מה זה יכול להיות?

לתומי חשבתי שזה עלה נידף ברוח או עכשוב והסתבר לי שזה אפרוח בן שעה מתחיל את חייו בסביבה שוקקת עד עוינת. לשמחתי יש סוף טוב.

יום ששי 7.6.2013 בדרכי לבית הכנסת אני עובר בשביל ליד בית ורגה. עלים נושרים מן ההיביסקוס מתייבשים מתכדרים כלשהו, מתבדרים ברוח ונדחקים לקיר של הגינה הקהילתית. אני מבחין שאחד "העלים" נע נגד כיוון הבריזה, אני מתעכב ומחליט שזה אולי עַכְשוּב, פעם קראו להם בשמות משונים המעידים על מפחידותם כמו: עקרבות, מבעיתן, וגם עכביש גמל. החלטתי לאלץ אותו לפנות את השביל לבל יזיק למישהו ש"יטעם" מהארס שבלסתותיו. אני לא אוהב להרוג אפילו נמלה בטבע, דחפתי אותו לכיוון החול והדשא ואז הבחנתי שהוא הולך על שתי רגליים ולא כהליכת עכבישים או עכבישאים, אני מתכופף אליו ומתחיל לשמוע צרחות מעלי וטיסת הפחדה. הבנתי מיד שזה אפרוח של סיקסק וההורים מנסים לגונן עליו. כיוונתי אותו אל החול והדשא של הפארק, לא רציתי להרים אותו או לגעת בו כדי שלא יקבל החתמה לבני אדם. וגם מפני החשש שההורים יכולים להיות תוקפניים כלפי. התנסיתי בכך פעם כאשר רציתי להציל גוזל של עורבני שנפל לכביש, ההורים התנפלו עלי בחמת זעם, שרטו אותי ותלשו שערות מראשי.

הרהרתי אם לאסוף אותו כדי להצילו אך מניין אספק לו תולעים, חרקים קטנים או נמלים. השבת בפתח, צריך כבר לרוץ לתפילה. המשכתי בשכנוע עצמי, הסיקסק אינו בסכנת הכחדה, לאפרוח הזה יש משגיחים, הורים החגים מעל ואני תקווה שהוא כבר מבין את קריאת האזהרה וממושמע ל"הדמים מנוע", להיצמד לקרקע לעת הזאת.
טרדה אותי המחשבה איך שרדו ההורים את הקינון והדגירה על החול במשך 22-24 ימים כאשר בפארק הזה מתאספים לא פחות ממאה חתולים פעמיים ביום לארוחת חינם מידי נשים צדקניות העושות זאת יום יום שבתות וחגים.
ועוד אל הפארק הזה מגיעים במשך היממה עשרות כלבים "לנפוש", וכן מאות בני אדם, לריצה, הליכה ספורטיבית או סתם לרבוץ על הדשא. הקינון של הסיקסק הוא בסך הכל גומה שתכיל 3-4 ביצים. אני מקווה שיש לסיקסק הזה, בן יומו, עוד אחים וההורים ימשיכו לגונן.

בשובי לשביל בחושך וגם למחרת באור יום, הייתה דממה אלחוטית, לא שמעתי סיקסוקים ולא ראיתי מיעופים ומאותו היום אני הולך לאיטי, פוקח עיניים לראות אם הדגירה הזאת צלחה.
לו הייתי כמו שלמה המלך יודע את שפת החיות הייתי אומר לזוג הסיקסקים: יש לכם די זמן עד ספטמבר לבנות קן, להבא תבחרו מקום פחות שוקק להטלות הבאות.
אנחנו הולכי על שתיים נזין את עינינו בטבע מסביב ונודה על המופלא.
כעבור שבועיים, קרוב מאוד למקום שהזכרתי, אני מבחין על הדשא באימא סיקסק בתנוחה ספק מתגוננת ספק מוכנה להתקפה, גוחנת מעל אפרוח בן סיקסקים, צפיתי עד מלוא סקרנותי וזזתי.
כעבור עוד שבועיים סמוך לאותו מקום, שלישית סיקסקים "רועים" בדשא ותופסים חרקים. חתול מתקרב, השלישייה טסה אל גג, אחד חזר לדשא לשחק ציפור פצועה, מקפיץ את החתול מספר פעמים עד שזה הבין את הפואנטה. השניים, הורה וצאצאו צפו מן הגג מלאי קריאות הידד! "אנחנו נראה לו לחתול ".
באותם ימים בקרתי במשך שבועיים, בבית החולים שיבא ולהפתעתי מצאתי רביעיות אפרוחים ממש צמוד לבניינים ומושבה פורחת לא רחוק בשדה פתוח, זוגות הורים ורביעיות לרוב.

 
תמצית מידע מדעי: סיקסק (Vanellus spinosus) ציפור יציבה בארץ, גודלה פחות מ30 ס"מ, כגודל יונה, ראש שחור, מקור שחור,על הראש ציצה קטנה, צוואר לבן קצר, זנב קצר, ממשפחת החופמיים, מזה תבינו למה רגליו ארוכות. נמצאת באזורים פתוחים, נוטה לחיות בסביבות מים רדודים. מזונה: תולעים וחרקים, סרטנים חיפושיות, רכיכות, עכבישים ואפילו נמלים. הם חיים בזוגות שומרים על נחלה למזון ונחלה לדגירה. הזכר חופר גומות על הקרקע והנקבה מתכבדת להחליט על מעון הדגירה, מטילה כ 4 ביצים בצבע בז' ירקרק, דוגרים 22-24 ימים. אחרי 6-7 שבועות כל הנוצות שלמות והם מתחילים לעוף. הרבייה עד 3 פעמים בשנה בחודשי הקיץ.
 
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל