הבית הממשי

זה לא משנה אם אנחנו גרים בבית שכולו לרשותנו הפרטית, או בחדר בבית ההורים או בחדר בדירה עם שותפים.

המרחב כהשלכה פנימית

הסתכלו סביבכם מידי פעם ברחבי הבית, והבינו כי כל מה שאתם רואים, על סוג החפצים הקיימים, על הדרך בה הם נראים ואף מונחים, אפילו איפה האבק הצטבר ואיך, משקף איך הבית הפנימי נראה בתוככם.
המרחב שלכם משקף את סוגי ה"אני" השונים המורכבים בתוך האני השלם שלכם.
לא תמיד נוכל להבין בצורה ספציפית מדויקת כיצד כל דבר קשור למה שקורה בתוכנו, וזה לא באמת משנה, ולעיתים תהיה לנו אינטואיציה ברורה, גם אם לא נוכל לתמלל אותה למילים בצורה מלאה.

מעת לעת, שינויים בתוככם, יגרמו לכך שיהיו שינויים בסביבה האישית של ביתכם – חפצים יתבלו לחלוטין ויכריחו אתכם להחליפם בחפץ חדש, פתאום תהיה סיבה שאתם תפתחו בניקיון יסודי של אזור מסוים, מעבר למה שבדרך כלל כלול בשיגרת הניקיון שלכם, או תהיה סיבה לשינוי הדרך שבה דברים מסוימים מונחים או מאוכסנים.

בדרך כלל, שינויים שכאלו מייצגים התפתחות חיובית בתוככם המתבטאת באמצעות אירועים "מקריים" אלו כלפי חוץ על סביבתכם – סביר להניח שזו התפתחות פנימית שכללה בתוכה (גם אם לא במודע) הבחנה מה עושה לי טוב ומה לא, מה אני משחרר מתוכי ועם מה אני ממשיך הלאה.

אתחול שינויים מהחוץ לפנים

ניתן גם לאתחל את השינויים הללו מה"סוף" ל"התחלה" – כל שינוי או סדר או שחרור שתעשו במרחב הממשי, יהיו בפוטנציאל טריגרים לשינויים פנימיים אשר יחולו בתוככם, ובטוח שיהוו גורם מחזק להחלטות פנימיות מודעות במקביל. יהיה זה כמו סמל או הצהרה מודעת כי אתם מוכנים ומעוניינים בשינויי ההתפתחות מקדמים, בשחרור העבר ודברים פנימיים אשר מעכבים אתכם מהתקדמות הרמונית ונעימה בחייכם.

רבים מכירים את ההרגשה הטובה המגיעה לאחר ניקיון, סדר, זריקת בגדים או חפצים שכבר לא בשימוש – זה הרבה יותר מפסיכולוגי, האנרגיה האישית שלכם הופכת לקלה יותר, יש פחות כובד מופשט על המבנים הפנימיים שבתוכנו, אפשר יותר ויותר לנשום לרווחה וליהנות מהרגע, מה"ריק" שהתפנה הקורא לדברים חדשים עדכניים ומתאימים יותר להגיע עבורכם, ולמלא אותו.

אז זוכרים את ארון הבגדים הזה לשם דחפתם את כל פריטי הלבוש שלעולם לא תשתמשו בהם, או המגירות עם מיליון הדפים/פריטים שצברתם ולעולם לא תיגעו בהם וכדומה? – עכשיו הזמן לבחור לפחות מטלה אחת ממוקדת ולבצע אותה (כמו בתהליכים פנימיים, לא צריך להסתער על הכל מראש, והכל נעשה בקצב הטבעי כפי שזה מרגיש בתוככם) – נסו להבחין אם אתם מבינים באינטואיציה, מה ה"מצבור" הזה מייצג בתוככם – אילו פריטים כלולים בתוכו, ועל אילו תקופות בחיים הם מצביעים. מה אתם משחררים כשאתם משחררים את הפריטים הללו. התכוונו לשחרור הפנימי בזמן שאתם מבצעים את החיצוני (לא באמת צריך מילים בשביל לכוון כוונה). נסו להרגיש בסוף התהליך בצורה מודגשת את הרווחה הפנימית שנפתחה בתוככם כתוצאה מפעולות חיצוניות אלו.

אפשר להגיד, שככל שיהיה לנו קשה ומאמץ יותר לארוז ולעבור דירה, זו מידת הקושי והמאמץ הדרושים לנו בכדי לעבור לבית חדש בתוכנו – אל צורת הוויה חדשה ומשודרגת, החופשיה מכבלי העבר, ודפוסי התנהגות ישנים שכבר אינם מקדמים אותנו. זה לא אומר שצריך לזרוק הכל ולחיות כמו נזירים חלילה, אנחנו לא רוצים להרעיב את העולם הפנימי שלנו או להפוך אותו למדבר. רק לזכור שיש ערך רב להקפיד שדברים הקיימים בתוכנו ובסביבתנו האישית החיצונית, יהיו מדויקים ככל האפשר למי שאנחנו כיום, ושיהיו מסודרים בצורה המשרה נשימה חופשיה ופתוחה, וחפים מכל מה שאין לנו בו צורך באמת.

הקפידו שלא להחזיק דברים עבור אדם אחר – זהו סמל להחזקת דרכי התמודדות, עניינים פנימיים, ופילוסופיות חיים של אדם אחר. אם אין ברירה, אכסנו אותם הרחק מחדר השינה שלכם – זהו סמל בינכם לבין עצמכם, שאת הגרעין החזק והחשוב ביותר שלכם, מרכז הלב שלכם, אתם משאירים נקי וטהור לדברים שהם רק שלכם, ואילו את הדברים הללו אתם מאכסנים במקום מוגדר מראש (רצוי אחד/שניים בלבד), אשר יהיה בהגדרה שייך לעזרה מסוג זה עבור אדם אחר / מקום אכסון הנועד למטרות כלליות.

בדומה, גם דברים ששייכים למי שהיינו פעם וחשובים לנו מבחינה סנטימנטלית, רצוי לארגן במקום אחד בלבד שיוקדש למטרה שכזו.

בכלל, את הסדר והניקיון הללו רצוי לעשות במעגלים מחדר השינה והחוצה – ככל שהדבר נעשה במקום עמוק ופנימי יותר, הוא יחזק ויגבש גרעין פנימי חדש וטהור, אשר ייתן כוחות רבים להתמודדות עם המעגלים החיצוניים יותר בהמשך.

נקו את הבית עם גישה חדשה זו, והרגישו איך אתם מטהרים במקביל גם את עצמכם. התענגו על הסיפוק שבסוף, והרגישו איך זה לא באמת היה כל כך קשה כמו שחשבתם בהתחלה. עד כמה מתגמל זה היה. זיכרו זאת על הבשר עבור הפעם הבאה.

תחזוקת המרחבים

פתחו מידי פעם את כל החלונות בבת אחת, תנו לאור להיכנס בחופשיות ולרוח לאוורר את המרחב מכל פתח אפשרי, שימו מוזיקה שאתם אוהבים. הרגישו איך הבית מיטהר, איך כל האנרגיה הישנה שאין בה צורך נשטפת ומתחלפת באנרגיות חיים חדשות, מופשטות וטהורות, הנובעות במקביל גם מתוככם.

החליטו מידי פעם באילו דברים אתם "מפנקים" את סביבת הבית/חדר ומחליפים לחדשים. מידי פעם ראוי לבצע חידוש ושינוי, במיוחד בדברים יום יומיים שיהיו עם עיצוב חדש ממה שהעין הורגלה אליו, שנותנים הרגשה תפיסתית חדשה של ביתנו החדש והרענן, עדכני נכון להיום.

הקושי האמיתי הוא לאו דווקא בניקיון, אלא בהשלכת דברים, ש"אולי יום אחד נצטרך", וכמובן שהתהליך כולל הבחנה מודעת בין מה ראוי לשמור ומה לא. באלו הדברים שלא, יש להבין שאתם זורקים דברים ישנים מתוככם, דברים שהם כבר לא אתם, דברים שמקשים עליכם לתפקד בצורה קלילה ונעימה עם החיים, כי היום אתם במקום חדש מאשר הייתם בזמן בו הדברים הללו נצטברו. דברים אלו הפכו להיות כמו משקולת חסרת תועלת בתוך תיק הגב איתו אתם מסתובבים בחיי היום יום.

דברים ישנים וכמוכן דברים של מישהו אחר, הם כמו פולטים קרינה שאינה הרמונית עבור מי שאתם היום – זה כמו לנסות ולהתמקד על תחנת הרדיו שהיא אתם, וישנם חפצים הפולטים קרינה בתדר שעולה על התחנה הזו, ומקשה לשמוע אותה. ככל שהסביבה האישית שלכם תכלול אך ורק את מי שאתם היום (ועבור זוגות/הורים, זה אומר בצורה שקופה גם הדברים של בן/בת הזוג והילדים, בתור צוות מאוחד), ככל שהסביבה תהווה רק את מה שאתם באמת צריכים לתקופת החיים הזו, ככה תהיה לכם פנימיות חופשיה יותר, מזוקקת וטהורה, איתה תוכלו להאיץ בצורה טובה יותר בתוך נתיבי החיים הנוכחיים, ויתגברו הסיכויים להופעת דברים חדשים נוספים אשר ימלאו במהרה את הריק שזה עתה יצרתם.

הבית החיצוני הוא מקור הטעינה הפנימית שלנו. הוא המחסה הבטוח בו אנחנו נרגעים, נהנים, מתגבשים ומתבשלים. הוא סביבה פורייה במיוחד לצמיחת הפירות האישיים של פנימיותנו. הוא הבועה המוגנת המייצגת את העולם הפנימי שלנו, בו אנו מעניקים לעצמנו הגנה ברורה ומלאה ממסרים לא הרמוניים ואתגרים הקשורים לעולם החיצון. אם אנחנו מעוניינים להתקדם בחיים בצורה מהירה ויעילה יותר, בצורה נעימה יותר, עם יותר כוחות פנימיים מהסוג המרכך גם את השעות הקשות והמאתגרות ביותר, ראוי שנקפיד על סביבה פנימית וחיצונית נקיה, מזוקקת רק למי שאנחנו כיום ומה שעושה לנו טוב, ושתהיה מרועננת קלות מידי פעם בדברים חדשים.

לא רק הבית

יש לציין, כי אותם הדברים תקפים גם עבור הרכב שלנו ותא המטען שלו, הדרך שהשולחן שלנו נראה בסביבת העבודה והלימודים שלנו וכדומה, אפילו בדרך שבה נראה שולחן העבודה שלנו במערכת ההפעלה שבמחשב.
במקרים אלו אפשר להגיד שמדובר בחלק הפנימי שלנו אשר נובע החוצה כתוצאה ממפגש עם חלק העולם החיצון הספציפי ההוא.

נסו להבחין גם במקומות אלו, במה ההבעה החיצונית של הסביבה מבטאת את העולם הפנימי נכון לעכשיו?


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל