"אשת חייל מי ימצא"...

בכל אתר היכרות טיפוסי למגזר הדתי, כשהגבר מתאר בכרטיסו את ציפיותיו מבת הזוג הוא כותב: "אשת חיל או אישה טובה מבית טוב". נשאלת השאלה: מהי אשת החיל? האם יש מישהי בעולם שמסוגלת לעמוד במטלות שמתוארות ע"י הפיוט? מה הכוונה אישה טובה?

בתקופה הקצרצרה שהייתי נשואה, הגרוש שלי היה מכנה אותי "אשת חיל". כששאלתי אותו למה הוא מתכוון, השיב שהוא אוהב את מסירותי לבית ולו ואת דאגתי אליו. למרות היותי "אשת חיל" התגרשנו (כפי שתואר בכתבות קודמות)...

לפני כשלושה חודשים התארחתי בשבת אצל חברתי הטובה. מדובר בזוג נשוי + 2 בנות מקסימות. כשהחל הקידוש חברתי ובעלה לא שרו את הפיוט המדובר, ואחרי "שלום עליכם" הם החלו במילות הקידוש עצמו. כשהסתיים הקידוש שאלתי אותם על פשר דילוגם על הפיוט. הבעל ענה שהוא לא מזדהה עם מילות הפיוט. חברתי השיבה שמדובר במשהו לא מציאותי: "איך האישה יכולה גם לדאוג לילדים, למשק הבית, לפרנסה וגם לעניים"? חברתי טענה שאינה רוצה שבנותיה יחשפו לפיוט הזה, כדי שאף אחת מהן לא תצפה להיות מישהי שהיא לא מסוגלת להיות.

דבריה של חברתי הזכירו לי דייט אחד שהיה לי עם מישהו לפני 10 שנים (בתחילת דרכי). אותו בחור טען בדייט שהוא מחפש אשת חיל אמיתית. כששאלתי אותו מה כוונתו, השיב שהוא רוצה שאשתו תהיה משכילה ותצא לעבוד, לא תשתמש באמצעי מניעה ותלד כל שנה. בנוסף, חשוב לו שהיא תחזור לגזרה אחרי כל לידה, תהיה חטובה ותדע להעניק לילדים חינוך טוב. שאלתי את עצמי האם הציפיות שהבחור הזה מתאר אפשריות. האם בימנו אישה מסוגלת לפרנס, להיות ולדנית ולהעניק חינוך טוב לילדיה וגם לשמור על מראה מטופח? אבל נזכרתי במילות הפיוט "שקר החן והבל היופי", משמע שמידותיה של האישה חשובות מיופייה, ואז הבנתי שהבחור הזה חי בפנטזיה שלא מחוברת למציאות.

בדייט האחרון שהיה לי עם מישהו בן 45 בעל תואר דוקטורט, שוב נתקלתי בציפייה הזאת "אשת חיל". כמובן ששאלתי אותו לגבי פרשנותו את המושג, וזה השיב שתצא לעבוד, כשתחזור תהיה בבית ושתדאג לילדים. בהמשך הדייט כשדיברנו על נושאים כמו פוליטיקה, קו העוני וכו', הדוקטור העיר הערה: "מעולם לא פגשתי אישה כל כך דעתנית, שיודעת לנתח ולהבין בפוליטיקה ומגלה בקיאות במצב החברתי, מרבית הנשים שהכרתי דברו איתי על חינוך וחיי זוגיות"... נדהמתי, אשת חיל לפי הדוקטור צריכה להיות אישה שתחומי ההתעניינות שלה קשורים רק לבית ולילדים.

אני שואלת את עצמי אם אפשר לצפות מבן זוג שהיה "מר חיל": שיעבוד, שיפרנס, שינקה, שיבשל, שיכבס, שיעשה קניות, שיגדל את הילדים ושידאג לפתח בבטנו קוביות ולא קרס. ברור שלא!! אז גברים נכבדים אל תצפו זאת מאיתנו! מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך, ומן הסתם לא לבת הזוג שלך.

מעיון בסיפורי המקרא, עולה שהאישה היא לא בעלת הכוח, היא לא המבצעת - הדברים האלה נתונים בידי גברים, אבל האישה היא השולטת בכוח, היא המכוונת את המעשה. מכאן אפשר ללמוד שהמקרא מלמד על התכונה הכי חשובה באישה וזו: החכמה. מכאן לדעתי, בעידן של היום בת זוג ראויה היא אישה שבחכמתה בנתה ביתה ("חַכְמוֹת נָשִׁים בָּנְתָה בֵיתָהּ; וְאִוֶּלֶת בְּיָדֶיהָ תֶהֶרְסֶנּוּ", משלי יד'). לכן אני מעריצה אישה שבחכמתה מנהלת זוגיות ומשק בית, שיודעת להקשיב ולדעת אילו דברים נכונים לתא המשפחתי שלה, ובאילו תחומי חיים להתמקד ולהשקיע. מבחינתי, זאת אשת החיל שלי.


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל