הכורדים ומצבם בתוך עירק המתפוררת

כאשר אנו בוחנים את הנעשה באזורנו וחושבים על העתיד ועל מה שאמור להיווצר באזור הסהר הפורה בעקבות הבאלאגן המתרחש לנגד עיננו באת מדינות כסוריה ועירק מחד והמתרחש מתחת לפני השטח במדינה המצויה דרומית לנו-מצרים מאידך, אנו חייבים להביא בחשבון את הפונדמנטליזם האסלאמי ויחד עם זה לתהות מה יעלה בגורלם של המיעוטים החיים בסוריה ועירק ככורדים-חברינו משכבר הימים.

חולשתו של הממשל העירקי הביאה לצעד מבורך מבחינתם של הכורדים. ראש הממשלה העירקי הודיע על הסכם לפיו המדינה תחלק את הכנסותיה באופן יחסי עם הכורדים. זהו צעד המשך לצעדים שכבר ננקטו לשיתוף הכורדים בממשל העירקי המרכזי במיוחד ששר האוצר העירקי בממשלה החדשה בבגדאד הוא כורדי! לא בכדי הכריז המנהיג הכורדים מסעוד בראזאני שהכורדים עומדים לפני עצמאות מלאה.

אבל כל זאת נעשה כשהכורדים מנצלים למעשה את חולשת השלטון המרכזי בבגדאד ומצליחים להשיג הישגים שלא הצליחו להשיגם מאז תקופת הפלת המלוכה, כאשר ב-14 ביולי 1958 עלה לשלטון עבד אל כרים קאסם, ובעקבותיו לאחר הפיכות נוספות עלה לשלטון סדאם חוסיין שהפליא את מכותיו בכורדים (למעלה מ-180 אלף תושבים כורדים נספו בפעולותיו של סאדאם א תכריתי). כן עזרה לכורדים העובדה שנמצאו מאגרי נפט באזורים בהם הם חיים והם עשו הכל כדי למכור נפט זה לכל המעוניין. פעולה זו גרמה לנקיטת סנקציות מצד השלטון המרכזי בבגדאד בראשותו של אלמלאכי שהפסיק להעביר כספים לרשויות הכורדיות ולפיתוח. כמובן שבעקבות זאת נקטו הכורדים בנצלם את חולשת המימשל המרכזי בצעדים נמרצים להשגת עצמאות.

הוסיפו לזאת את מחירי "הזהב השחור המתדרדרים לכיוון מחיר המים בישראל וממעיטים בכך את יכולתם של הכורדים להרוויח מהנוזל השחור. כמו גם העובדה שדאע"ש החל בהשתלטות על אזורים נרחבים בעיראק תוך הכרזה על הקמת החליפות האסלאמית החדשה, הועילה לכורדים, כמו גם חולשתו של צבא עירק שקציניו בשטח מעדיפים שלא להילחם בלוחמי דאע"ש וכל עוד הם מקבלים שכר שמן מהממשל המרכזי הם עדיין לא הופכים לו עורף. אבל הבעיה האמתית של הכורדים כרגע היא אנשי "החליפות האסלאמית" שמנסים לזנב בכורדים כשלוחמי ה"פש" הכורדים אינם מצוידים בנשק כבד כדי להילחם בהם. זו הסיבה שאובאמה אישר לשלוח להם נשק אם כי המשלוחים הם של נשק קל ולא כבד...

זאת ועוד. מדינות האזור בהם חי העם הכורדי בהן סוריה, טורקיה ואיראן אינן רואות בעין טובה-בלשון המעטה-את האפשרות שהכורדים יזכו לעצמאות. ייתכן וזו הסיבה שהעזרה של אובאמה היא מן הלשון ולחוץ ולא עזרה ממשית.

אז מה יש לנו כאן? הכורדים שעדיין זוכרים לעיראקים את הטבח בחלבג'ה במהלכו הופצצה העיר בנשק כימי ואלפים מתושביה מתו, עומדים בפני הכרעה האם להישאר כאזור אוטונומי בתוך עירק, או להתחיל במאבק בתוך עיראק. בינתיים התמונה העולה מהמתרחש מביאה למסקנה שהכורדים בשלב זה לא מתכוונים ממש להכריז אל עצמאות ומעוניינים בשמירה על הקיים כיחידה אוטונמית תוך פזילה לכיוון המדינה היחידה במזרח התיכון שסייעה להם בעבר-ישראל.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל