על יצחק רבין שנרצח על היושר והשלום

לאחר שעו"ד יובל אלבשן למד בהרצאה בבי""ס דתי בירושלים שהרוצח אמיר גובר באהדה לו על האהדה לרבין הנרצח, אני רוצה לספר משהו על יצחק רבין ממגעים אישיים אתו, עם התכונה הנדירה שמנהיג בא ופועל אתה.

על יצחק רבין שנרצח על יושר ושלום

על יצחק רבין שנרצח על יושר ושלום
צבי י' כסה

אני רוצה לספר משהו על יצחק רבין ממגעים אישיים אתו, עם התכונה הנדירה שמנהיג בא ופועל אתה.
לאחר שהמחאה הציבורית אילצה את גולדה ודיין להתפטר על הטעות הנוראה שעוללה עלינו את מלחמת יום כיפור, נבחר רבין לראשות הממשלה לקדנציה הראשונה שלו.
בחודש ספטמבר 1976 באתי אליו ואמרתי לו: אתה ומפלגת העבודה עומדים לעוף בבחירות הקרובות. שאל מדוע. הקדמתי לומר לו שזו לא תהיה אשמתו כי כבר ב – 1954 בדיון שהתקיים (במועצה של קיבוצים) העזתי, למחאת השומעים הנמרצת (פנחס לבון שהיה גדול הנואמים עשה ממני עפר ואפר על הדברים), לומר כי בתוך עשר או עשרים שנה יעיפו אותנו מהשלטון בגין תהליך הקליטה של העלייה הגדולה של שנות ה – 50. אח"כ הרציתי בפניו את השגותי מדוע התהליכים החברתיים והפוליטיים מוליכים לאותה תחזית.

רבין שמע ברצינותו הידועה ושאל מה לדעתי צריך לעשות. אמרתי לו מספר דברים. והוא סיכם: שב יחד עם עמוס ערן (מנהל הלישכה, אז) ותכין תזכיר לתוכנית פעולה בתחום החברתי והכלכלי. וכך היה. כעבור שלושה שבועות באתי בשבת אחה"צ לביתו בתל אביב ופרשתי גיליון מפורט של תכנים ותוכנית פעולה. רבין שמע, שאל, העיר הערות. ואז "יצא הרבין" הוא הניף את שתי ידיו לצדדים ואמר: תשמע, בענייני ביטחון אני יודע איך להפוך רעיון או עצה לתהליך וביצוע. בענייני חברה זה קשה לי.

זה הביטוי שלי "יצא הרבין" – מי מכיר מנהיג שביושר כזה מעיד על עצמו. בקדנציה השנייה הוא כבר עשה מעשים חברתיים ותשתיתיים מרשימים כי הוא ידע ללמוד (בכדורי, ביה"ס הכי אליטיסטי ביישוב הוא קיבל פרס הצטיינות).

בקדנציה השנייה שלו הזדמנתי אתו למקום שאפשר היה לדון בנושאים אסטרטגיים. הנושא הראשי היה עניין הגרעין האיראני במרחב. ראה"מ היום מציג כאילו הוא הראשון לעניין הגרעין האיראני. ולא היא. אני באותה הפגישה הצעתי לו הצעה שהגיב עליה ב- "אסור דיבור כזה". והבנתי את האסטרטגיה שלו שישראל צריכה בעניין האיראני להיות מתחת לרדאר. עירק ואירן הם עניין לארה"ב. אתם בצנעה צריך לפעול למניעה. הוא הלך לאוסלו עם קונספציה של הדעכת הסיכסוך עם הפלשתינים והערבים ולהניח לארה"ב את המעגל שמעבר לכוחנו. היחסים המעולים שלו עם נשיאי ארה"ב היו תשתית להשפעה על המהלכים לטובת האינטרסים של ישראל.

אני מעריך כי לולא נרצח על השלום היה סיכוי להגיע להסדר של שלום וביטחון עם הפלשתינים ועם העולם הערבי והמוסלמי. ובכך להשלים את השלב האחרון של מלחמת העצמאות: לשחרר את המדינה מהכיבוש שכבשו אותנו הפלשתינים אחרי מלחמת ששת הימים. התנאים העולמיים עם התפרקות ברית המועצות היו ערוכים לכך. ורבין נרצח.

למה הוא נרצח? אי שם בשנות ה – 50 הציעה אוסטרליה באו"מ לבנאם את ירושלים. כולם שאלו מה קרה, אוסטרליה ידידה של ישראל, מדוע היא שהציעה את הדבר? חה"כ אזניה הסביר כך: כשאורגניזם בייקום מתאווה להגשים מטרה ממוקדת, כל האורגניזם מתאווה לכך. אבל, הוא מטיל על אבר אחד לבצע. כל העולם רצה להכות בישראל והעמיד את אוסטרליה. מחנה שלם התאווה לסלק את רבין והעמיד את הרוצח הנאלח האחד. והרוצח הצליח. כי בבחירות שאחרי הרצח בחרו את המתנגד הראשי לשלום מלפני הרצח ואחריו ועד היום.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל