גורודיש-: "אל המוות הישרנו מבט, והוא השפיל את עיניו".ואני תוצר של הארץ הזאת!

זוכר את נאום הניצחון של גורודיש בג'בל ליבני בו אמר המשפט "אל המוות הישרנו מבט והוא השפיל את עיניו" שבזמנו הושווה לנאומו של צ'רצ'יל במלחמת העולם השניה, "בדם יזע ודמעות". דבקתי כמו דור שלם של לוחמים בספר שכתב שבתאי טבת "חשופים בצריח" זאת מבלי לשאול שאלות את השריונר גורודיש ועוד דומים לו...ואני תוצר של הארץ הזאת.

 

"מיטלפונקט" Mittelpunkt בתרגום מגרמנית, נקודה אמצעית(מרכזית)

שלא כדרכי אפתח כתבה זו בתודות:
תודה לך הלל מיטלפונקט בשימת האצבע על נקודת הכשל האמצעית(המרכזית) שהוכיחה שגם גנרלים הם בני אדם העסוקים בקידומם האישי וחשוב מזה גם ההנהגה המדינית שטעויותיה עולות בחיי אלפי צעירים.וכן תודה על המראה שהצבת אל מול פנינו כל הישראלים!
תודה לכם כל משתתפי ההצגה בהובלתו של נתן דטנר ותודות על התפאורה והמוסיקה.
 

 

מה להצגה בקאמרי בתל אביב ולי ?

שנים רבות שאני מנוי על הצגות תיאטרון המביאות לעירי את מיטב תאטראות ישראל,הספור עם ההצגה גורודיש החל יומיים קודם לצפייה בהצגה ,כהורים שכולים פנו אלינו מארגון יד לבנים ואמרו לי כי שמרו עבורנו כרטיסים להצגה של מוצא'ש בקאמרי בתל אביב.ללא ציפיות מיוחדות נסענו לצפות בהצגה אשר בסיומה אוכל לומר שהיא בין הבודדות שהצמידו אותי למושב ואף יותר כיווצו אותי בתוכו! ואני,אני תוצר של הארץ הזאת.
 

 

ואני תוצר של הארץ הזאת...

הלל מיטלפונקט המחזאי/במאי הצליח להחזיר אותי (כחייל סדיר)לימים רווי הפחד ערב מלחמת ששת הימים ולאחריה אותם ימי הוד של מלחמת ששת הימים.חייתי מחדש כל רפליקה בהצגה החל מאופיו הקשוח והבלתי מתפשר של גורודיש יד הברזל בה כפה משמעת ויותר מזה,ההערצה והפחד מפניו.זוכר את נאום הניצחון בג'בל ליבני בו נאמר המשפט "אל המוות הישרנו מבט והוא השפיל את עיניו" שבזמנו הושווה לנאומו של צ'רצ'יל במלחמת העולם השניה "בדם יזע ודמעות". דבקתי כמו דור שלם של לוחמים בספר שכתב שבתאי טבת "חשופים בצריח" זאת מבלי לשאול שאלות את השריונר גורודיש ואת הדומים לו...ואני תוצר של הארץ הזאת. חולפות להן כמה שנים בהן הסתאבות מפקדים בכירים הפכה לנורמה וכללה גם עיתונאי חצר שדאגו להריץ "הגנרלים" לתפקידים בכירים שלא לשכוח התערבות פוליטיקאים בחיי הצבא. מדינה שלמה לקתה בשיכרון הניצחון, ממשלתה ומצביאיה נתפסו ליהירות ולשאננות. דור שלם של מפקדים בחאקי נהנה מאלבומי ניצחון. היום במבט לאחור ניתן לומר כי חוג קטן מדיני/צבאי הוא למעשה ששלט וניהל את מהלכיה המדיניים של ישראל...ואני תוצר של הארץ הזאת.
 

 

מחדל המלחמה והאשמים לו !

אוקטובר 1973 גורודיש רק נכנס לתפקידו כמפקד פיקוד דרום מעט לפני החגים. גם אנוכי זומנתי לשרות מילואים ברמת הגולן שבוע לפני מלחמת יום הכיפורים. אחד משיאי ההצגה (והיו רבים) היתה התמונה שהעבירה לצופים את גודל ההפתעה והמחדל ביום הכיפורים במעוזים שבסיני ואותי היא כיווצה למושב והעלתה גוש אימה בקיבתי והזכירה לי את חוסר האונים והפחד לשמע רעם זחלילי הטנקים שאון מסוקי הקומנדו הסורים האש והדם בגזרתנו ליד מוצבים 114,115,116 בצפון מרכז רמת הגולן*.גם גורודיש אלוף פיקוד דרום הופתע שלא לומר רומה ונזנח בידי חבריו הגנרלים ויותר מזה מי שהיה שר הביטחון משה דיין וגולדה מאיר ראש הממשלה שעשו הכל כדי לצאת נקיים ממחדל יום הכיפורים.כמעט מיד גורודיש הודח הצידה בכדי לאפשר למצביא אחר, אריאל שרון להיות גיבור התהילה באותה מערכה על הגזרה הדרומית.גלגלי וועדת החקירה החלו מיד בתום המלחמה תפקידן של וועדות חקירה ממלכתיות הוא לא למצוא את האשמים אלא לרצות את העם שרצה את ראשם של הגנרלים שאך כמה שנים קודם היו גיבוריו האהובים והמושיעים של עם ישראל עוד משפט שהותיר רושם בהצגה נשמע מפיו של גורודיש "מלחמת ששת הימים היתה טובה,לעומת מלחמת יום הכיפורים שלא היתה טובה" במאמר מוסגר אוכל לומר כי גם רבים וטובים בארץ הזאת חשבו כך. אוסיף עוד שהשנים והניסיון לימדו אותי שאין מלחמה טובה! רק שלום שמתקיים, טוב!...ואני תוצר של הארץ הזאת!
 

 

סופה של ההצגה אך החיים ממשיכים...

סופה של ההצגה, גורודיש לא יכול היה לסבול את הניכור והשנאה שלנו הישראלים ונסע למספר שנים לאפריקה כדי לכרות יהלומים.בשנת 1991 מת גורודיש גלמוד ובודד מדום לב באיטליה . לימים בני הצעיר שחר נפל באסון המסוקים בדרכו לפעילות מבצעית בלבנון. שנים שיננו באוזנינו שהשטחים המוחזקים בידי צהל בלבנון הם ששומרים על צפון המדינה,האם אלפי חיילים שנהרגו על תפישת עולם זו נהרגו לשווא? ואני תוצר של הארץ הזאת!
בסוף ההצגה נדלקו האורות ולאחר מחיאות הכפיים הסוערות וקריאות ה-ברבו המסורתיות הבטתי סביבי וראיתי הרבה עיניים לחות כמו שלי, כן יכולתי לשמוע קולות רבים מסביב אוי לנו האזרחים אשר כאז כן עתה הולכנו ומולכים שולל בידי הנהגה מדינית שרק הישרדות פוליטית מנחה את מהלכיה "מה שהיה זה כנראה מה שיהיה"... ואני תוצר של הארץ הזאת!.

*את הספר "דסקית חצויה" המתאר מעט את שעבר עלינו החיילים הפשוטים בחזית רמת הגולן במלחמת יום הכיפורים כתבתי כמה שנים לאחר שתמה המלחמה (או שמא המלחמה טרם תמה?!)
א .ש .ש
אבא.של.שחר
 

 

אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל