שימור הזוגיות לאחר הלידה

מאמר הנותן המלצות וטיפים איך לשמר ולהמשיך בשגרת הזוגיות לאחר הלידה

נישואין הוא קשר שלא מפסיק להשתנות. אחד השינויים המשמעותיים בזוגיות קורה עם לידת הילדים. כשנולד תינוק מבנה המשפחה משתנה, ובמקום שני אנשים, יש עכשיו שלושה. זוגות רבים מתגרשים זמן קצר לאחר הולדת הילד הראשון עקב הלחצים, השינויים וחוסר הבנה של בן או בת הזוג.
כיצד לבנות מערכת יחסים יציבה ולטווח ארוך?

הצבת גבולות בין ההורים שלנו לבין הזוגיות שלנו
פעמים רבות הסבתא והסבא, ההורים שלנו, שבויים בתפיסות ובסגנון הגידול שלהם, והם מבקשים ל"יישם" זאת על הזוג הטרי והנכד החדש. כאן המקום, להציב בעדינות גבולות ברורים להורים שלנו, על מנת שיהיה ברור מי ההורה, מי המחנך ומי אחראי לסגנון הגידול על מנת שלא ייווצרו עימותים. נכון, זה אף פעם לא כיף להתעמת עם ההורים, אבל אם הגעתם למצב כזה ולא תעצרו את מעורבות היתר, אתם תפקירו את הזוגיות שלכם.

לדבר, לדבר, לדבר
זוגות רבים מציפים תמיד רק את הרע, כשיש כל כך הרבה טוב שאפשר להגיד. דברו גם על הדברים הטובים – זה הדלק ששומר לכם על הזוגיות. "עשה לי נורא טוב שעזרת לי", "העצה שנתת לי אתמול פשוט הוכיחה את עצמה", "לפעמים אתה מסדר את המדיח ואתה לא יודע איך זה מקל עלי"…בשיחות ביניכם: תנו אחד לשני לדבר בלי להתערב באמצע. עצם הסיטואציה של יצירת אמפטיה ומקום מכיל לרגשות של השני לפעמים יספיק כדי לפרק את כל המתח שהצטבר.

פתחו תחומי עניין משותפים
כשתינוק חדש נכנס לזוגיות הזמן הפנוי לרוב "מתאדה" והאינטימיות שחלקתם מאבדת מערכה. על מנת לשמור על הדבק בינכם מצאו לכם תחומי עניין שיסייעו לכם לשמור על הביחד שלכם: הליכה משותפת, ישיבה בבית קפה, סדרת הרצאות, סרט, הצגה…זה מספק נושאי שיחה, מעסיק אתכם, ומקרב אתכם האחד לשניה.

איך לריב ולצאת מזה בשלום?
כשעולים רגשות של תסכול וכעס והנה אנחנו מוצאות את עצמנו במריבה עם בן הזוג לשים לב לשני דברים: לשמור על נושא המריבה ולא להיגרר לשיחות "אתה תמיד עושה", ולהימנע, בכל מחיר מלהיכנס למקומות שאח"כ תצטערו עליהם, זכרו שאתן רבות עם האהוב שלכן על דברים שהייתן רוצות לשנות וזה העיקר! כשמדובר במשהו עקרוני שום מריבה לא תפתור את זה, אלא שיחה רגועה ושקטה.

חשוב חשוב חשוב לשמור על הרומנטיקה והמיניות
רוב הזוגות מדווחים על ירידה משמעותית ברומנטיקה ובתדירות קיום יחסי מין לאחר הצטרפות תינוק למשפחה. שינויים על העדר חשק ואף על שינויים בהנאה כתוצאה משינויי פיזי, אולם הגורם העיקרי לירידה זו, לדעת רבים הוא העייפות. הטיפול בתינוק בחודשי חייו הראשונים הוא מעמסה כבדה המוטלת על שני הוריו ובמיוחד על האם. אבל, עם כל הקושי אל תשכחו את עצמכם, תזכרו למה אתם יחד, ושהילד הוא פרי האהבה שלכם. אז נכון שלא תמיד מתחשק לנו, אבל קל לשנות את הלך הרוח ולטעון את מערכת היחסים באנרגיות חדשות וטובות: לקנות איזו מתנה קטנה של תשומת לב, איזה טלפון שמבקש לשאול מה העניינים (בנושא שלא קשור לילדים), סמס של אהבה או אפילו משפט סקסי לקראת הערב…בתקופה זו מגע קרבה גופנית ושיחות הם החשובות והמחברות ומאפשרות לכם לחזור לנוהל חיים תקין ונעים בתוספת האושר שהצטרף למשפחה.

מתי וינברג הוא יועץ זוגי ותיק ועתיר ניסיון, בעל הסמכה מקצועית ליעוץ בכל הקשור לתחומי מערכת היחסים הזוגית והאישית, עוסק בתחומים הבאים:
יעוץ וטיפול אישי במשבר | יעוץ וליווי לקראת תהליך גירושין | יעוץ וטיפול במקרים של חוסר אמון ובגידה | הדרכה לזוגות טרום נישואין | יעוץ לשיפור זוגיות קיימת

מתי וינברג חבר באגודה הישראלית לייעוץ זוגי, וכן משמש כמנהל פורום "זוגיות ומשפחה" באתר דוקטורס.

טל: 054-2137277
אתר: www.mw-yzugi.co.il


אהבת? לחץ כאן וקבל עדכונים על תכנים חדשים שלי
+ שמירה על זכויות היוצרים למאמר באחריות הכותב בלבד

תגובות

טוען...
הצג הכל