תסמונת שרלוק הולמס חשבתי ש...

תפיסה מהירה של הסובב אותנו, היתה בעבר תכונה הכרחית לקיום , כיום הרבה פחות, בתנאים מסויימים השאיפה לסוג זה של זריזות,עלולה להיות לרועץ לחברה שבה אנו חיים.

על "תסמונת שרלוק הולמס ועוד כמה "אבל חשבתי ש...”
לפני כ30 בעת עבודתי כלולן בקבוצי, הייתי זקוק באופן דחוף ל"נקבי הגדולים", הלולים היו פרושים על שטח מאד גדול , והמרחק לשרותים היה רב, אז מצאתי פינה שנראתה לי מוסתרת די הצורך ובה כרעתי לעשות זאת, ואגב אורחא גם קראתי עיתון.
והנה הגיע אלי התחזוקן, ומתחיל לדבר איתי על עניני העבודה.
שאלתי אותו האם אין הוא רואה מה אני עושה עכשיו, מסתבר שהוא רק ראה אותי קורא עיתון, כלל לא נראה לו תמוה שיהיה זה דווקא בתנוחה כזו באמצע יום העבודה.
אז נזכרתי בספור הראשון מספורי שרלוק הולמס הבלש הנודע, בו הוא מתוודע לד"ר ווטסון.
הבלש רואה שלד"ר ווטסון יש גינונים צבאיים, על כן הוא מסיק שהוא היה רופא צבאי, ומאחר והוא שזוף וצולע, ברור לו שהוא שרת בהודו , כי איפה יכול היה לרכוש את צליעתו אם לא בפציעה בשדה הקרב שהיה אז רק בהודו!
הוא כלל לא העלה בדעתו שמא הד"ר צולע עקב נפילה מסוס בעת שרות צבאי בג'מאיקה למשל.
הצורך שלנו לזהות מצבים או תכונות של זולתנו במהירות הוא צורך מאד חיוני שהתפתח באבולוציה שלנו, כך אפשר מהר לזהות סכנה פוטנציאלית, או לזהות מקור מזון מהחי.
אבל תכונת החיפזון בהגדרת זולתנו מביאה לא אחת לכשלים בחיי החברה שלנו.
אנחנו כ"כ ממהרים להכליל וכתוצאה מכך לא חושבים על האפשרות שהתמונה המתקבלת הינה מאד מעוותת ושיקופה את המציאות הינו חלקי בלבד.
כאשר מדובר במערכת חברתית קטנה, אין בעיה מיוחדת ,לומדים די מהר את תכונות כל אחד מהחברה, אבל ככל שהחברה גדלה, מעדיפים להכליל. אנשים צעירים בד"כ מתרשמים באופן חיובי מיכולת הכרעה מהירה מאד כי הם טרם הספיקו להתנסות בצורך להבין דברים לעומקם.

ככל שאנו מתבגרים כך אנו רוכשים יותר נסיון ומבינים את מורכבות החיים הסובבים אותנו.
כאן ברצוני לספר את סיפורו של אבי גרשון נקלר שהיה עו"ד וד"ר למשפטים בברלין לפני מלחמת העולם השניה.
אבא נכלא במחנה ריכוז לא עקב יהדותו אלא עקב פעילותו במפלגה הקומוניסטית, מיד עם עלות הנאצים לשלטון.
למזלו מפקד המחנה היה חבר לנשק של אביו שהיה מ"פ במלחמת העולם הראשונה, לכן הוא איפשר לאבא לברוח. ואבא יצא נס על נפשו, ללא מסמכים כלשהם וללא אגורה... וכך צריך היה הד"ר למשפטים ה"יקה" ללמוד להישרד!
וכך הוא למד לרמות ולגנוב.
ועד יומו האחרון שררו בו בכפיפה אחת 2 נשמות- זה של הד"ר למשפטים היקה, וזה של השרדן האולטמטיבי!
ובכן חברות וחברים יקרים- אם אתם נתקלים שמישהו שהתנהגותו לא נראית לכם ראויה, אל תמהרו לשפטו.
נסו לברר מה היה הרקע שלו.
אמנם הציבור הרחב מעדיף מנהיגים מהירי החלטה, אך לא פעם מתברר שמהירות זו גרמה לתוצאות בלתי רצויות.
ועכשיו העיקר- מחד אי אפשר לשקול שיקולים הגיוניים ללא הכללה, אם חווינו מינקותנו שהשמש זורחת מדי בוקר, אנו מכלילים ומסיקים שכך יהיה גם להבא.
אבל אילו תייר היה מגיע להולנד לפני 100 שנים, היה רואה שההולנדים גבוהים ,בהירי עור ובלונדינים, על כן הוא היה מכליל ומסיק שכל ההולנדים הם כאלה, ומן הסתם יהיו כך גם בעתיד.
לא היה עולה בדעתו ש100 שנים מאוחר יותר חלק מאזרחי הולנד יהיו נמוכים יותר, וכהי עור.על כן הבה נפנים- הכללה הינה אמצעי קיום הכרחי כמו מזון, וממש כמו מזון גם בהכללה יש להשתמש במידה וללא הפרזה!
על כן הבה נפנים- הכללה הינה אמצעי קיום הכרחי כמו מזון, וממש כמו מזון גם בהכללה יש להשתמש במידה וללא הפרזה!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל