לפתח את הצד הזה ולא להתנגד לרגשות שלו. ההסתגרות והימנעות מרגשות, הנובע מפחד של תגובת הסביבה, יצרו אצל הילד חוסר אפשרות גם לקבל רגשות של חיבה ואהבה מהסביבה. הילד יהפוך להיות תלוי בסביבה, משתוקק לאהבה, אבל אינו יכול לקבל אותה בגלל שהוא סגור ולא מוכן לתת אותה.
את הרגשות הלא בוגרים שלכם אתם לא צריכים להפוך לרגשות שונים. אסור לכם להדחיק אותן ולהחליף אותן ברגשות המקובלים. עליכם להעלות אותן על פני השטח ולהתמודד אתן, בלי לעשות נזקים ולהתפרץ. עליכם להתעמת עם הרגשות השליליים שלכם – ולהתמיר אותן בתהליך מודע לרגשות חיוביים.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל