מיסטר X

כזהו מר X

מיסטרX יכול להיות עורך דין, עיתונאי, שופט, תעשיין, ארכיטקט. הוא יכול להיות איש מהוגן. האנשים כמוהו המכונים "הגונים" הם לעתים אנשים אדישים, מחופרים בתוך אנוכיותם. לרוב, הם לא יזיקו לך במכוון, אבל גם בדרך כלל לא ייתנו לך פירור משלהם. כזהו מר X. הוא אדם עשיר, או לכל הפחות אמיד, ויש לו הופעה אלגנטית. הוא מטופח ונראה כמו דוגמן.

מיסטרX מסוכסך עם האמונה היהודית. את הפלאים הוא מכנה מאגיה, אמונה טפלה, חוסר הגיון, פרימיטיביזם, אשליה מסוכנת. הוא איש תכניות רייטינג בטלוויזיה, סרטי קולנוע, הצגות תאטרון, ביקורים במוזיאון, טיולים לגן חיות ומסעי קניות בארץ ובעיקר בחו"ל. הוא בעד הרפורמים, בעד נישואים חד מיניים, בעד נישואים אזרחיים, בעד אובמה וקרי, בעד האיחוד האירופי. בעיניו, ארצות הברית היא הפוסק האחרון והראשון בכל ענייני העולם והמזרח התיכון. אמריקה היא אלוהים אם יש דבר כזה אלוהים.

החינוך של מיסטר X בתנועות הנוער החילוניות ניכר בו. הוא לרוב, בוגר תנועת השומר הצעיר: חינוך רציונלי-הומני, מיוסד על המשנה המארקסיסטית. הוא מסכים עם דעתו של פרויד על הדת. את הדת היהודית הוא מזהה עם "הדתיים האלה". אילו היה בידו היה סוגר את הישיבות, ואת בחורי הישיבות מגייס לצבא. לדעתו, חינוך יהודי בלא מדעים הוא מוגבל, מסוכן. לדעתו, יש לכפות על בני הישיבות ללמוד מדעים ואזרחות.

מיסטרX חושב, שכל אדם דתי הוא בסופו של דבר לאומני. לדעתו, אדם דתי לא יכול לחיות חיים "נורמליים". הוא חושב שהחינוך להכיר את מורשת הפלסטינים חשוב מאוד ומפגשים בין צעירים ערבים לצעירים יהודים יביאו את השלום. מפגשים בין ילדים ערבים לילדים יהודים הם הנוסחה שלו לחינוך יהודי במדינת ישראל.

מיסטרX משתמש כנגד החרדים במילים "מאגיה", "פטישיזם", "אנכרוניזם". למי ששומע אותו זה נדמה שהוא לא מכאן. שהוא לא משלנו. הוא אדם שהשואה לא שינתה דבר בהלך רוח הבוטחני שלו. הוא מדבר כמו שדיברו הגרמנים אז. הוא חושב על אנשים כמו ישעיהו ליבוביץ' הוגו ברגמן, בובר, שאמנם דעתם הפוליטית השמאלנית הקיצונית, מקובלת עליו, אבל דתיותם היא פגם. יש לו יחס אוהד לדתות אחרות.

תקוותו של מיסטרX שירושלים תהיה מזיגה של אירופה והים התיכון, אבל הציבור הדתי, לדעתו צועד לכיוון הפוך. הוא רואה בחרדיות גטו. לא די שהחרדים הפכו את ירושלים לגטו, הם מבקשים לכפות אותו על כולם. לפי דעתו, עוד דור או שניים, וירושלים, ואולי כל ארץ ישראל, עלולה להיות גטו אחד ארוך ואיש חילוני כמוהו ימצא עצמו זר בה. המחשבה כי הציבור החרדי גדל, כובש שכונה אחר שכונה, מוציאה אותו מדעתו. הוא חייב לעצור את ההשתלטות היהודית הדתית.

מיסטר X, שגדל על ברכי תנועות הנוער החילוניות, יש לו רתיעה מיהדות. הוא אוהב את הים, מקומות מסוימים בגליל, טניס, אוכל טעים ובעיקר טיולים בחו"ל. מיסטר X משוכנע כי ישראלי כמותו הוא מוצר משובח של החלום הציוני. מילת הקסם עבורו היא "נורמליות". המורכבות היהודית היא ממנו והלאה. הוא מסרב לקבל אותה. את ירושלים היו צריכים למלא בגנים ובפארקים, בפאבים ובמועדוני ריקודים, וכך בכל הארץ.

מיסטרX הוא אדם פתוח למוסיקה, לספרות, לתיאטרון. הוא ייסע אלפי קילומטרים כדי לראות כנסיה על צוק סלע, מקדש במקסיקו. קשה לו להיות בבית כנסת. יש לו יחס מיוחד לערביי ארץ ישראל ובמיוחד לערבים הפלסטינים. הוא חושב שהם צודקים ויילחם למענם. הוא ינקוט בכל האמצעים בכדי להקים להם מדינה ערבית פלסטינית ביהודה ושומרון. הוא מאמין בשלום עם הערבים הפלסטינים. הוא אוהב לשנוא את ביבי.

מיסטר X מאוד אוהב פרופסור יהודי לספרות אנגלית, החי בבוסטון. אותו פרופסור הוא אדם משכיל ופתוח לכל דעה. הוא תמה על יהודים שגרים בירושלים, לדעתו עיר של דתיים וקנאים. הפרופסור ביקר בירושלים רק פעם אחת, לזמן מה, אך יש לו אינפורמציה רבה, וזעמו רב על דתיים, שלדעתו עשו את ירושלים עיר מפגרת, ואת מדינת ישראל שקועה בימי הביניים. מיסטר X מעריץ את הפרופסור הזה. הוא מזדהה עם חוג הפרופסורים של הפרופסור הזה.

מיסטר Xדומה לגברתY . הם בנו יחד את תרבות ילדי ה –M וה – Z, תרבות "הילידים הישראלים הדיגיטליים".

האם הייתם נותנים למיסטר X ולגברת Y להיות ראש ממשלת ישראל? האם הייתם נותנים למיסטר X ולגברתY להיות שופטים? או להיות שרים בממשלת ישראל? האם הייתם בוחרים במפלגה של מיסטר X וגברת Y בבחירות לכנסת? האם הייתם נותנים למיסטר X ולגברת Y להיות מרצים באוניברסיטה ישראלית? האם הייתם נותנים למיסטר X ולגברת Y להיות רמטכ"ל בצה"ל? ראש השב"כ? ראש המוסד? האם הייתם נותנים בידי מיסטר X וגברת Y את העתיד של מדינת ישראל?


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל