כורה בור בו יפול

לפני י כשבועיים תיארנו כאן בשני מאמרים שונים את התהליכים שגורמים לירידת מחירי הנפט בעולם ואת הפגיעה שירידה זו גורמת לכלות שונות בהן שכנתנו מדרום, מצרים. בינתיים הירידות מחריפות והולכות והן גורמות לפגיעה קשה בכלכלותיהן של מדנות שהישראלי המצוי יגיד על כך י"יופי" או "מגיע להן". ובכן הבא ונסקור את המתרחש

ערב הסעודית שהיתה אחת השחקניות הראשיות בהורדת מחירי הנפט עשתה זאת ממניעים שונים: מניע אחד ארוך טווח שבה היא רצתה ללחוץ על שתי מדינות רבות משמעות בסחר הנפט ובזיקוקו ארה"ב וקנדה, כדי להביאן למצב בו פעילותן ביצירת נפט מפיצלי השמן תופסק כי כאשר מחיר הנפט יורד אל מתחת ל45 דולר לחבית הפקתו מפצלי השמן שעולה כ-48 דולר הופכת לבלתי כדאית. נקודה נוספת ומשמעותית היא פגיעה באירן שנואת נפשם של בני חמולת איבן סעוד (ולא רק שלהם כי אם גם של ה"מפרציות"- מדינות המפרץ). בינתיים צומחת בנושא הזה של המפרציות התפתחות חיובית-לפחות בזמן הזה-והיא שבמצב הנוכחי הקטר הקטארי שמסייע רבות לגורמים האסלאמיים הקיצוניים מתחיל להראות סימני עצירה ובין השאר משפר את יחסיו עם משטרו של א-סיסי, פעולה המתקבלת בברכה הן בסעודיה והן בארה"ב. גם הירידה באופי השידורים של תחנות אל ג'זירה בשפות השונות מהווה גורם שמכניס את האיסלאמיסתיים הקיצוניים ובעיקר את חמא"ס וארגון האם שלו ללחץ וחוסר מזומנים וטוב שכך!
בד בבד לפי הערכות של גורמי מודיעין המנהלים מעקב צמוד על פעילותו הכלכלית של דאע"ש, קבוצת הטרור הזו מחזיקה בכ-60 שדות נפט בעירק ועוד מספר שדות בסוריה וכן בכ-50 אחוז מאזורי ההפקה של גז טבעי בתוך סוריה. על מנת לממן את פעילותו החובקת את המזרח התיכון עם גרורות פעילות באירופה הארגון מוכר נפט במחירי הפסד ב-במושגים של קרטל הנפט אופ"ק, דהיינו בכ-25 דולר לחבית. הם מפיקים כ-110 אלף חביות ביום, ובכך מגיעים להכנסות של מיליוני דולרים הממנים את פעילותם-כאמור. האבסורד הוא שהנפט הזה מועבר דרך טורקיה של ארדואן שמשדות התעופה שלה ממריאים מטוסי ההפצצה היוצאים להפציץ מטרות של דאע"ש בעירק ובסוריה. בקיצור איך אומרים אצלנו: יאללה באלאגן יאללה!...
ומכיוון אחר: ארה"ב יחד עם מדינות ברית נאטו מנהלת לוחמה כלכלית כנגד ברית המועצות(אהה שכחתי המדינה הקרויה היום רוסיה...), בגין פעילותה בחצי האי קרים ובמזרח אוקראינה. במסגרת זו נפילת מחירי הנפט פגעה קשות בכלכלה הרוסית ובעקבותיה נפילת הרובל. על מנת לממן את צרכיה רוסיה מגבירה על תפוקת הנפט דבר הגורר בעקבותיו יותר נפט בשוק וירידה נוספת במחיר.
מצרים של א-סיסי אותה סיקרנו רק לאחרונה גם היא מצויה בעקבות ירידת מחירי הנפט ותזקיקיו בבעיה כלכלית קשה, שכפי שאמרנו עלולה להביא לבעיות מבית.
נעבור כעת לדרום אמריקה בה שתי כלכלות הנסמכות על הנפט נמצאות בבעייה. הראשונה בהן היא ונצואלה שנואת נפשם של האמריקאנים ושל העולם החופשי. שם הכלכלה ללא ההכנסות מהנפט יוצרת בעיות פנימיות קשות עם אינפלציה גדלה והולכת שאמורה לעבור את 30 האחוזים ועם ירידה בכוח הקניה של המטבע המקומי והירידה המתמשכת בתל"ג –בשל ירידת מחירי הנפט- יוצרים במדינה זו תשתית למהפכה! המדינה האחרת שכלכלתה סופגת מחדש זעזועים היא ברזיל בה הנשיאה שנבחרה מחדש מגלה חולשה רבה בטיפול בכלכלת המדינה ובעקבות זאת עליה מחודשת בפשיעה וירידה בחוזקו של הריאל –המטבע המקומי.
נכון, תושבי ארצות הברית הם הנהנים העיקריים מירידת מחירי הדלקים וגלון בנזין נושק ל-2 דולר כשרק לפני חצי שנה הוא נע סביב ה-4 דולר לגלון. אבל, הכלכלות המערביות ובראשן ארה"ב מתחילות להרגיש את חוסר האיזון בין ענפי המשק השונים ודווקא משום כך צפוי הפד להעלות את הריבית כדי למנוע מצב בו אותם כספים שהיו מוקדשים לתשלום עבור אנרגיה לא יזרמו לכיוונים העלולים ליצור אינפלציה ואז הגלגל האינפלציוני יביא בעקבותיו עליה נוספת בריביות ובעקבות זאת מעבר כספים המושקעים בבורסות לכיוון הריביות והנה אנו חוזרים לסחרחרת, שהשליטה עליה לא תמיד נשלטת.
אחת המדינות המרוויחות מכל זה היא יפן שהיא יבואנית נפט מהגדולות בעולם והירידה במחירים יוצרת מנוף לכלכלתה שקרטעה ודשדשה קשות בעשור האחרון.
ומה עלינו? במקום להפעיל רגולטורים שיעצרו זרימת כספים חופשית לכיוון תגליות הגז הממשלה צריכה לנקוט בצעדים שדווקא ידרבנו את המשקיעים להוציא כספים מחו"ל ולהזרימם לפיתוח המשק הישראלי ומאליו כסף יצור כסף ואז ניתן יהיה לדאוג גם למחוסרי הדיור וגם ליוקר המחיה. כי שחרור הממשלה מהצורך להשקיע כספים שלה במערכות כלכליות ויצרניות יכול להביא את הזרמת הכספים לכיוונים של סיוע למך ולנתמך. אבל מה אצלנו יש פופוליזים הגורם לסטגנציה ופחד של אישי שלטון מהתקשורת שלא תמיד רואה את הטוב שבתהליכים ומחפשת את ההזדמנות לצווח כאותו עורב שחור "רק רע" "רק רע"


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...

כותבי המדור

הצג הכל