אמרי שפר וסיפורים ט"ז-כ' חשוון ה'תשע"ה

אל תעבור את החיים בהנחה שאתה יודע מי אתה. נצל את הזמן עכשיו, כדי להכיר את עצמך – לפני שיגיע משבר שיכריח אותך לעשות זאת (הרב נח וינברג זצ"ל)

אמרי שפר וסיפורים

אל תעבור את החיים בהנחה שאתה יודע מי אתה. נצל את הזמן עכשיו, כדי להכיר את עצמך – לפני שיגיע משבר שיכריח אותך לעשות זאת (הרב נח וינברג זצ"ל)
השמחה מאפשרת לך להגיע לדברים שהיו נראים קשים מדי להשגה, כי השמחה היא פשוט פצצת אנרגיה טהורה! (והיא הרבה יותר מוצלחת מבננה!) (הרב נח וינברג זצ"ל)
ידוע לכולם שהאדם מנצל אחוז זעיר בלבד מן הפוטנציאל השכלי שלו. אם נלמד להתרכז ולהתעלם מדברים המסיחים את הדעת, אין ספק שנוכל להצליח יותר! (הרב נח וינברג זצ"ל)
ענווה היא לא תסביך נחיתות או כתפיים שמוטות. ענווה היא עשיית הדבר הנכון, מבלי להיות תלוי בדעתם של האחרים וזוהי כריזמה אמיתית (הרב נח וינברג זצ"ל)
איש אחד לא הרגיש טוב ואשתו הזמינה לו רופא. בסיום הביקור פונה הרופא לאישה ואומר, "הבעל שלך סובל מהתמוטטות עצבים, הוא זקוק למנוחה רבה". האישה שואלת את הרופא, "ומה עושים במצבים כאלה?" "הנה קחי כדורי שינה", הרופא אמר לה. האישה שאלה את הרופא, "ומתי לתת לו אותם?" "אל תתני לו אותם", השיב לה הרופא , "קחי אותם בעצמך".
אנחנו איננו גוף שבתוכו נשמה, אלא נשמות שיש להן גוף.
וכדאי לך להתבונן עד כמה יקרה היא המידה של הכרת הטוב
למד להביע את מחשבותיך בקול רם. הדיבור מהווה גשר בין המופשט למעשי, ובעזרתו תוכל לבדוק עד כמה אתה באמת מאמין במה שאתה אומר. (הרב נח וינברג זצ"ל)
אושר זו המתנה שאנו מעניקים לעצמנו.
אילו נשפטנו על הפשעים שנגד עצמנו, איש לא היה יוצא זכאי.
אין לך דבר שמחדד את הסכל כמו מוסר.
לרבה של קובנא הגה"צ רבי לייב שפירא זצוק"ל הציעו פעם שידוך את בנו של גביר העיר שהיה בור וע"ה גמור, אמר הרב לשדכן שא"א לגמור את השידוך כי שם החתן הוא כשמי, תמה השדכן ואמר והרי שמו של החתן הוא משה ולא לייב כשמו של הרב, א"ל הרב הרי אחז"ל כל המשיא בתו לע"ה כאילו כפתה לפני ארי ונמצא לפי"ז כי ע"ה נקרא בשם ארי (לייב) וא"כ שמו כשמי. (מאורה של תורה)
אם אתה עסוק בלטפוח לעצמך על הכתף על מה שכבר השגת, לא תעשה מאמץ להשיג יותר.
היה רופא מומחה שלא היה לו קהל. המרפאה הייתה ריקה. הלך הרופא לרב לבקש עצה. אמר לו הרב, הראשון שמתקשר, תן לו תור בעוד שבועיים. השני בעוד שלושה. תיצור תחושה שאתה מלא. ואכן כך היה. תוך כמה חודשים באמת היה היומן שלו מלא. לימים, הרב לא הרגיש טוב. והתקשר לרופא לקבוע תור, אומר לו הרופא יש לי תור בעוד שבועיים. אומר לו הרב אל תשכח מי עשה אותך עסוק! הרופא הבין את המסר… במה דברים אמורים?לאלה שאומרים: 'אין לי זמן לתפילה במניין, אין לי זמן ללכת לשיעורי תורה ,אני עסוק'. אומר לו הקב"ה אל תשכח מי עשה אותך עסוק. והחכם עיניו בראשו, יבנה בתכנית היומית שלו את היסודות: תפילה במניין ושיעורי תורה בכל יום (פרפראות וגמטריות עלון 105)
הפחד עוזר לך לעשות את מה שנכון, ולא את מה שהחברה חושבת שנכון (הרב נח ויינברג זצ"ל)
זוג הורים רבו ביניהם, האב זרק צלחות בזעם מהחלון, והאימא אחריו זרקה כוסות. הבן, שחזה במראה המוזר, פתח את החלון וזרק סכו"ם ומפיות… ההורים המופתעים שאלו אותו 'מה אתה עושה?!' הבן ענה: 'חשבתי שאוכלים בחוץ'
בילדותי פחדתי מהחושך, היום כשאני מקבל חשבון חשמל אני מפחד מהאור.
האושר אינו מקרי. אל תחכה שהוא יגיע מאליו. צא וצוד אותו
יסופר על "מופת" של הגה"צ ר' ירמיה לעוו זי"ע, שכאמור היה ממתנגדיו החריפים של הרה"ק מליסקא זי"ע, ועובדא הכי הוי שכשבא אליו פעם בעל עגלה אחת ותינה לפניו את צערו שאבד את סוסיו שהיו נצרכים למחייתו, נענה הגה"צ בדרך בדיחותא שיחפשם על אם הדר ההולך לליסקא "ווייל אלע פערד גיין קיין ליסקא (כל הסוסים הולכים לליסקא), " ואכן הלה שהיה איש פשוט מאוד קיים את דברי הרב, ואכן מצא את סוסיו. (פניני תורה וחסידות, גליון 40)
מעניין "המהרהר אחר רבו" ה"אהבת ישראל" היה אומר אמרה חריפה על מאמר זה, שלכאורה קשה מדוע אמרו רק להתלמידים שלא יהרהרו אחר רבם, הרי היו צריכים גם לומר להרבנים שלא יעשו דברים שאפשר להרהר עליהם, אלא שהרבנים לא מצייתים למה שאומרים להם. (פניני תורה וחסידות גליון 40).
תודות : שמואל אייזיקוביץ

"חוויית השבוע שלי"


http://2all.co.il/web/Sites13/hy3/
אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל