ציידי השטפונות.

יום שישי הטלפון מצלצל,יהודה גיסי ושותפי למסעות הגילוי ברחבי הארץ פותח ללא הקדמות ואומר "כאן אצלינו בערד האויר רווי חשמל,סערת ברקים ורעמים מפלחת מדי כמה שניות את השמים,דבר המרמז על גשם במדבר שמשמעו "שטפונות" אתה אצלי בבקר מוקדם" ואני,איני יכול לסרב להצעה שכזו...

 

ערד והדרך לנחל צין.

יום שישי הטלפון מצלצל,יהודה גיסי ושותפי למסעות הגילוי ברחבי הארץ פותח ללא הקדמות ואומר "כאן אצלינו בערד האויר רווי חשמל,סערת ברקים ורעמים מפלחת מדי כמה שניות את השמים,דבר המרמז על גשם במדבר שמשמעו "שטפונות" אתה אצלי בבקר מוקדם" ואני,איני יכול לסרב להצעה שכזו...שבת השכם בבוקר השמש טרם זרחה ואנו עושים דרכנו רכובים על מכונית הסוזוקי של יהודה לכיוון הערבה והשטפונות .יהודה שותפי למסעות רבים מפעיל את מצלמת הקנון 1000 שלו מרובת העדשות ללא הפסקה.
 

 

מעט על נחל צין...

נחל צין הוא בין הארוכים בנחלי הארץ. ראשיתו בפאתי מצפה רמון וסופו בכיכר סדום. בדרכו חורץ הנחל מספר קניונים מרשימים ולאורכו יש גבי מים ומעיינות.אורך הנחל 125 ק"מ, משולי מכתש רמון עד כביש 2499 המוביל לנאות הכיכר.44 הק"מ העליונים של נחל צין הם למעשה אפיקו הקדום של נחל הבשור שנלכד ע"י נחל צין שהתחתר כתוצאה מהתפתחות בקע ים המלח. הנחל צונח במפל מרשים אל קניון עין עבדת, ומשם הנחל מתפתל לאורך כ- 50 ק"מ נוספים בבקעת צין עד לנווה המדבר של עין צין, וממשיך להתפתל דרך גבי צין וגבי שיש בואכה כביש הערבה. מכביש הערבה נמשך הנחל עוד 10 ק"מ בגבול בתרונות חוואר עד לכביש 2499, לאחר מכן נבלעים המים באזור המלחות של כיכר סדום.
 

 

בתוך הזרימה...

מגיעים לזרימת המים הראשונה אני יורד לבדוק באם ניתן לחצות עם הרכב ולמזלנו עוצמת הזרימה מאפשרת להמשיך בנסיעה עם הרכב,ההרגשה של עוצמת המים הזורמים בתחתית הרכב הינה נפלאה...
 

 

 

 

 

 

הגבים של עין ירקעם

נחל ירקעם מנקז את המים של המכתש הגדול לציין כי ראינו מים של ממש בעת זו. עלינו לחלקו העליון - עין ירקעם, שהוא למעשה גב מים ענק ומרשים ביופיו . מסביב חזינו בצמחיית קנים ונחלים ומגוון בעלי חיים שבאו ליהנות מהמים. ניתן להגיע בנסיעה לכיוון ירוחם ולהמשיך לכביש 225. בסופו נמצא החניון ירקעם, משם יורדים רגלית לכיוון הנחל ואל המעיין. רוצה להפנות תשומת לב למדרגות הרומיות שחצובות בירידה אל היעדים ושימשו בעבר להולכת הגמלים אל המים. נזכרתי כי בימי ילדותי בנסיעה לאילת היינו עוצרים ב- כביש 225 בחניון החולות הצבעוניים הנמצא לא הרחק כדי לקנות חול צבעוני בבקבוקי זכוכית ותמיד התפלאתי איך הצליחו לשרבט שיירת גמלים בתוך הבקבוק.
ועוד על עין ירקעם והפעם אלו מילותיו של יהודה...עין ירקעם (קרי: יורקעם) היא אחת הפינות היפות והנגישות באזור.באתר נמצא נקיק קצר ובו מפלים ציוריים וגבי מים המתמלאים לאחר שטפונות. בחורף נובע כאן מעיין עונתי קטן, וסביב מכלול הגבים יש צמחייה ירוקה מעין נווה מדבר זעיר.מקור המים משך גם התיישבות בני אדם הניכרת באותן מדרגות חצובות היורדות אל הגבים ובשרידיו הדלים של מצד ירקעם הסמוך לחניון .השם העברי ירקעם מחליף את השם הערבי עין ירקא. איש בשם ירקעם נזכר במקרא בשושלת היוחסין של שבט יהודה (דברי הימים א', פרק ב', פסוק 44), וככל הנראה זה המקור לשם העברי.
 

 

 

 

אגם ירוחם

לפתע נשמע קולו של יהודה בחלל הרכב "מאחר ואנו באזור בוא ונמשיך לאגם ירוחם".אגם ירוחם הינו תופעה מדהימה בלב המדבר יש מים,צמחי גדות ,סכר,דגים וכל מה שהוא ניגודו של המדבר...אגם ירוחם הוקם בשנת 1953 ונועד במקור לאגור מים להשקייה חקלאית ביישובי האזור, ע"י תפיסת מי השטפונות בחורף.כדי ליצור את האגם הוקם סכר באורך כ- 80 מ' ובגובה כ- 15 מ' על אפיק נחל רביבים, אחד מיובליו של נחל הבשור.לאגם מתנקזים גם נחל שועלים ונחל ירוחם.שטח האגם במפלס המרבי הוא כ- 150 דונם. סוללת עפר מחלקת את האגם לשני חלקים.
לא הרחק מהאגם נמצאת חוות אורלי לגידול צברים (סברסים בלשונינו) בה ניתן לרכוש מיני מרקחת שונים וכולם על טהרת הסברס.
 

 

 

 

סיום של יום מתיש...

אז מה היה לנו היום...במצוד אחר השטפונות
נחל צין הזורם וזורם שוטף וחותר אל המלחות של כיכר סדום,עין ירקעם המסתורית על גביה מלאי המים,הירוק שעומד בניגוד לצבע המדבר ,אגם ירוחם המהווה פארק לנופש ולדייג ואפילו חווה לגידול סברסים.
 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל