כשיש ברווז צולע בוושינגטון גם המזרח התיכון חוגג

סעודיה תוקעת סכין כלכלית בגבה של ארה"ב בצורת ירידת מחירי הנפט. נשיא סוריה באשר אל אסאד מצפצף על העולם וממשיך לטבוח מחד ודאע"ש מאיימת בפיגועים איכותיים בארה"ב. במצרים בית המשפט, כנראה בהנחיה מגבוה, מזכה את מובארק ואצלנו מתפטרים ומפוטרים בממשלה והספינים מתחילים לחגוג.

כל מי שעוקב אחרי הירידה הדראסטית/מפולת במחירי הנפט בעולם שמח עם התוצאה (אם כי אצלנו משרד האוצר ממשיך לראות בבעל המכונית הישראלי פרה חולבת ואינו מוריד במקביל להורדת המחירים בעולם את המיסוי כך שאנו ממשיכים לשלם גבוה.). אבל לא כל אחד רואה נכוכה מה מוביל לנפילה הזו!
רבים הם העיתונאים בתקשורת העולמית שהפיצו דיסאינפורמציה לגבי הסיבות לירידה. שבין הסיבות רצונה של ערב הסעודית לגרום לאירן-ההולכת להסדר עם ארה"ב ואירופה באשר לבעיית ההכנות שלה להתחמשות אטומית, ובד בבד, כתוצאה מכך הסנקציות הכלכליות שהוטלו על אירן מתחילות להתפוגג-למצוא את כלכלתה בבעיה מחוסר הכנסות בשל הירידה במחירי הדלקים מ-136 דולר לחבית שמחיר שיכול להעמיד את אירן על הרגלים למחיר העכשווי היוצר פער גדל והולך בתקציבה הרעוע ממילא. אבל האמת מסתתרת מאחורי חוסר היכולת של סעודיה להתגבר על הטרנד של שימוש בפצלי שמן ועל כן היא מעוניינת ללחוץ על ארה"ב, ועל כן היא מנסה להפעיל לחצים על המדינה שבראש יש ברווז צולע. זאת ואף זאת לסעודיה יש עוד מדינה שהיא רואה בה גורם שעלול לפגוע בנפט שלה והיא קנדה בה מתנהלת מזה זמן פעילות של הפקת דלקים מחולות "שמנים" וגם מזה חוששת ערב הסעודית. החשש הסעודי אותו ציינתי הוא מהעובדה שהתלות של ארה"ב בדלקים הסעודיים נמוגה. כבר היום רוכשת ארה"ב כ-50 אחוז מצריכת הדלק שלה במדינות קרובות כקנדה ומקסיקו וגם זה כצנינים בעני הסעודים.
ומסעודיה נקפוץ לשכנתנו מצפון סוריה ולפעילות דאע"ש בתוכה היום התקיים בצפונה של סוריה קרב דמים על בסיס חיל האוויר הסורי (היחידי שנותר בידי צבא אסאד) באזור הקרבות לא הרחק מהעיירה הכורדית קובאנה. בשלב זה לא ידוע מה היו תוצאות הקרב אבל התעוזה של אנשי דאע"ש מפתיעה גורמים אמריקניים שרואים שהפעילות של האמריקנים ובעלי בריתם נגד דאע"ש לא זוכה להצלחה משמעותית וייתכן מאוד שהפוטרותו של מזכיר המדינה לענייני הגנה צ'אק הייגל לאחר שמקורבים לברווז הצולע אמרו לעיתונאים של הניו יורק טיימס ש"אין להייגל את הכישורים המתאימים להתמודד מול דאע"ש", באה משום שהברווז הצולע רצה להוריד מעליו את החיצים שכוונו אליו על חוסר היכולת של האמרקאנים והקואליציה לפגוע פגיעה אנושה בדאע"ש.
אגב דאע"ש מנסים להתחרות בעיתונאי ישראל בהפצת ספינים ונראה שמטרתם בהפצת הסיפור כאילו תפסו את את גיל רוזנברג הקנדית וחיילת לשעבר בצה"ל, היא ליצור דמורליזציה בקרב הכורדים שמצליחים לגייס בעולם המערבי חיילים שיסייעו להם במאבקם נגד דאע"ש. עד לרגע זה לא הציגו גורמי דאע"ש הוכחה שהיא בידיהם.
ועוד מכה למדיניות של הברווז הצולע והפעם ממצרים. בית המשפט זיכה את הנשיא לשעבר חוסני מובארק ובניו ושילח אותם לחופשי. צעד זה פוגע באמריקניים שראו בהדחתו של מובארק הליך "דמוקראטי" וזאת שכיוון שאנשי המחקר המדיני במחלקת המדינה גרמו למזכיר המדינה קרי וגם לנשיא-הברווז הצולע- לצאת בהכרזות נגד עלייתו לשלטון של א-סיסי ובזכות "הבחירות הדמוקרטיות שהעלו את ה"אחים המוסלמיים" לשלטון.
ואצלנו: שימו לב קוראים יקרים! עונת הספינים החלה והעתונאים והפרשנים ידחפו לנו ידיעות שמטרתן אחת להכפיש את המועמדים ובמיוחד את ביבי שנוא נפשם. אז נא לקרוא כל ידיעה וכל מאמר, כל מובאה וכל ציטוט, בחשדהו אחד גדול.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל