האם לחפש בצורה יזומה, או לשבת ולחכות שזה יגיע?

ישנו מתח רב שעולה בחיינו בין לחפש משהו בצורה אקטיבית, או לחכות "בשקט" ולהאמין שהדבר הנכון יגיע בזמן הנכון.

כדאי לזכור שאנחנו בני האדם לרוב נעשה הכל, ואני מתכוון הכל, כולל התנהגויות של פגיעה עצמית והתבוססות בייאוש ועצב, חוץ מלהתמודד ולטפל במה שבאמת צריך בחיינו האישיים.

לעיתים החיפוש/ייאוש היזום אחר משהו, הוא מעין "מסך עשן" עצמי, שנועד להסיח את דעתנו מלטפל בעניינים המשמעותיים באמת, וזאת למרות, שהטיפול בהם לא יהיה כל כך "נצחי" וכואב כמו שאנחנו חושבים, והוא דווקא זה שימשוך, כבר בהתחלה, אירועי חיים מעניינים ורעננים, כמגנט רב עוצמה המצוי בתוככם.

הייתי רוצה לתאר את הדברים כגלגל שיניים פנימי המניע גלגל שיניים חיצוני, שאליו מחוברות "מסילות חיים" בתחומים השונים.

הפנימי, כאשר הוא צובר קצב מתמיד ומאוזן בכיוון "חיובי", מניע את החיצוני בצורה מדויקת ומתואמת עם מסילות החיים, כמו פס נע, שצריך קצב הנעה מאוד מסוים, בשביל לזרום קדימה בצורה תקינה ולא לצאת מהמסילה.

במקרה שלנו, קצב ההנעה הנכון הוא לא כמותי, אלא איכותי, וקשור לגיבוש הוויה פנימית שתדע ליהנות בצורה מקדמת, מלאה ואמיתית, מכל מה שיגיע על הפס הנע.

לכן, יש להתמקד בעקרונות שכבר דיברנו עליהם, על גיבוש שגרת חיים נעימה וטובה עם "מה שיש" (גלגל פנימי), וככל שנגבש אותה, ינועו תהליכי החיים והאירועים ה"מקריים" אשר יגדילו עוד ועוד את ה"מה שיש" הזה (גלגל חיצוני שמניע פס נע).

ייתכן שזה באמת יהיה בעקבות פעולה יזומה שלנו ש"לפתע" קרתה בהקשר הנכון, בצורה הנכונה, והצליחה, וייתכן שזה יהיה ממש ב"צירוף מקרים" שלא יכולנו לדמיין מראש.

כלומר, לא להימנע לחלוטין מליזום דברים "סתם ככה", אם זה מה שמרגיש נכון ברגע מסוים, אבל לשנות את הציר שהחיים נעים סביבו, ואת ההשקעה האנרגטית המשמעותית, לטובת הנעה בכיוון חיובי של הגלגל הפנימי, ומתוך התנופה שלה ליזום דברים חדשים.

זו ההתנהגות מסוג "יוזמה" שהכי חשוב להתמקד בה ולחוות ממנה עד כמה אתם ב-"עשייה".

זו העשייה הכי יעילה, מתגמלת מיידית ומגבירה תדירות היווצרותם של תגמולים עתידיים, שניתן להשקיע בה, בכל יום ויום, בקצב טבעי ובלי לחץ.

עקרונות מרכזיים

להזכירכם בקצרה, מה שפירטנו באריכות במאמרים קודמים, הדברים קשורים ל-

1. א. גיבוש עולם פנימי נקי וטהור, משוחרר ממשקעי עבר, טראומות ושליליות.

להאמין שכל דבר שקרה היה לטובה, גם אם לא מבינים כרגע איך, ולנסות ולהבין איך אירועים מסוימים חיזקו אותנו ומה הם עזרו לנו ללמוד.

כמה שיותר לעדן התנהגויות מעוררות שליליות פנימית, כגון כעס, עצב, לעג או רגשות אשמה. [יהיו אירועים מסוימים ולא מקריים, בהם כאילו "בכוונה" ילחצו על נקודות רגישות שלכם, בכדי לעזור לכם להתחזק עוד יותר בתחום זה].

ב. חיבור יזום ושוטף לחיוביות שאינה תלוית סיבה. לערך של המסרים הפנימיים של עצמנו על פני כל מסר חיצוני. להשקעת מיטב האנרגיה שלנו קודם כל בעצמנו. לאהבה עצמית ותמיכה עצמית, למרות כל הטעויות וההתנהגויות ה-"לא בסדר" בעבר ובהווה.

גיבוש חיבור אוהב ונינוח למשפחה וחברים טובים, לדברים שממלאים את הלב בנועם ושלווה משועשעת, דברים שאנחנו טובים בהם או מעניינים אותנו.

זה הרבה יותר קל כשמוותרים על מסרים של חדשות/"עולם אכזר"/תרבות רדודה/מיקוד ערך האדם במימדיו הגופניים, כשנמנעים מלהתווכח על אמונות חיים עם אחרים, וכשלומדים איך מתנהלים בצורה דיפלומטית ובמידה הנכונה, עם אנשים מסוגים שונים.

2. אוורור, טיהור וסידור מתמיד של הסביבה הביתית והגופנית שלנו. ניקיון שוטף בקצב ובזמן הטבעי שלנו. השלכת חפצים שאנחנו כבר לא משתמשים בהם. חידוש מתמיד של הסביבה החיצונית, אף במשהו סמלי פעוט אחד ל"תקופה".

3. גיבוש שגרת יום יום הרמונית ונעימה, ולאבחן/לטפל בשורש של הדברים שמפריעים לה, ללא קשר אם בסיום היום עדיין יהיו קצוות של "תסכול".

ניתוב ההבעות המתוסכלות לזמן מיוחד ביום, בו תרשו לעצמכם לפרוק דברים רגשית מבלי להרגיש אשמה או שאתם ב"ירידה".

לזכור תמיד לא לקחת משקעים מליל אתמול לבוקר המחרת. לזכור שזה שמרגישים משהו כבד עכשיו, לא אומר שזה מה שנרגיש מחר, אלא אם כן נתעקש על זה.

לסיכום

כדאי להבין, שיש כבר אינספור "תסריטים" מוכנים של "הצלחה" (גם אם צורת הביטוי הממשי משתנה בהתאם לבחירות חופשיות) בכל תחומי החיים המאתגרים, וככל שהגלגל הפנימי יניע את החיצוני בצורה חיובית מתמדת, כך תסריטים שונים יתחילו להתממש בצורה זורמת יותר, ימשכו אירועים שיובילו אותנו בקלות יחסית לכל מה שהחיים יכולים להציע לנו, ויפחיתו למינימום הכרחי סצנות מסוג "הישרדות" ו-"מאבק".

אז בפעם הבאה שתשאלו את עצמכם, "האם אני עושה מספיק בשביל להשיג X?", נסו להתאים את השאלה ל-"האם אני עושה מספיק בשביל שהיום יעבור לי בצורה נעימה, עם מה שקיים בו כרגע?" – וזה יהיה המפתח להכל.

כשאתם מתחילים לעסוק בפתירת השאלה הזו, אתם הופכים מהר מאוד לאדם "קצת אחר", עם הרבה יותר שקט ושלווה. היכולת לזהות וליהנות מדברים "קטנים" שמצויים בכל יום ויום, תהפוך לדבר גדול ומשמעותי, ואתם תבינו אט אט, עד כמה החיים מלאי שמחה ואושר כמו שהם עכשיו, תוך התאמה קלה של העולם הפנימי והשיגרה החיצונית.

הבנה זו תביא, עד לפתח ביתכם, מתנות רבות ערך ובצורה מתמדת.

בהצלחה!


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל